» Poradna » Notebooky

Používanie zatvoreného herného notebooku

Ahojte, mám otázku ohľadne Vašich skúseností s dlhodobejším používaním zatvoreného herného notebooku. Jedná sa o netobook Asus Rog Strix s GTX 1060 chladenie má notebook vyriešené fajn no samozrejme, keďže sa jedná o notebook pri dlhšom hraní sa dosť zahreje. Notebook používam zatvorený a napojený cez HDMI na TV na chladiacej podložke. Nakoľko sa ale pri dlhšom hraní notebook zahreje na cca 70 - 75 stupňov, sa chcem opýtať či je to v poriadku a či nemám radšej notebook nechávať pootvorený. Napadlo ma hlavne či teplota nemôže nejak poškodiť displej, o chladenie komponentov sa veľmi neobávam nakoľko notebook naťahuje vzduch zospodu a vyfukuje ho vzadu a ani som si nevšimol, že by pri zatvorenom stave mal vyššie teploty. Ďakujem za Vaše rady.PS: vlastnil som stolné PC, ale po diskusii s mojou polovičkou, podľa ktorej to v obývačke "zavadzalo" a bolo to škaredé som musel zvoliť takúto alternatívu :)

Odpovědi na otázku

Obecně jsou notebooky konstruované pro provoz v otevřeném stavu. Normálně s malou zátěží není problém mít zavřené víko, ale při delším provozu v plné zátěži to asi nebude úplně košer. Nicméně zase máš navíc chladící podložku, takže těžko říct. Ideálně bezkontaktním teploměrem změřit teplotu zavřeného víka, pokud se nedostane přes 50°C, což myslím, že nedostane, tak není problém.

Ach ty drahé polovičky Některé notebooky dokáží fungovat i zavřené, dají se zasunout do dock station při práci v kanceláři, pak ho člověk vezme a jde to terénu. Pokud se ti CPU a GPU nějak moc nezahřívají, tak je to v pohodě. Jen ten displej, 70-75stC trochu trpí řekl bych. Nechal bych víko notebooku mírně pootevřené, pokud to jde. Displeji se trochu odlehčí. Měla by stačit 5-10mm škvírka.

Pokud by se to osvědčilo, tak bych na kraje víka dal nějakou sponku nebo něco, co se dá dát pryč (nelepit ) a co ti tu vzdálenost vymezí a nestane se, že si ho někdy omylem zaklapneš úplně. Případně do té škvírky foukat vzduch nějakým malým ventilátorkem do USB. Ale do toho už asi bude kecat drahá polovička

Akorát si nemyslím, že by se mu skutečně displej zahřál na 70°C, to by se o něj už pěkně popálil. Lidi mají velké oči, co se týče přehřívání :) Kolikrát vykládají, že se jim hrozně přehřívá mobil, že jim to skoro pálí ucho a když to člověk změří bezkontaktním teploměrem, tak zjistí, že má třeba 41°C :) A z toho ještě 37°C dodal vlastním tělem, takže mobil sám zvýšil teplotu jen o 4°C :D U nás ve firmě pravidelně obcházím umyvadla a měřím teplotu horké vody a když se dostanu na 55°C, tak už je to tak horké, že tam není šance udržet ruku a letí z toho hromada páry :) Vnímání teploty předmětů je velmi zkreslené a jakmile se někomu zdá na dotek, že se něco přehřívá, tak v naprosté většině případů to nemá ani 50°C :)

To je fakt, tolik to nebude. Zhruba 50°C je hranice bolesti většiny lidí. Co kdo snese se trochu podle člověka liší, každý má jiný práh bolesti, ale těch 50°C je taková "uznávaná" hranice.

Ďakujem ! No mám možnosť nechávať viečko pootvorené do cca polovice otvorenia. Notebook je totiž v takej drôtenej skrinke z IKEA čiže vetranie je tam dobré a asi ho pri hraní radšej nechám pootvorený zas tak často nehrám občas FIFA, FORZA a tak... Zaujímalo by ma ešte ako by reagovala ALZA, ak by sa týmto poškodil displej notebooku, či by bolo možné technikom zistiť, že to spôsobilo toto alebo či by nebol problém to reklamovať. Zatiaľ čo sa týka vrátenia tovaru mám celkom dobré skúsenosti, ale netuším či by to tu bolo zistiteľné. Záruku pri kúpe som pre istotu predĺžil na 3 roky nakoľko som si vedomý toho, že komponenty v "herných notebookoch" dostávajú viac zabrať.