» Poradna » Počítačové sítě

Použití vlastního notebooku v podnikové síti

Dobrý den,mám dotaz ohledně použití vlastního notebooku v podnikové síti.Jedná se mi o to, že mám vlastní NTB s legálním OS Win 10 a používám převážně doma na pracovní věci (kreslení, dokumentace, ap.). To že tam je pouze legální a udržovaný systém zdůrazňuji proto, kdyby někdo chtěl řešit otázku software a legálnosti použití ve firemních sítích.V práci mám stolní PC, který je v podnikové síti a mám na něm svůj profil (kterým se přihlašuji když potřebuji tisknout ap).Jedná se mi o to, zda bych mohl mít možnost přihlásit se do svého podnikového profilu i z notebooku v okamžiku, kdy budu připojen k ethernetu v práci (což nyní využívám). Prostě mít možnost na svém notebooku možnost zvolit přihlásit se pod mým podnikovým účtem (kvůli sdílení tiskáren, které jsou právě vázány na jednotlivé účty).Pokud to jde nějak jednoduše, vytvořením třeba nějakého profilu na NTB, či jak to vůbec řešit.

Odpovědi na otázku

Odhaduju, že ve firmě bude doména, tzn. že předpokládám, že ten notebook by musel být v doméně aby se uživatel mohl přihlásit na doménový účet -> řešit to s IT firmy, ne na živě.cz (a počítám, že "ajťáci" o tom nebudou chtít ani slyšet... ale kdo ví..)

Na Tvůj dotaz by odpověděl správce LAN.Obecně platí, že se můžeš přhlásit na svůj účet z libovolného PC.Počet přihlášení do LAN není nijak omezený.Mohl to ovšem z nějakých specifických nestandardních důvodů omezit správce LAN v systémové politice AD.

s touto otázkou sa obráť na admina v práci.spraviť sa to dá, otázna je politika firmy. ak pracuješ v nejakej štátnej správe, alebo vo veľkej celosvetovej firme, s najväčšou pravdepodobnosťou ti to zatrhnú, kvôli bezpečnosti. ak je to menšia, miestna firma, po dohovore by ti to mohli povoliť. musíš si to jednoducho vykecať s it oddelením.

Proc se ptas nas, proc se nezeptas podnikoveho IT? Pokud jedete na Win a mate AD tak by to teoreticky slo, ale to bys musel svuj NTB pripojit do domeny, ale vse ti sdeli podnikovy IT

Jednoznacne sa treba obratit na spravcu, ci uz je to zamestnanec firmy, alebo nejaka tretia strana.

Na podmínky použití soukromé techniky ve firmě se ptej IT v té firmě a ne tady. Pokud je to větší firma, má bezpochyby stanovena pravidla (směrnice) pro tuto variantu. Ale nepočítej s tím, že ti něco takového automaticky povolí a bez souhlasu ani nic takového nezkoušej. Nepovolené zařízení v síti je samozřejmě detekovatelné...

Firma může mít strach: 1. z virů, 2. z vynášení dat

Přesně tak, tohe nelze řešit tady, ale s nadřízeným a se správcem sítě. Tady můžeš dostat obecné rady jak to šlo a jak se to dělá, ale je v IT oddělení ví např. jaké IP adresy jsou volné atd,

Zařazení počítače do domény může provést pouze správce domény (obvykle doménový admin). Ty to neuděláš.Zařazením počítače do domény si na vlastním počítači zbytečně zkomplikuješ život, protože se ti na něj aplikují doménové politiky.Jednodušší přístup je založit si lokálního uživatele se stejným jménem/heslem jako máš v podnikové síti a na něj se přihlásit. Tím sice nedostaneš automatické mapování složek a tiskáren, ale to si můžeš udělat ručně, protože ověření projde.

Jen ještě dodám, že připojení svého počítače do firemní sítě může být považováno za hrubé porušení bezpečnosti s odpovídajícím postihem.

Presne tak, v enterprise je to podla mna asi v kazdej firme.Tak isto ako pripajat vlastne mobily do podnikovej WiFi atd.

domluv se s IT v dané firmě. Je docela běžné, že na síť i v rámci intranetu "pustí" jen konkrétní MAC adresy, tj, nový notes se nechytí.Taky vidím potenciální problém v tom, že na tom notebooku jsi nejspíš admin a IT neradi vidí v podnikové síti stroje, které nemají pod kontrolou.Pokud nebude ve firmě formální problém, tak je tam IT oddělení od toho, aby zajistilo nastavení připojení notebooku pro vše potřebné.