Potíže s formátováním externího pevného disku

Mám problémy s ukládáním dat na externím HDD.Nedávno jsem potřeboval od známé přenést na HDD (Maxtor) velké množství dat (cca. 100GB), na PC se mi vše nevešlo, ale jelikož vlastní MacBook, byl problém s kompatibilitou a museli jsme zařízení naformátovat na Mac OS Journal.Teď bych potřeboval standardně přenášet data na exterňák i z mého regulérního Windows PC, ale nechci ztratit soubory uložené na disku z MacBooku. Navíc (nejspíš v důsledku formátování na Mac OS) teď můj počítač ani ten disk neregistruje (respektive registruje ho Správa Disků, ale v Průzkumníku už se neobjeví, tudíž nelze přenášet data).Děkuji za nějaké řešení, najdete-li.

Odpovědi na otázku

Nezbývá, než disk rozdělit (stávající oddíl zmenšit a na vzniklém místě vytvořit oddíl NTFS).Druhou možností je do Windows doplnit driver, který umožní "cizí" souborový systém používat i ve Win. https://www.paragon-software.com/cz/home/hfs-windows/Stačí i plugin do Totalcommandera (DiskInternals Reader) nebo přímo samostatnýhttp://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemo... umožní ale pouze čtení/kopírování souborů.

Možno toto by pomohlo, cena je celkom dobrá. Nainštaluješ na tvoj PC s Win a ext disk môžeš nechať nafortmátovaný ako je.https://www.paragon-software.com/sk/home/hfs-windows/

Divím se, že by si Mac neporadil s NTFS, když to dneska umí i každý Linux. Každopádně disk můžeš naformátovat na EXFAT nebo na FAT32, to by mělo fungovat na obou systémech.

jsem slyšel, že na rozdíl od linuxu to Masox fakt defaultně neumí. Pokud umí aspoň EXT4, tak může mít disk v něm a na Windows používat přes Ext2fsdhttp://www.ext2fsd.com

Ext4 bych tam nedával, to je pro oba OS cizí filesystem.

Jablko coby unix neumí EXT4?

Tam to bude podobná situace jako s tím NTFS, Mac totiž jede na vlastním filesystemu.

FAT32 ma brutalni omezeni na max. velikost souboru (2 nebo 4 GB dle velikosti clusteru). MP

To vím, to už by bylo fakt nouzové řešení, kdyby nešlo nic jiného. Exfat by na Macu jít měl. Kromě toho pod Windows tak velký disk na FAT32 ani nenaformátuje.

No existují ovladače na mac který zprovozní NTFS... jinak mac umí NTFS jen číst.. já používám exterák jak na macu tak na pc a mam ho naformatovany na ExFAT což je podle mě nejlepší možnost, protože rádoby ovladače na souborový systém podle mě nejsou tak spolehlivé.. (i fat32 by fungoval ale jsou tam omezení s velikostí souboru a tak)

pouzij ExFATMP