» Poradna » Ostatní

PowerBanka pro kolo.

Zdravím vás. Poradil by mě někdo jakou vhodnou powerbanku na cesty?Pro nejhorší možný případ že se vše vybije. Potřeboval bych tři hodiny udržet tři světla a mobil. Světla 3x 5V / 1,5A + mobil 1x 5V (9V) / 2A. Jen nevím jak z toho spočítat jakou kapacitu powerbanku mám vzít. Předem děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Pokud ses takova lama, ze si nepamatujes Ohmuv zakon, otevri si rapidtables a koumej. Az sem prijdes s nejakym zaverem, nekdo ti treba prijde, jestli to dava smysl. Jinak ses akorat hnida lina vyvinout jakoukoli aktivitu.

Ahoj ono základku jsem končil někdy v roce 1998 :) A tohle jsem nikdy nepotřeboval.

My jsme Ohmův zákon měli ve fysice v 7. třídě a to bylo v roce 1955. A pamatuji si to dodnes.

pokud potřebuji aby mi z nádrže teklo 2 hodiny průtok 2 litry za minutu z jednoho kohoutku, z druhého 3 hodiny 1 litr za minutu a z dalšího 0,5 litrů za minutu po dobu 5 hodin... potřebuji vědět jak chci velikou nádrž.počítej navíc s účinností cca 70-80%.Skončil skončil základku dříve než Ty. Základní ani žádná jiná škola není na to aby ses naučil zpaměti co Ti říkají. Do školy se chodí proto aby jsi se tam naučil řešit problémy.

Když už teda, tak tohle není na Ohmův zákon, nepotřebuje počítat (vnitřní) odpor těch spotřebičů. To je na výpočet výkonu (potažmo příkonu), P=UI a to fakt není Ohmův zákon.

Mno, spočítej si příkon spotřebičů, u toho mobilu se rozhodni zda 5 V, nebo 9 V. A pak se přihlaš.PS nebyly dříve na kolech tzv. "dynama" (ve skutečnosti alternátorek)?

Ahoj dynamo má nevýhody bere výkon a světlo svítí jen když jedeš. No ze školy jsem už dlouho. Jestli jsem pochopil podle netu tak stačí vynásobit Ampéry x volty a mám watty (příkon) to by bylo asi 40,5w.

Dynamo snad generuje stejnosměrný proud a alternátor střídavý. Nejedná se tedy o stejné zařízení. Nebo si to špatně pamatuji?

Byl to alternátor, ale říkalo se tomu dynamo ...

To na kolech, kde třecí "spojkou" byl bok pneumatiky se pojmenovávalo "dynamko", ale ve skutečnosti to byl alternátor se střídavým výstupem a spíše zdroj proudu (poměrně vysoká vnitřní impedance), který dával cca 6 V na dvou žárovkách v zadním světle (mám dojem 6 V 0,1 A) a ve světlometu - 6 V 0.45 A. Už kdysi dávno byly pokusy použít to jako nabíječku modelářských NiCd ze Slaného.A podivuji se spotřebičům a jejich příkonu 22.5 W + nabíjení šmatlací placky + 10/18 W!

Mělo to 6V/3W, nebo spíš VA, ale vzhledem k tmu, že zátěž byla v 99,9% případů pouze ohmická, byly ty watty reálné Ale kdybys ty alternátorky měl dva, na kostru kola, nebo jiného prostředku je upevni izolovaně, výstup obou dvoucestně usměrnil a pak spojil paralelně, získal bys zdroj 6 V DC s max. proudem 11 A a s tím už by se něco dělat dalo. Já jsem kdysi dva tyto bazmeky namontoval na mopeda Stadion S 11, do brašničky pod sedlem dal motocyklový 6V akumulátor, sundal magneto, čímž výkon motoru vzrostl natolik, že moped dokázal vyjet na dvojku 40% stoupání a celou elektriku předělal na 6 V DC, takže jsem na něm měl i brzdové světlo a blinkry. (Ze Simpsona). Jezdilo to parádně, ty dva alternátorky to bez problémů utáhly a policajti se divili, jak to, že ten kozí dech je takhle vylepšený, když původně na něj nemusel být ani řidičák.

sorry, malej překlep, max. proud byl 1 A.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_v%C3... Mala nasobilka.... ovce liny(3*1,5A+2A)*5V*3h=97,5WhTzn +-100Wh teoretickeho vykonu pri 5VNejsou zapocitany ztraty na vedeni a ucinnosti pri DC/DC prevodech

Na světla zapomeň ... to bys musel vozit baterii třeba z motorky. Na nabití mobilu běžnou powerbanku. Světla snad nějakou baterii mají a když nemáš možnost ji dobít, prostě sviť jen na nejnutnější chvíli.

PS: ty alternátorky na kolo se pořád dělají, dokonce přímo v náboji kola nebo nějak "do výpletu". Pro dlouhodobé/trvalé svícení je to lepší než vozit baterii a dobíjet.

Kup PB s kapacitou 20000 mAh (nebo víc, ale 20000 mAh docela stačí) s dvěma nebo lépe třemi výstupy a máš vystaráno, velikost či hmotnost tě na kole nemusí trápit (koneckonců necelého půl kila nepoznáš). Tady máš něco na výběr - https://is.gd/xAF6Mi, osobně bych volil tu první Xiaomi Mi 50W Power Bank 20000mAh

Další powerbankový nadšenec. Podívej se, co chce a pak se zamysli, co je v těch typech "powerbank", jako zrovna ta co odkazuješ. V tomto případě je tam Li-pol článek (cca 3.7 V v nabitém stavu a cca 500 plných cyklů). A pak si spočítej proud potřebný pro dané napětí a násob časem. To pominu závislost kapacity na odebíraném proudu akumulátoru a "zátěž" "CP".https://www.alza.cz/nabijeci-stanice/18866890... - to už je něco jiného, ale ta cena. Pochopitelně šikovný bastlíř zvládne použít VRLA akumulátor + nabíjení + DC/DC na 5 V.

Jo, na kolo na cesty ideální. Vzpamatuj se.V dotazu Potřeboval bych tři hodiny udržet tři světla a mobil. Světla 3x 5V / 1,5A + mobil 1x 5V (9V) / 2A.Pak dále ve vláknuFrenky Pohodar | 10. 07. 2022 02:10 | Ahoj dynamo má nevýhody bere výkon a světlo svítí jen když jedeš.Takže mu nejspíš jde o zálohu napájení na cestách na kole, kde těžko sebou bude tahat nabíjecí stanici o hmotnosti 3 kg a víc.

Zopakuj si laskavě fyziku ze ZDŠ! Jen ty tři jeho světla mají PŘÍKON 22.5 W!!!!BEZ ZAPOČTENÍ ZTRÁT na DC/DC měniči a při předpokladu 3.5 V na článku je proud KOLIK?! Přibližně zaokrouhleno 6.5 A!! Násobit třemi snad zvládneš, ne?!A to jsem opominul spoustu faktorů, mimo účinnosti měniče na 5 V tu je ještě závislost kapacity akumulátoru na vybíjecím proudu, vliv teploty a ohřevu samotného článku, vlivy na vnitřní impedanci článku, atd!Ona by stačila i tahle blbůstka: https://www.gme.cz/dc-elektronicka-zatez-25w... aby tvé naivní přímo svazácké (zaměň za dnešní eko, LGBT, atd.) nadšení se rychle vrátilo na zem.

Uklidni se, mladej. Ty víš, že je chce napájet přímo nebo jen chce dobíjet jejich dobíjecí akumulátory (ano, opravdu taková světla pro kola existují a nejspíš už jsou ve většině, )? Jenže se tady hádáme a urážíme zbytečně, páč tazatel Frenky Pohodar | 10. 07. 2022 02:10 se od této doby neuráčil upřesnit, jaké světla myslí.Podle času jeho dotazu 0:17 a odpovědi v 02:10 nejspíš po vystřízlivění zapomněl, že vůbec nějaký dotaz dával.

"...Potřeboval bych tři hodiny udržet tři světla a mobil. Světla 3x 5V / 1,5A + mobil 1x 5V (9V) / 2A..." Tak, mladej, když nejsou argumenty, nastupuje Goebbels. že?!

Snáď má svetla so vstavanou bat. Bola by blbosť napájať svetlá z PB.

On ty svítidla chtěl nabíjet, tj. externí zdroj. Ale jedna věc je pravděpodobná, ožralý puboš se vrátil z tahu a "vymyslel" "dotaz". Ono tu totiž něco podobného nedávno bylo: https://www.zive.cz/poradna/napajeni-prenosne... , takže puboš měl "inspiraci" ==> ZP!Mimochodem, mám tohle: https://www.gme.cz/nabijeci-led-svitilna-s-c... v batohu jako obyčejnou baterku. Holt móda nahrazování centrálního schodišťáku krámy s PIR a neodhadnutelnou dobou svícení. To je potom radost chodit za tmy "po schodoch".

V dnešní době výkonných LEDdek je světlo s klasickou žárovkou,čili tepelnou koulí, naprostý nesmysl. LEDka má mnohem, mnohem vyšší světelnou účinnost, než klasická žárovka, takže LED lampa o výkonu 9W dá tolik světla, jako 100W klasická žárovka.

Kup si nejaký booster na autobaterku. Ty fungují i jako powerbanky.

A zároveň jako svítilna,...dle modelu

3h Ti slušný tel. vydrží bez problémov aj keby si mal zapnutý LCD nonstop, čo mať nemusíš. 3 svetlá so vstavanou slušnou bat. detto. Takže ak chceš mať istotu, defakto Ti stačí akákoľvek PB, ale pravdepodobne tak krátky čas vydržíš aj bez nej. Stačí mať všetko pred odchodom na cestu nabité na 100%. Ak by si chcel svietiť 6h, to je už iná káva. Ale nezabudni, že min. niektoré svetlá počas nabíjania nesvietia. Aspoň moje 3 nie.

Zdravím vás. Světla jsou nějaký led s vlastní baterkou jen to né vždy vydrží no telefon je na tom lépe, ale posledně to taky asi po 14h zabalil, jel jako navigace.Počítám s nejhorším co by mohlo může nastat Ty tři hodiny je čas na dojetí domů či do vhodného místa na přespání.Dynamo nebo alternátor jako nápad dobrý, ale už tak to kolo sotva jede :D Jen elektrika není něco do čeho bych dělal, PB se 4 výstupy není problém sehnat.Jestli se nepletu tak by mělo stačit 19500 mA.

Hele, nechci se te nijek dotknout, ale ty mas hokej v zakladních jednotkách a fyzikalnich principech.Na ty 3 pruchody DC/DC protopis mraky elektriky a potahnes sebou kila olova/lithia uplne zbytecne.A pro tvuj ucel bude patrne stacit nejaka "zalozni" celovka s cervenym svetlem na temeni a mini powerbanka co udrzi mobil pri zivote pak desitek minut.

a) ty moderní "dynama" zdaleka nebrzdí tak, jako kdysi ...b) na dojetí nepotřebuješ 3 světla, navigace taky nemusí být spuštěná furt.

"...Světla jsou nějaký led s vlastní baterkou..." Bylo by namáhavé být konkrétní a uvést aspoň typ? Nebo aspoň, zda to má nabíjení v těle svítilny (zapojí se jen kabel do zdroje), pokud se článek dá vyndat, tak typ.Rozvaha:- potřebuji tři svítilny a nestačí dvě stejné, nebo dokonce jedna?- umí svítilna fungovat při současném připojení k externímu zdroji?- jak dlouho budu doopravdy potřebovat zálohovat zařízení?- mám vyzkoušeno, jak dlouho ta zařízení na svůj akumulátor fungují?Tady: https://www.youtube.com/watch je ukázka, jak vlastně jsou konstruovány ty tuctové spotřební powerbanky. Nevím jak dnes, ale taková pouzdérka s elektronikou byla z Číny k dostání: https://www.youtube.com/watch .

Můžeš sehnat powerbanku s velkou kapacitou, ale problém budeš mít asi s takovým množstvím výstupů. Většinou máš tak 2 usb výstupy.

No pokud vyjdu z toho, že mobil se s udaným výkonem, nabije do plna za cca 30-60min a pak nějakou dobu vydrží, může být schůdná jedna z těchto možností :- velká PB kolem 70-100.000 mAh - 2x PB cca 40.000 mAh, buď každá na 1/2 času nebo pro 2+2 zařízení- 1x velká PB pro světla ~60.000 mAh a menší pro mobil 4-8.000mAh3každopádně si připrav šrajtofli, všechna 3 řešení s kvalitními PB vyjdou na víc než 5000 Kč, + případně něco za elektroniku řídící napájení, bo některé větší PB mají výstupy 12-20V.

Můžeš si koupit v LIdlu adaptér na Parkside baterie kde je světlo 3W plus dva nabíjecí USB porty a k tomu Parkside baterku dle libosti, třeba 8Ah (20V) a můžeš svítit a nabíjet až do rána.

"+" I to je možnost a vůbec ne špatná!https://www.lidl.cz/p/parkside-adapter-na-aku... https://www.lidl.cz/q/searchA teď některým jedincům vysvětlit, oč lepší je to řešení než tuctová powerbanka s jedním článkem 3.7 V. Pochopitelně to má i nevýhody.