» Poradna » Web a internet

Použití fotografií z internetu

Dobrý den, jak je to s nekomerčním použitím fotografií z internetu? Chci si založit fanouškovský blog nebo webovky o hudební skupině, ale řeším, zda tam vůbec mohu (legálně) použít nějaké fotografie, úplně bez nich by to asi nemělo moc smysl, psát tam třeba životopisy členů skupiny bez jediné fotky apod. Problém je, že v dostupných zdrojich "volných" fotek prakticky žádné použitelné nejsou, dívala jsem se na Wikipedia Commons a na nějaké banky a našla jsem jednu dobrou fotku... Co jsem se letmo dívala na autorské právo, tak mi přijde, že bych asi nemohla použít vůbec nic, ale přijde mi to dost absurdní, protože ty fotografie, o které bych měla zájem, jsou dostupné a sdílené na desítkách míst na internetu (Pinterest, různé blogy, videa na Youtube, Facebook...).

Odpovědi na otázku

Přesto to tak ale je. Pokud u fotografie výslovně není uvedeno, že ji lze volně použít, tak to bohužel opravdu nejde.

Když už jsme u těch absurdit - absurdní je, že fotky zveřejní kdokoli aniž by vlastnil autorská práva. A zvlášť u hudebních skupin budou volně užitelné fotky jen naprostou výjimkou. Pokud na ně nebude uplatňovat práva autor pak vyfotografované osoby určitě.

Chceš založit vlastní blog nebo webovky, takže tam logicky nebudeš používat převzaté fotografie, které už dávno fanouškové viděli jinde. Nafoť vlastní snímky skupiny, zajisti si souhlas manažera a členů s jejich zveřejněním. Třeba pak tvůj blog někoho možná i zaujme.