Používáte ateliérová světla na focení?

Nenašla jsem žádnou "poradnu" vyloženě pro fotografy, tak zkouším tady, protože to tu žije a všichni jste tu moc ochotní :) Potřebuju fotit fotky pro e-shop na sociální sítě, tzn. produktové a takovéty "flat lay" koláže... a zjistila jsem, že denní světlo opravdu není všemocné a bez světel to jaksi nejde. Poradíte mi prosím jaká světla si do začátku pořídit? Chci do toho investovat jednotky tisíc, ale chci aby ty světla k něčemu fakt byly... mám zvolit spíš externí blesk, nebo trvalé světlo s boxem, či takovéty LED tyčky? Těch druhů je hrozně moc a já toho zas nechci tolik, jen fotit hezké koláže na stole :D Předem díky!

Odpovědi na otázku

Blesk a jiná bodová světla ne, protože vznikají ostré stíny. Potřebuješ rozptýlené světlo alespon ze dvou stran. https://www.zahrada-xl.cz/studiova-svetla-a-blesky/...

Díky, to jsem tak nějak tušíla..

Pokud budeš fotit produkty, tak fotostanhttps://www.fotoradce.cz/jak-na-domaci-fotostan-blog

Na věci co se vejdou na stůl, jedině fotostan. Ten ti zařídí rovnoměrné měkké osvětlení že všech stran.

Díky, ale s ním nemůžu fotit z ptačí perspektivy.

mám dojem, že fotostan nemusí mít vždy všechny stěny napevno. Mám dojem, že Scott Kelby měl pár výborných improvizačních tipů na domácí fotostan z koupelnového závěsu. Jo, divila by ses třeba, jaké výsledky se dají získat s použitím vestavěného blesku s vhodně namotaným obyčejným igelitovým pytlíkem - to mám taky od nějakého takového fotoguru

Fotostan nemusí stát jen "dírou dopředu", lze ho postavit i na zadní stěnu a fotit shora. A hodně se můžeš dovědět na Digiaréně https://forum.digiarena.zive.cz/index.php

Zadejte do google tři slova:produktová fotografie vybavení

Já to hledání trochu zjednoduším: http://www.tabletopstudio.com/HowTo_page.html

Ano, většinu dotazů v této poradně může zodpovědět Google, ale mě zajímá osobní zkušenost... každopádně díky!

No ještě malinko přidám - dnes jsou základem LED světla případně studené výbojky, ovšem pozor. Pro fotografování není ani tak zásadní barevná teplota, ta se dá postprodukcí v určitých mezích korigovat, ale především CRI. Je potřeba vybírat světelné zdroje s CRI více než 90, ale lépe 95. Při nižších hodnotách některé části spektra chybí a to se nedá nijak rozumě dodatečně vykompenzovat. Samozřejmě takové zdroje jsou dražší než ty běžné.

Děkuju! Pokud bych se rozhodla pořídit třeba takovýho softbox https://www.film-technika.com/led/studiovy-set-2x-softb... - tak tam o CRI není řeč... nebo mluvíte o jiných zdrojích?

Záleží na tom, jakým zdrojem světla (rozuměj žárovkou, výbojkou atd.) je softbox vybaven. Na stránce v odkazu je pod softboxem výbojka, předpokládám, že právě ta je osazena. U ní se píše CRI 84+. Mám takové výbojky doma, ale žádný zázrak. Zůstaly téměř nepoužité ležet v regále.

nefotím to co ty, ale používám na osvětlení https://www.film-technika.com/led/led-svetlo-yongnuo-yn... jsou to jedny z levných světel a celkem spokojenost. Jak někdo psal, potřebuješ jich několik (+ baterky / zdroje). Dál používám LED reflektor od Fomeie s nastavitelným kuželem (opět na aku), ale tam jdeme do jiných částek 6000 + 10000 +7000 (světlo, aku, nabíječka)

díky! jj počítám s tím, že aspoň dvě potřebuju kvůli stínum..

Taková světla budou pro produktovou fotografii krom specielních případů téměř k ničemu, vzhledem k rozměrům je lze považovat téměř za bodová... Rozhodně více uplatnění najdou deštníky, 3 je na prosté minimum, časem dospěješ k tomu, že 4 - 5 plus nějaké odrazné plochy jsou potřeba.