» Poradna » Ostatní

Práce programátora?

Ahoj, potřeboval bych poradit s jedním dilematem - letos nastupuju do prváku na FEL ČVUT, dal jsem si "softwarové inženýrství", a čím víc se to blíží, tím víc mě nahlodávají pochybnosti o správnosti mého rozhodnutí :) Programování mě poměrně baví, ale zatím jsem opravdu nedělal nic seriózně, spíš jen takové hraní s pascalem, céčkem atd. Nejsem ale člověk, jehož hlavním zájmem by byly počítače, baví mě i spousta jiných věcí, které mnohdy s IT a elektronikou vůbec nemají pranic společného. Má pak takový vystudovaný programátor vůbec dostatek času na svoje vlastní zájmy? Dá se po neustálé práci s počítačem "vypnout mozek" a dělat něco úplně jiného, nebo se ze čověka prostě stane mentál? Taky mě dost děsí představa, že skončím v nějaké "nadnárodní" megafirmě, kde vládně formalita, "firemní kázeň" a "etiketa", do práce budu muset chodit v perfektně upraveném kvádru, šéfovi lézt víte kam atd. Spíš by mě bavilo něco menšího, neformálního, s lehce nadprůměrným platem, abych mohl pracovat v džínách a triku a tak. Jaká práce se dá sehnat snáze? Jinak to programování jsem si vybral v podstatě kvůli tomu, že jsem se nerozhodnul, kam jít jinam. Baví mě, ale asi ne tak, abych se v něm dokázal vypracovat na "špičkovou" úroveň.

Odpovědi na otázku

Si stěžuješ nebo sa chválíš...?

Vyber si

Vsak programovani nemusi byt notne jenom vytvareni programu, ale treba i vytvareni ruznych firmwaru a OS pro embed zarizeni. V tom se hodne uplatni i znalost elektroniky a navic embed zarizeni maji budoucnost.

jj, to mi je jasné. Z těch mých blábolů to asi moc není poznat, ale zajímalo by mě spíš to, jestli se dá programovat tak, aby se tím člověk tak nějak uživil, ale aby ho ta práce zároveň úplně nepohltila - aby měl ještě dostatek volného času, kdy je schopen vypnout a věnovat se něčemu zcela jinému

Jo tak. No jiste, ze se to da. Aby programovani k necemu bylo, tak to chce maximalni soustredeni a premysleni. A aby ses mohl soustredit, tak se musis cas od casu venovat necemu co nema s compama co delat. Ja to tak delam, compy jsou moje prace (resp. jeste studium) a pak mam zajmy u kterych si odpocinu a ktery s compama nemaj nic spolecnyho...

Na FEL ČVUT se studuje - tedy před dvěma roky to tak bylo - elektroinženýrství. Specializace je (byla) až později.

brouku tvuj nazor je dost naivni
zapomen na programovani prvni 2 roky budes makat na teorii pole
se s toho pose...
k programovaní se dostanes az tak ve 3 rocniku
vsak uvidis

ja sem si to prosel

njn, tak názory nováčka jsou většinou naivní, ne? Ale já mám zaměření "softwarové technologie a management", je to prý nový obor, tak uvidím. A neřikej mi brouku