» Poradna » Počítačové sítě

Pozitivní sledování uživatelů v síti

Ahoj,jako správce sítě v malé firmě jsem byl požádán, abych pořídil nějaký monitorovací systém, šéf je zkrátka nespokojený s tím, že zaměstnanci facebookují a tak. Chtěl by nějaký monitoring, hlavně proto, aby si uživatelé začali dávat pozor, nechce sledovat každé kliknutí.Já mám na to několik požadavků:Musí to fungovat pouze na vnitřní infrastruktuře (žádné vzdálené servery, cloudy)Musí umět pozitivní sledování (uživatel bude znát svoje vlastní statistiky)Udělá statistiky hlavně podle času (kdy byl který program aktivní, kdy v čase byl aktivní prohlížeč a jaká webová stránka)Bylo by fajn, kdyby se automaticky vypínal (každý zaměstnanec ať si dělá mimo pracovní dobu co chce)Co umět nemusí:Potřebuju max. 10 uživatelůNemusí sledovat každé kliknutí, hlavně žádný keylogger!!!Nepotřebuju antispyware, blokování stránek ani jiné zabezpečeníStačí mi pro WindowsCenově bych si to představoval tak do 1000Kč na zaměstnance. Rád bych to měl sám pod kontrolou (sledování vůbec je mi proti srsti, ale pokud bude každý uživatel znát svoje statistiky a vědět, že vedení je má k dispozici taky, snad to ničemu neublíží), takže žádná vzdálená správa od jiné firmy.Máte zkušenosti s něčím takovým? Doporučili byste něco?Díky, Sinuhet

Odpovědi na otázku

Na Squidu bloknout FB a YT. Nic to nebude stat a plne to postaci.

To se mi nelíbí ze dvou důvodů:1. Nikomu nevadí, pokud zaměstnanec Facebook sem tam použije třeba z rodinných důvodů, důležité je, aby tam netrávil většinu času2. tohle se dá příliš jednoduše obejítProstě blokování ne.

Libit se ti to nemusi, ale zamestnavatel ma na to pravo.U nas by sis ani neprdnul s Icq, FB, proste s zadnymi kecalky...

Podívej se na Visual TimeAnalyzer, mohl by ti vyhovovat.

Koukám na to,podle mě to ale nesplňuje to zásadní, tedy aby na to uživatel nemohl mít vliv a dalo se to sledovat a ovládat vzdáleně.

Uživatel na to nemá vliv.Kde máš v dotazu požadavek na vzdálené sledování?A co vůbec považuješ za vzdálené sledování?"Já mám na to několik požadavků:Musí to fungovat pouze na vnitřní infrastruktuře (žádné vzdálené servery, cloudy)Musí umět pozitivní sledování (uživatel bude znát svoje vlastní statistiky)Udělá statistiky hlavně podle času (kdy byl který program aktivní, kdy v čase byl aktivní prohlížeč a jaká webová stránka)Bylo by fajn, kdyby se automaticky vypínal (každý zaměstnanec ať si dělá mimo pracovní dobu co chce)"

Dobře, na to jsem zapomněl, to je opravdu to nejpodstatnější... tedy aby vedení mělo přístup k těmto statistikám mělo také :) Omlouvám se

Vedení si spustí vyhodnocovací program bez ohledu na to, zda jsou sami monitorovaní nebo ne.

Kazdy browser uchovava navstivene stranky.Takuto specialitu je lepsie si dat urobit na zakazku ak to nechcete robit skriptami.Tazko sa dopatrate softu, ktory by vedel sledovat, ci uzivatel nema stranku len zobrazenu v browseri a on je v skutocnosti napriklad na skoleni, alebo na obede pripadne aktivne robi to co mu nadriadeny prikazal a nemal cas vypnut pocitac.

Taky si myslím, že na takové řešení by bylo nejlepší si nechat něco napsat, protože už jsem vyzkoušel strašnou spoustu podobného softwaru a obecně žádná sláva. Ono to není nic složitého - jediné, co potřebuješ, tak je zjistit název aktuálního okna a jestli běží odpočet pro spořič obrazovky. V případě, že odpočet pro spořič běží, automaticky to znamená, že u počítače není aktivita a výsledky se zaznamenávat nemusí. Tím Ti vyleze minimum dat, které už pak není takový problém uložit (lokálně/vzdáleně) a nějak automatizovaně vyhodnotit (zvládne to i blbé PHP) s tím, že si můžeš definovat podmínky (čas, uživatel, ...) a vyiltrovat jen to, co opravdu potřebuješ.Předpokládám, že něco podobného by byl schopný zbastlit kdejaký student technické školy a když do něj nasypeš ty peníze, co do toho chceš dát, bude rád jak rádio.

Ani odpocet casu sporica nepostihuje vsetky pripady.Napr.uzivatel moze normalne pracovat na pocitaci, len ma minimalizovane okno app.browsera so zobrazenou strakou fb.V prostrediach, kde je mozne priamo vidiet beziace aplikacie na liste je este aka-taka sanca, ze uzivatel browser vypne ak si spomenie, ze ho treba vypnut.Ovsem nova filozofia prace v graf.prostrediach bez nastrojovych list dava vacsiu sancu zabudnut na aplikacie beziace v pozadi.Konecne sme sa dockali Multitaskingovych systemov aby sme to teraz zabijali stylom prace "jedna aplikacia na celej obrazovke".

Však ať má minimalizované co chce - to není nic proti ničemu. Zaznamenávat se bude pouze titulek aktivního okna.

Tohle se da vyresit sledovainim aktivniho okna, bez ohledu na to, jestli je prohlizec minimalizovany nebo ne.

Ano aj to by slo, ale znova to nepostihuje pripad, kedy si uzivatel nastavi na obrazovke dve okna. V jednom (tom aktivnom) bude "akoze" pracovat, a druhe bude sledovat "cucat do neho" a popijat kavicku pri tom.Myslim si, ze vykonnost pracovnikov nebude vyssia zavedenim sledovania, pretoze si lahko mozu vymysliet iny sposob, napr. si donesu vlastny pocitac s vlastnym pripojenim.Jediny ciel, ktory splni nejaka sledovacia app. je to, ze uspokoji poziadavku nadriadenych, pricom ITckara oberie o cas, ktory bude riesit vystupy z app.Osobne si myslim, ze spravna protiargumentacia podlozena vyhodnotenim skutocneho prinosu, moze presvedcit nadriadenych o malej efektivite takehoto riesenia.

Takové jedno otevřené okno bokem je Ti k hovnu ze dvou jednoduchých důvodů. Prvně bude neskutečně malé, protože se s pracovním oknem musí vlézt na jeden monitor, druhak takové překlikávání je značně nepohodlné. Nicméně jsem pochopil, že tazateli ani tak nejde o přesné statistiky jak o psychologický efekt. Výplaty nebo faktury podle toho dělat nebude.

Jo, to by nebylo až tak složité a vcelku by to vyhovovalo,ale to mi sakra neříkejte, že nic takového už neexistuje?!

Personalni audit od SODATSW...

Mrkni na http://www.cyclope-series.cz/default.aspx&... bude kolem 1k na usera, chce to jedno PC které dělá server pro sběr dat a zobrazuje statistiky. Na klientech se spouští jeden proces/služba (maskuje se za svchost), dá se volat loginscriptem domény... Více-méně umí přesně to, co chceš.

K sakru s odkazem sorry. http://www.cyclope-series.cz/default.aspx...

To vypadá skvěle, díky!

Přesněji první rok 1.000 Kč na uživatele, každý další rok 30%.