Použitelná kapacita SSD

Ahoj prosím nevíte kolik má tento SSD použitelnou kapacitu děkuji https://www.czc.cz/kingston-ssdnow-kc400-512...

Odpovědi na otázku

cca 476 GB

díky

489 GB

Prostě si z udávané kapacity v GB odečti cca 7 %.

Tady je rozdíl mezi GB a GiB

Použitelná kapacita je celá, jen se dělá bordel tím, že máme "GB" a "GiB". Výrobce udává počet "GB", ale skutečná kapacita je v "GiB".1GB je totiž správně 1024MB.

1GiB je 1024MiB. 1GB je 1000MB. Ale jinak dobrý

No jo, jenže počítač pracuje s "GiB" a přitom ukazuje "GB".

Počítač ne, Windows ano.

On je v tom vůbec nepořádek. GiB pro dvojkové jednotky jsou sice doporučené, ale používají se jen velmi málo. Často i GB, MB, KB...jsou násobky 1024. Počítač pracuje a Windows ukazuje právě ve těch GiB, MiB..., ale kapacita plotnových disků je udávaná v desítkových jednotkách. Polovodičové paměti (RAM, FLASH atd.) se naopak udávají ve dvojkových jednotkách, je to dané jasnou dvojkovou adresací buněk a řekl bych, že to platí i pro SSD jakožto polovodičovou paměť:Šířka adresové sběrnice integráku 8 bitů, 2^8 = 256 adres, kapacita 256BŠířka adresové sběrnice integráku 16 bitů, 2^16 = 65536 adres, kapacita 65536B=64KBatd.

A další věc je samozřejmě režie na filesystem. To je věc druhá.

Tedy např. když bude kapacita disku 1GB, tak to bude 1000000000B.Ale kapacita polovodičové paměti se taky píše (ne zcela správně, ale je to vžité) v GB, takže RAM 1GB bude 1073741824B (i když správně by mělo být 1GiB). A SSD je polovodičová paměť a jako taková mívá velmi často kapacity ve dvojkových násobcích, až na výjimky (32GB, 64GB, 128GB, 256GB...).

512GB * 10^9 / 2^30 = 476,8 GiB525GB * 10^9 / 2^30 = 488,9 GiBJe doporučeno ponechat cca 10-15% celkové kapacity SSD neobsazené.

ajo takže kdyby to bylo toto https://www.czc.cz/intel-ssd-600p-m-2-512gb/... tak mi tam zustane 477 GB??

To neznamená, že Ti tam "zůstane"...... ty máš k dispozoco celou kapacitu.512GB je počet Byte v desítkové soustavě, tzn. SSD má 512.000.000.000 Byte,to jest, vyjádřeno binářně kapacitou ve dvojkové soustavě 477GiB.512.000.000.000 / 2^30 = 476,8 GiB

Je to neco jako kdyby jste rikal ze z 5km vam zbude 5000metrů. Jsou to proste jine jednotky, kde 476,8GB = 512GiB, stejne jako 5km = 5000m

Ty vaše výpočty mají ovšem vážnou chybu. Objem prostoru potřebný pro FS není vůbec nezanedbatelný (a navíc se mění podle počtu oddílů) a představuje tak nutné "zlo", pro vaše vlastní data absolutně nepoužitelné.

Hele, nepleťte do toho filesystemy. Ty v tom napáchají takovou paseku, že ani snad nemáte představu.Jak si FS naloží s místem je čistě na něm. Deduplikace, komprese, overlaye, snapshoty... to všechno má na místo na disku naprosto zásadní vliv, koneckonců akorát Windows si hrají na to, že ví, kolik volného místa je... Běžná distribuce GNU/Linux vám to pouze odhadne a na nějaká přesná čísla si nehraje, protože ví, že je to v režii FS.Moc dobře víte, na co se tazatel ptal, ale zase musíte mít svou pravdu. K čemu je vám to dobré? A jak se ta diagnoza jmenuje?

Tazatel se ptal na použitelnou kapacitu. A protože o FS namá ani ponětí (si troufnu odhadnout), uporozornil jsem ho na cosi, co každý průměrný tazatel zná, ale neuvědomuje si to. Totiž na váhu kufru, do kterého nacpe své krámy, které předtím zvážil.A pak na odbavení se velmi diví, jak tu "režii" podcenil.

Odečti ještě > 10 % na Over Provisioning.

No moc se v tom nevyznám ale mě stačí že si teda mám odečíst vždycky 7% A MÁM TO děkuji za rady.

To jste si z toho neodnesl zrovna to správné. Dřív to byla 2%. Teď je to 7%. Přijdou doby, kdy to bude ještě víc.Nebylo by od věci odnést si z toho, proč se to vlastně děje, když už vám to tu někdo psal. Není tak těžké si to pak spočítat, aby člověk věděl... už kdykoli.A budete za hvězdu, protože většina ajťáků o rozdílu mezi GB a GiB nemá ponětí.

A jak si potom mohou říkat "ajťáci" ?

Zasadni problem je v tom, ze to NENI VZDY 7%. Kilo je v desitkove soustave 1000 zatimco kilo ve dvojkove soustave 1024. Clovek si rekne: "rozdil jenom 24" jenomze si musi uvedomit, ze s rostoucim cislem roste i ten rozdil. Napriklad u 10TB disku ulozite ve skutecnosti jen neco malo pres 9TB (rozdil temer 10%) dat a s rostouci kapacitou disku poroste i rozdil mezi vyrobci uvadenou kapacitou a tou skutecnou. Vubec by me zajimalo, co vedlo vyrobce disku uvadet kapacitu v desitkove soustave kdyz i nejmensi alokacni jednotka na disku je 512 bajtu a ne 500 bajtu.

Co je k tomu vede? Marketing. Vyšší hodnota vypadá líp.

Ne... Ty uložíš 10TB, ale ve Woknech je to 9TiB