» Poradna » Windows (a jiné OS)

Pozor na update Windows 10 KB4493509

MS to zase podělal, update s číslem KB4493509 způsobuje zablokování počítače a proto vydaly varování pro uživatele. Více info zde:https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2019/04...

Odpovědi na otázku

Opakování matka moudrosti

Pokud se něco opakuje dokola, člověk se prostě vypne a myslí na něco jiného. Učitelé by mohli vyprávět. A nebo manželky.

Naopak, to jen plně aktivovali funkčnost viru Win 10.Teď teprve vše funguje.

Klasika, opět konflikt s tzv. antiviry, které nestandardně zasahují do systému. To není chyba Windows, ale těch antivirů, že nedodržují standardní přístup k systému, ale hrabou kam nemají.

Pro mínusáka, zajímavé, že s W10 nemají problém normální programy, vždycky jen antiviry a podobné sračky

Však jedna z rad, jak provést upgrade a vyhnout se možným problémům, je odinstalovat bezpečnostní software, který není od MS. Jestli za to může MS a nebo je chyba na straně vývojařů bezpečnostního software, nehodnotím.

Tak logicky za to může ten externí software. Vývojáři mají s dostatečným předstihem k dispozici testovací verze Windows a neobtěžovali se pořádně otestovat a případně upravit své programy, aby neměly s aktualizací problém. Jelikož se ty potíže týkají pravidelně jen nestandardních programů (typicky AVG/AVAST) a všechny běžné programy bez potíží fungují, tak je jasné, že to je kvůli tomu, že ty "bezpečnostní programy" zasahují do systému nedokumentovanými způsoby mimo standardní API. MS samozřejmě nemá šanci ohlídat, aby aktualizace fungovala správně s nestandardními programy, tohle je věc jejich vývojářů.

Kdysi před X lety Microsft stvořil bordel a vývojářům aplikací de facto řekl, ať si s tím bordelem poradí po svým, jak chtějí. Po X letech, když už byl stávající stav neudržitelný a Microsoft začal ten bordel tak nějak uklízet a ne že by se zrovna v té činnosti nejak přetrhl, tak za všechny neduhy můžou vývojáři aplikací. To jako myslíš fakt vážně?

Výrobci antivirů své programy odladili pro vydaná Windows tak, aby byly funkční. Vždycky to začne zlobit až v okamžiku, kdy MS vydá nějakou záplatu a něco podstatného změní. Zpětná vazba a komunikace s MS vůbec, je velmi pomalá. Než probublá nějaký podnět nebo dotaz na řešení, tak to trvá opravdu hodně dlouho a záleží jak rychle se dostane z nejnižší úrovně na vyšší a vyšší level. U takovéhoto molocha to fakt trvá. No a mezitím se čeká a háže se kamením po výrobcích antivirů. Já už jsem to vzdal a nahodil MS Security. Nemám chuť pořád dokola řešit problémy s AV SW☺

Je sranda, ze niekto z Brna tvrdi."Vývojáři mají s dostatečným předstihem k dispozici testovací verze Windows "a velke firmy trdia opak (asi nevedia kde je Brno)

Ale no tak. Vzdyt zrovna u Windows ma ten pristup predem prakticky cela verejnost. A zrovna lidi co delaji AVG a Avast maji v tomto ohledu nadstandardni pristup, protoze se sami podili na tvorbe nekterych API v OS.

K KB balíčkům opravdu veřejnost s předstihem přístup nemá.

Ale k seznamu a reportování chyb ano. Stejně tak k seznamu, co bude opravené příštím balíkem.

Sranda je akorát jak seš blbej a neznalej... To že v insider programu jsou k dispozici aktualizace s velkým předstihem a to přesně proto, aby si je vývojáři mohli důkladně otestovat se svým softwarem, je nezpochybnitelný fakt. Ostatně do programu insider se můžeš klidně taky přihlásit. Že na to firmy kašlou a netestují, to je jen a pouze jejich blbost.

Ta aktualizace došla 10.4.19 a komp nemrzne a jede v klidu.Nic se nebloklo...

I já mám kliku, ale neraduju se, to nevydrží. Oni zas něco kluci "vymyslej"...

Problémy mají jen ti, co mají systém rozdrbaný nestandardním softwarem, jinak to.funguje úplně normálně.

Mozno mas pravdu, ze "cista / hola" instalacia Win 10 zvladne akekolvek KB-cko.Otazka je: na co je PC len OS bez dalsieho softveru?To budem cumet len na plochu a radovat sa, ze update preslo?Mam taky dojem, ze Microsoft testuje svoje updaty na holon systeme (mozno nejake Office) a zabudlo, ze 99,9999% uzivatelov sa nevytesuje len s Win10+Office, ale instaluje si aj iny (pre nich) potrebny softver.Ano, testovanie uprav OS je dost nakladna vec. Microsoft setri a z beznych platiacich uzivatelov si urobil testerov (nemyslim Windows Insider).A to je chrapunstvo.* bud bude platit za testovanie (kazdemu platiacemu uzivatelovi)* alebo Windows 10 bude ponukat zadara (ako nedokoncenu Betu na testovanie)

jo, je mi jasny ze za tohle ziskam jen minusy, ale neni to celkem tak... MS nemuze byt zodpovedny za 3rd party SW ... to bych driv rekl ze vyrobce 3rd party SW ma zarucit funkcnost v nejnovsich OS... MS nemuze vedet co sio kdo nainstaluje a proto nemuze rucit ze na nejnovejsi verzi jejich OS (a kazda aktualizace je vlastne nova verze) pujde nejaky tvuj program.

Nesuhlasim. Som si kupil nove PC s Win 10 ver. 1803.Doinstaloval som si potrebny softver (plateny) a samozrejme pre dany OS vcetne spravnej verzii (32 / 64 bit). Softver bol plne funkcny a spokojnost.Bohuzial prisla nezelana invazia do PC, ktoru nemozem zamedzit (update na 1809) a moj kupeny softver je nefunkcny.Kdo urobil chybu? Microsoft, ktory si musi uvedomit, ze na trhu su aplikacie, ktorym sa musi prisposobit?Alebo tvorca programu, ktory (absolutne nemoze tusit, co MS v buducnom update vymysli)?Microsoft nekonecne zneuziva svoj monopol, uz by mu mal niekto "klepnut po prstoch"

samozrejmne se musi prispusobit vyrobci SW, ne vyrobce OS. To je jako se divit proc mi nefunguje prevodovka z golfu 3 na golfu 5

To si celkom dost nepochopil.Tvoja odpoved je asi takto blba:Mam golf 3 a ked VW vyhodilo model golf 5, tak mi na mojom golf3 prestala fungovat prevodovka.

Obávám se, že ty toho nechápeš trochu víc. To je asi jako bys měl na golfu 3 nějaké nestandardní kola a divil by ses, že je nenasadíš na golf 5 :) Jinak řečeno, software přistupující k systému standardním API problém nemá. Problém má software, který přistupuje k systému nedokumentovanými způsoby. V tomto případě se musí přizpůsobit vývojář software, ne OS.

Antivir musí přistupovat nestandardně, protože jinak by těch exploitů zneužily viry. A v momentě, kdy vyjde aktualizace od Microsoftu dojde k odstranění exploitu a antivir to vyhodnotí jako útok na systém.

Ano, to je mi jasné, že antivir by bez toho vlastně nemohl fungovat. To ovšem neznamená, že to je chyba MS :)

No samozřejmě! Microsoft za to může. Kdyby po vzoru Applu zablokoval instalaci bordelu do systému, což Avast bezpochyby je, tak by se nic takového stát nemohlo.

A kupoval jsi Home nebo Pro?

Nesouhlasit můžeš, ale to je tak všechno, pravdu z toho neuděláš. MS prostě nemůže být zodpovědný za kompatibilitu veškerého existujícího software a obzvláště ne takového, který nepřistupuje k systému standardním API, ale fakticky ho "hackuje" a přebírá kontrolu věcí, do kterých standardní software nezasahuje. Veškerý běžný software funguje naprosto bez potíží. A že nemůže tvůrce programu tušit, co MS vymyslí? To je samozřejmě lež, kvůli tomu MS s velkým předstihem vydává v programu insider testovací verze pro vývojáře, aby mohli zkontrolovat kompatibilitu svých nestandardních programů s novou aktualizací. Že na to kašlou, to je jejich problém, s tím MS nemůže nic dělat.

Můžeš se vrátit k verzi OS kde ti všechno fungovalo.

Nesmysl - řeč je o těch slavných Avastech, AVG a jiných zbytečnostech. Včera jsem se vrátil od kolegy, který měl s onou aktualizací problémy, bylo doporučení (Avastem) aktualizaci odinstalovat. Tak jsem zaexperimentoval a odinstaloval Avast a aktualizaci nechal a ejhle, bylo po problémech, PC šlape jako dřív. Takže to není asi tak moc problém MS. A mimochodem, poslední reinstalaci jsem dělal po přechodu z 8.1 na 10, což je asi 3 roky a NEMÁM s PC nejmenší problém, ač jsem v rychlém insideru. A když se u někoho setkám s problémem, tak z 80 procent tam najdu nějaký CCleaner, CleanUp a podobně, a v dalších 15 procentech nějaký obskurní antivir. S běžnými programy není problém téměř žádný, snad až výjimečně kromě zpětné kompatibilty u některých specifických programů.

@pospa58 Ty jses člověče zbláznil. Widle beží kolem 20.let a pro jejich hladký chod opět zfušované aktualizace máme odinstalovávat klasické antiviry a celou řadu bežných programů?? Uvědomuješ si vůbec ten trapas s názvem W10??? Zastávat se takového systému může jen absolutně nenáročný a smířený blázen!

Fre ddy : mail

@fre ddy kupodivu nezbláznil, ale ty asi neumíš číst.Kde něco píši o běžných programech a že je potřeba je odinstalovávat? Je tam jen o obskurních antivirech a čistítkách. 99 procent a možná víc starších programů pod W10 běží bez problémů,nebo nejhůře v režimu kompatibility. A budeš se divit, i některé ovladače ke starším zařízením, které mají verzi jen pro W7 mi bez problému běží (např. meteostanice). A proč například Eset tyhle problémy nemá a AVG, Avast jsou věčně v problémech? Asi na to prdí nebo jejich programátoři nějak nestíhají. A koneckonců, AVG jsem se zbavil už ve W7, protože neskutečně začal žrát systémové prostředky. A to jsem měl AVG od počátku XPéček, takže s ním mám dost zkušeností.i

Problém je v niečom inom - v nespolupráci! M$ vydá aktualizáciu, pošle insiderom - tí testujú, lenže niektorí nepoužívajú AV SW iných strán. Nezistia chybu. Ak náhodou medzi insidermi sú aj od AV tvorcov, nahlásia chyby, ale M$ (zásadne) od nich tie chyby neprijíma (predsa len AV SW zasahuje do OS). A tak M$ vydá aktualizáciu a tí čo používajú AV SW sa idú zblázniť a AS tvorcovia sa musia prispôsobiť. Podobné je to aj s iným SW - jednoducho oni NEVEDIA s čím M$ príde (hra na slepú babu) - a to stačí často jeden riadok v kóde, aby boli problémy.M$ predsa už dokázal, že i keď insideri hlásili problémy, nebrali to do úvahy (kašľali na nich) a vytvorili si "insiderov" zo všetkých. Až keď sa začali množiť sťažnosti, potom to riešili (už po funuse).Jednoducho M$ sa postavil do úlohy IT boha a ostatní sa musia mu klaňať.Čo sa týka "čističov" - to je asi najväčšie zlo, ktoré existuje, ale AV SW je OCHRANA (nie každý chce mať AV od M$, chce mať možnosť voľby (aspoň nejakej), keď už M$ zakázal ostatným si určovať, či bude tie ich aktualizácie inštalovať - v tom boli tie nižšie verzie W aspoň priateľskejšie, pretože užívateľ bol pánom nad svojim PC, teraz je to naopak.

Při upgrade z 1803 na 1809. Windows oznámil, že Sandboxie a VirtualBox jsou nekompatibilní a výrazně rozkázal, je odinstalovat. I když jsem Sandboxie aktualizoval na poslední verzi, která je rozhodně kompatibilní s 1809, přesto mě Windows nepustil dál. Musel jsem stejně ten Sandboxie odinstalovat, až pak upgrade mohl pokračovat.

C: Mam taky dojem, ze Microsoft testuje svoje updaty na holon systeme (mozno nejake Office)O: To je snad normalni ne?

To je snad normalni ne? Urcite nie.Alebo si myslis, ze milioni uzivatelov pouzivaju len Office a ziadny iny softver?Ked sa Microsoft deklaruje ako celosvetovy, univerzalny, najlepsi ....OSTak by snad konecne mohol pochopit, ze ludia nepouzivaju len Microsoft OS, ale aj nejake aplikacie.

Máš představu, kolik SW pro Win existuje? Opravdu si myslíš, že je v moci někoho je všechny otestovat?

Máš představu, kolik SW pro Win existuje? Opravdu si myslíš, že je v moci někoho je všechny otestovat?Ked sa niekto profiluje, ako super, adidas jediny OS na planete, tak kuva ma financie na to aby testoval, tak nech nepublikuje neodladene Beta verziie.A ku*va platiaci pouzivatel musi pouzivat beta Win 10, dokonca nema pravo zakazat, aby mu nejaky ten Microsoft zasahovaj do jeho sukromia.Zamysli sa kolko PC je zavyslich na Win 10.Ci uz hadverovo, alebo softverovo."Máš představu, kolko SW pro Win existuje? Opravdu si myslíš, že je v moci někoho je všechny otestovat?"To je dotaz na MS, jeho ambicie by mali byt, aby prechod bol bezproblemovyJe to tazka otazka,

===Zamysli sa kolko PC je zavyslich na Win 10.Ci uz hadverovo, alebo softverovo.===Podle tebe MS může za to, že výrobci HW a SW nevyrábí své produkty i pro jiné OS? Tvůj projev naznačuje, že ti chybí vše (schopnost logického myšlení, IQ, znalosti,.......atd) mimo sebevědomí.

Problém je, že ty nechápeš rozdíl mezi softwarem, který využívá standardní API pro přístup k systému, což je 99% veškerého software (možná i víc) a softwarem, který zasahuje do oblastí, kam zasahovat nemá a s čímž nemůže Microsoft počítat.

"To je snad normalni ne? Urcite nie. "Ale je, ani to jinak dělat nejde.Výrobce OS je zodpovědný za funkčnost OS a ne funkčnost aplikací třetích stran.Plnou kompatibilitu (100%) s Windows tedy můžeš vyžadovat pouze u produktů MS.U všech ostatních závisí na schopnosti výrobce přizpůsobit své aplikace tak, aby správně využívali API daného OS a tím docílili co nejvyšší možné kompatibility.Za tímto účelem vydává MS jak dokumentaci, tak i aktualizace v předstihu (nejen v Insader edici), právě proto, aby si je mohl případný výrobce SW odzkoušet.Tím vůbec nechválím MS, protože jejich politika OS jako služby se mi hrubě nelíbí a jednoznačně povede k Windows 365 a to bude ten okamžik, kdy přejdu na nějakou linux distribuci.Když už tu vytahujete to přirovnání k autu, tak bych to spíše hodnotil tak, že automobilka hodí na trh novou verzi auta, ovšem místo naftového motoru tam dá motor benzínový, což ovšem vede k tomu, že majitel, který si za svůj starý typ koupí ten nový tam z dosavadní praxe natankuje naftu a auto mu zdechne.A to jen proto, že si byl líný přečíst dokumentaci.

To jsi nepochopil moje vyjádření. Aktualizace W10 nemají žádný problém s běžnými programy, které využívají standardní API. Problém je pravidelně vždy jen se sračkami typu Avast a podobně, které do systému zasahují nestandardními cestami, což samozřejmě MS nemůže ovlivnit. MS testuje kompatibilitu se standardními programy, u těch nestandardních to musí udělat jejich vývojáři a ti na to zjevně kašlou, přestože mají s dostatečným předstihem k dispozici testovací verze aktualizací.

Len P.S.Kolko dostavas za tuto hovadinu od MS cz?

Na to abych pochopil princip a důvod potíží nemusím nic dostávat. Stačí trošku vědět, o čem to je a nebýt zabedněný jako ty.

"Stačí trošku vědět" a nepodarilo sa.

Tak se víc snaž a něco si o tom přečti, třeba se časem podaří. Pořád máš šanci to pochopit...

Asi mas pravdu. MS si ridi svoje a na cizi logicky kasle. Je to jeho system.

Problémy pozoruji jen na pomalých počítačích. Start systému visí na logu a šrotí disk. Pomůže trvdý reset.

Prv nez zmazu toto vlakno, skusim rezume:Nedokoncena Beta Windows 10, bude stale pofiderny / nedokonceny / neodlateny system-

Proc by ho mazali ? Neni duvod. Ani tebe odmazat. To by museli smazat i jine co jsou proti MS

V tom se shodneme.Způsob, jak k Win 10 v Redmondu přistupují, ani jiný výsledek dát nemůže.Uživatel bude prostě nedobrovolný Betatester.Dokud ovšem výrobci her nezačnou svoje aplikace vyvíjet pro OpenGL/Vulkan API, tak se situace na trhu s OS nezmění.V případě pracovních PC by to problém u SW nebyl, jenže dvě věci.1) Podpora ze strany výrobce OS, což znamená pro většinu firem nepřekonatelnou propast, protože pak by jejich IT musel řítit někdo, kdo dané Linux distribuci rozumí (byl by sám sobě onou podporou).2) Nutnost přinutit zaměstnance k překonání lenosti a změnit svoje pracovní návyky s novým OS.Odpověz si sám, nakolik je to pravděpodobné.

"Uživatel bude prostě nedobrovolný Betatester."To už možná nebude pravda, protože se zdá, že i do Home verze, MS přidá možnost, odložit aktualizace a upgrade.

Zdát se může, co chce.Dokud to nebude realitou, tak o tom nemá smysl spekulovat.

Ano, to je jediné, co umíš papouškovat jak přeskakující gramofon, ale vysvětlit to nijak neumíš. Poradím ti, raději mlč, ať nejsi za pitomce...

Žádné problémy neregistruji.

Instalováno na 5 NB a v pořádku

Také se mi problémy neobjevily

Jake? Me nic, zatim. 🌞