» Poradna » Ostatní

Potřebuji pomoc - rostlina

Dobrý den přeji, potřeboval bych poradit ohledně názvu této leteckaposta.cz ... květiny, nemůžu ji určit, tak kdyby někdo věděl, prosím napsat. Předem děkuji.

Odpovědi na otázku

Nějaká liliovitá?

Fakt nevím

A co takhle hadinec?

Znám tedy jen hadinec obecný, ale ten to určitě není. Jak je asi vysoká?

Zhruba od kořenu 20 cm

Koukal jsem na hadinec, ten už tadymám v herbáři, ale vypadá jinak, takže to nejspíš hadinec obecný
nebude...

Zatim teda díky za odpovědi

Vpravo nahoře a vlevo dole jsou částečně čitelné popisky. Máš ten list herbáře v ruce, nebo taky jen obrázek? Nepřečteš tam aspoň pár písmen?

Ne, ta kytka je totiž od někoho jiného,který se jí pokoušel určit, ale taky se mu to nepovedlo, měl to špatně...

tahle kytka se podobá hadinci jako já bleše písečné , ale co takhle čekanka , z toho kořene se dělá kafe.

:d

Nemohla by to být Chrpa modrá?

Díval jsem se, ale čekanka má jiné listy, tohle to má listy podobný trávě :)

je to zajímavý, prostě snad nejde určit nebo co

No to je asi tím, že tohle je převážně IT poradna, a jak známo, tak ajťáci do přírody zrovna často nevyrážejí

Njn, bohužel žádnou botanickou poradnu neznám :D

Nemohla by to být Chrpa modrá?, omlovám se, špatně jsem kliknul, tak abymě někdo neobvinil ze spamu :)

Jdu se podívat do chytré knihy, ale co:
Lipnicovité, Rdesnovité, Liliovité, nebo dle květu Lilkovité..?

Možná jednoděložná.
Měla by růst u nás?

Herbářem uchované rostliny vždy hodně zkreslují, navíc tento exemplář má evidentně chybějící horní část lodyhy a znaky koruny jsou takřka neidentifikovatelné.
Zprvu bych typoval na rostlinu z hvězdnicovitých, ale jak vidím, typický znak - zákrov tam není, nebo ho nemůžu na obrázku rozeznat .

Mohlo by se jednat o rostlinu zvonkovitých (Campanulaceae).
Hodně mně připomíná zvonek moravský (větší a statnější druh než následně jmenované). Pokud původně byl tento exemplář součástí trsu s délkou do cca 20cm - např. zvonek jesenický, resp. zvonek český (silně chráněné druhy ČR), ale ty mají užší listy ,nebo to může být i nějaká skalnička... kdo ví ...

Zapomněl jsem dodat, že jeden z nejlepších webů s touto tématikou je bezesporu
http://botany.cz...