Použití běžného počítače jako serveru

Zdravím všechny, rád bych se vás zeptal, jaký máte názor na použití běžného neserverového hardware v 24/7 režimu? Vím, že na to není úplně zcela jednoznačný názor, protože na jednu stranu je možnost z neserverového hardware postavit stejně výkonnou konfiguraci s docela slušnou úsporou, na druhou stranu by mě zajímalo, zda se někomu z vás již takovýto poloPC/poloserver neselhal, případně kde byla závada. Jako provozovatel serverových služeb jsem zvyklý používat pouze čistě serverový hardware, selhání je minimum, občas HDD, párkrát zdroj, jinak většinou dříve člověk mění HW, než dojde k poruše něčeho dalšího. Po rozhovoru s pár dalšími lidmi (též poskytovateli serverových služeb) jsme se v tomto moc neshodovali, takže se ptám jaký máte názor, případně zda někdo z vás provozuje server na obyčejném PC a jaké na něm má aplikace (repektivě spíše jak náročné na spolehlivost - ano, mezi domácím úložištěm fotek psů a firemním serverem, kde jde o desetitisíce je nepochybně rozdíl :) .Děkuji, zdraví Jirka

Odpovědi na otázku

Bezny pocitac IP III/800MHz 256MB RAM som pouzival ako router skroro 10 rokov 24/7 a stale ide. 4GB disk uz ma nejake chyby, ale stale je funkcny, system bezi a routuje. No a bezalo mi to v nevykurovanej miestnosti od -10 do +40 stupnov.

Zabudol som ako si na PC s 1 sieťovkou pripojil viac PC

Bola tam jedna wifi karta na vonkajsiu siet a jedna LAN karta na vnutornu siet. Jo a zabudol som spomenut, ze za tych skoro 10 rokov som menil len 2x ventilator na zdroji. Zdroj tam je nejaky najsunkovejsi 150W. Bolo to ovsem na UPS.

256 MB - Puppy?

5kovy CentOS. Bezi aj so 128MB RAM, ale tych 256MB je lepsich.

chladenie bolo pasívne 24/7/10 rokov?

Na CPU bol a este stale je originalny chladic s mini coolerom. IP III nepotreboval super velke a tazke chladenie, ktore ohne cely mainboard.

Jenže nestovnávejte tehdejší počítače a dnešní levné šroty, pájené díky nařízení EU bezolovnatou pájkou.Za sebe můžu říct, že počítače poskládané mi nikdy nevydržely tolik, jako značkové a servery jsou spolehlivostí ještě někde jinde.

Mám obrácenou zkušenost ohledně desktopů. Většina mnou skládaných 14 ks PC z roku 2004 je funkčních dodnes, zatímco z dodávky 25 ks HP Compaq zbyly jen jednotlivé kusy. Vše jsou Celerony 2,4 GHz. Právě dnes jsem se na to díval.

to nie je celkom tak, pre mnoho rokmi, znackove desktopy dell mali po rozobrati to co kupis aj samostatne, pouzili najlacnejsie co nasli, a asi preto sa im casom nafukli kondenzatory a vsetky pustupne isli prec.desktop bolo lepsie si skladat. neviem ako teraz.momentalne si nechavam pocitac do domacnosti skladat u dodavatela za cca 20 eur. a zavola ked zisti ze by sa hodila ina znacka pamate, alebo chladica, ked s tym ma uz dennu prax.olovo zial nevratne poskodzuje zdravie (demencia, idiopatia), preto je urcite lepsie ze nie je v palivach a produktoch beznej spotreby.pre zdravie su toxicke aj ine kovy (napr. med), ale nie az v takej miere.koli nevhodnemu kovu vo vodovodnych trubkach, mali skoro vsetci bohatsi Rimania stratu chuti a museli vyraznejsie korenit.

este zaujimavost. v dnesnej dome mame vsetci v tele latky ktore uvolnuju rozne plasty, da sa to zmerat krvnou skuskou len tym ze sa napijes vody z plastovej flase. zatial nerobia nic co by zistili ze robi problem, iba sa v tele hromadia a casom vyplavuju. plast pouziva uplne kazdy na planete (okrem neobjavenych ludozrutov v pralese).je aj v ovzdusi ak mate plastove okna. o tomto sa vie uz davno, ale neriesi sa to, lebo to nerobi nic preukazatelne.ps: v inekciach na zvysenie imunity je hlinikovy prasok a poskodeny mrtvy virus. ak by tam ten hlinik nebol, nevznikla by imunita na virus. telo hlinik nepozna a nezisti ze je pricina poskodeneho tkaniva, tak imunitny system hlada co ine sa tam este nachadza, zisti pritomnost virusu a vytvori imunitu. problem je ak virus nenajde, tak vznikne alergia napriklad na pel (lebo najde pel ak je ockovanie v sezone a dostal sa do rany).

Kolik je mnoho let? DELL Optiplex GXPro i GX1 mi bezely 12 let 24/7. Ale v nich bylo proprietarni snad vsechno.

Vykouřit místnosti? To jde?

Ano. Miesto fajčenia cigarety fajčíš miestnosť

Ja provozuju svuj "domaci server" na prvni verzi ASUS EEE Box, coz je v podstate motherboard z netbooku (toho uplne prvniho, s mizivym vykonem) nacpany do krabicky. Uz mi to takhle bezi cca sest let. (Bezi na nem web www.vejrazka.name a par dalsich "internich" aplikaci.)Uz jsem videl hodne starych PC hozenych nekde do kouta, kde slouzily peknych par let jako nejaky firemni "server".Pokud na tom nebudes provozovat neco kritickeho a data budes zalohovat, neni se v podstate ceho bat. Takovy "server" casto prezije moralni zivotnost SW, ktery na nem bezi (pokud neslouzi jako router).

Říká Ti něco redundance? Poskytovat "serverové služby" na hw běžného PC, to můžeš tak s dostupností 85%, za to bych se styděl. Serverové služby se poskytují s dostupností alespoň 99% a to no potřebuješ jiné železo.

"z neserverového hardware postavit stejně výkonnou konfiguraci" - z toho plyne, že vůbec nechápeš, co je server a co jde.

Nevidím důvod, proč by s běžnými PC měl mít jinou dostupnost služby než se servery ... jde vždy jen o počet a jestli výpadek fyzického HW ustojí aplikace ... Google to má taky na levných DoDo deskách za pár šupů, jen jich má víc ...

Jasně že svoje servery mám redundantní.... Dokonce mám i sekundární lokalitu a ještě jednu zálohovací. Tím - z uplne stejnych komponent jsem myslel tez redundantni system (napriklad tez RAID, ale misto serverovych disku (momentalne pouzivam WD Red4 a WD Black (vzdy kazdy v poli ma jinou serii) pouzit napriklad WD Blue, ale taky samozrejme v RAIDu. Zdroj redundantni je u bezneho PC temer nemozny, to ano.Spise jsem se ptal obecne, zda je tu jeste nejaky troufalek, co tohle provozuje, ja mam svoje servery ma ciste serverovem HW, redundanci diskovou, zdroje redundantni - a diky virtualizaci do clusteru mi neuskodi ani chcipnuti celeho stroje, mam k dispozici redundantni bateriovou online UPS, dieselagregat. Navic mam jak jsem jiz zminil i druhou lokalitu, takze omezene mohu fungovat i s vypadkem cele hlavni lokality (to se dikybohu nestalo), samozrejme mam tez redundantni konektivitu a routery

Ano, to je pak něco jiného. Z původního dotazu jsem měl pocit, že chceš prostě místo jednoho serveru postavit jedno lepší PC a říct "to je server!" Už i s takovými šílenostmi jsem se setkal a pak se hrozně divili, že se v tom nedá ani disk vyměnit HotPlug, že se musí kvůli tomu vypnout a odstavit.Osobně dávám přednost spolehlivosti serverů, než je nahrazovat mnoha běžnými PC, tak jak to provozuje třeba právě Google. Ono také Google je jakýsi jeden veliký nesystémový slepenec všemožných pokoutně vznikajících a zase zanikajících služeb.

ad "je tu nejaky troufalek": Ano, je. V zahraničí jsme ve firmě provozovali server pro restaurační SW a rezervaci stolů na běžném PC a s 24/7 ani s výpadky proudu to nemělo problémy. V podstatě za celý rok co jsem to tam měl na starosti nedošlo k ani jednomu výpadku vinou toho "serveru". Redundanci nikdo neřešil i přesto, že v případě výpadku by to znamenalo zásadní problém v celém chodu restaurace.Naopak mnohem hůř to snášely PoS terminály, které taktéž měly běžet 24/7 ale už po týdnu bez restartu byly nepoužitelně pomalé.

Web 2.0 bude fungovat dost podobne podla toho ako pises. Kto nezaplati nebude mat ziadny obsah a free obsah bude len podla otvaracich hodin servera. Uz sa tesime, ze sa tymto nakazia aj dalsi. Ono to malo fungovat uz s IPv6, akurat to dost ludi bojkotovalo.

Ne, nepotřebuje. Ale samozřejmě kritické systémy na tom provozovat nejde.Co píšete o 85% je nesmysl. 85% znamená, že by to každý týden nešlo po dobu jednoho celého dne. To je naprostý nesmysl a i s normálním HW dosáhnete výrazně lepších výsledků. V domácích podmínkách bude větším problémem spíš dostupnost elektřiny a internetu.

Myslel jsem, zda ma nekdo server (postaveny ve stylu desktopu) umisten v housingu (tedy zaloha energie, paterni sit). Server vyslovene doma - to uz dnes slusi maximalne hernim "serverum" provozovanym pro kamose :)

A dostupnost se da i na beznem PC udrzet nekde okolo 96 až 99% s trochou stesti i 99,5

Ani s jedním serverem člověk díru do světa neudělá, ale z principu věci bude obecně spolehlivější - výrobci běžné spotřební elektroniky šulí co se dá, do CPU jde horší kousek z waferu (čím nižší cena, tím je horší), deska je ráda, že splní standardy, o zdrojích ani nemluvě. Ve skutečnosti, když si člověk podtrhne a sečte účet za kvalitní PC nebo kvalitní server, bude to +- stejné.Trendem dnešní doby je Scale-Out architektura. To umožní docela zajímavé využití i levnějšího HW, jen ho bude muset být dostatek v clusteru.

Vím o tomto, praktikuje to Google a prostě má dostatek levných pc v clusteru a jede to..

jenže ty "levné" pc nejsou běžné consumer-grade hračky nýbrž profesionálně postavené serverové řešení které je však efektivní a minimalistické takže jeho cena klesá.

Zalezi na ucelu. Technicky to zadny problem neni, ale jine to je, kdyz mam server doma pro 5 uzivatelu a jine, kdyz ma byt verejne pristupny pro stovky tisic lidi a nedejboze to ma vyrabet penize. Muj fileserver doma je bezny staveny PC a driv jsem jako router pouzival starsi notebook (jel 7let 24/7). Ale na serverovne mam 1U znackove servery.Hotove servery se proti beznym PC lisi jen par "drobnostma", ktere nemusi nutne kazdy potrebovat.

Tak ja jako majitel server clusteru mam zkusenostni s tim, ze chcipaji HDD a zdroje - desky vetsinou vydrzi, prece jen nez se nafoukne kondik, davno uz desku prodam (menim kazdy rok az rok a pul - podle toho jak se Intel uraci vydat procaky a chipsety)

Tak ja mam jen maly vzorek, 33 serveru, takze se z toho neda delat uplne nejaky statisticky zaver, navic nejsou vsechny stejneho vyrobce (Dell, IBM, Sun). Za poslednich 10 let mi umrel 1 zdroj, 1 deska, 3 vetraky a 8 disku, coz mi prijde jako docela dost spolehlive.Proti tomu u 2 serveru z beznych PC (fileserver a dev) mi za stejnou dobu umrel 1 zdroj a 7 disku.Jedine co si z toho dovolim usoudit je, ze serverove zdroje jsou vyrazne lepsi. U tech disku je to jeste otazka celkoveho poctu disku, kapacity a konkretniho provedeni - verim tomu, ze pokud bych mel v beznem PC 73GB disky, tak budou umirat take mene nez 2 TB a vetsi.

Pro hostování několika webů a služeb mi jako nejlevnější a nejspolehlivější vyšlo použít Azure (popřípadě ještě virtual server od wedosu, ale azure má lepší konektivitu mimo ČR)

Vydrz HW bude vzdy tak trosku loterie. Me umrelo supermicro po 4 letech zatimco podruzny server udelany z pitomeho kancelarskeho pocitace bezi jeste dnes tj. 7 let 24/7 provozu.

Mne ide jeden file server z bezneho pc od roku 2006 a je postaveny na beznej P43 doske a E6300, disk je zatial tiez v poho ale zaloha je spravena a bude sa menit, zatial co mi 1U servery HP zdochli uz 2, doma mi bezi file server na J1900 s dvomi diskami uz tusim 3 rok a zatial spokojnost je to pasivne chladene

Jiri, podla mna by si sa mal vykaslat na tu blaznivu myslienku. Na doma si postav server, aky chces, ale preboha ziveho nespekuluj s tymto v ramci svojich sluzieb.Ako inak chces garantovat uptime v SLA?Rozhodne sa spolahni na napriklad Dell + 4H support a lizuj to, alebo inak prefinancuj, ale nesnaz sa usetrit tam, kde to vobec nema zmysel.Serverovy HW by mal byt podstatne kvalitnejsi a stavany na 24/7/365.Ale pokial chces adrenalin, tak kludne...

1) Ja teda nevim, ale SLA? Rekl bych, ze o to tady fakt nepujde. Samosebou je sluzba a sluzba, ale pochybuju, ze nejaka webova stranka kdy slysela o SLA.2) NBD/On-site zaruky jsou krasne napsane na papire, kdyz se pak neco stane vypada to vyrazne jinak. Za me si drzim na kazdych nekolik stroju stroj nahradni a stejne tak disky. A je to levnejsi a rychlejsi nez papirove 4 hodiny, ktere v realu bohuzel muzou byt klidne tyden.

2 tyzdne spat. Dell Poweredge 520 - skapal disk. Volal som o 16:30, disk mi prisiel o 19:45.Iny server, zlyhald iDRAC, volal som o 17:15 a dohodol technika s novym mainboardom na 22:00.Technik ma cakal vo firem o 21:55, vymenil mainboard a o 2:00(AM) sme odhcadzali.Asi 20x som riesil NBD Prosupport laptopov, VZDY som mal na druhy den diel, alebo technika s komponentom(vacsinou mainboard).Mozno len kecas, alebo v Cesku Dell nefunguje.

No v cesku doopravdy Dell asi nefunguje. Osobní zkušenost.. chcípla tiskárna - natištěno cca 10 000 stran, druhý den dovezli novou.. ovšem už ji tak nějak zapomněli uvést do továrního nastavení - resp. dodat heslo z té španělské univerzity, kde předtím byla a natiskla přes 150 000 stran. Factory reset z menu nepomohl..resp. admin heslo neodstranil. Řešení je dle infolinky možné prý jen u nich.. nakonec to skončilo tak, že po 3 dnech otravování dovezli novou tiskárnu..Příště to už prDeII nebude.

Ja rozhodne toto delat nebudu, jsem verny svym dodavatelum, mam ceny, vzhledem k tomu, jak dulezite sluzby poskytuji, neudelal bych to. Jen se tu ptam dalsich lidi, kdo ma jake zkusenosti, protoze jsem se dostal do diskuze s jinymi provozovateli serveroveho zazemi...