» Poradna » Programy

Posloupné doplňování datumů v tabulkovém editoru

Dobrý den. Potřebovala bych poradit s tabulkovými editory obecně (ať už jde o Excel, LibreOffice Calc,...). Vytvářím plánovací kalendář a bojuji s funkcí posloupného vyplňování buněk. Do jedné z buněk napíšu "leden" a potřebuji, aby po přetažení měsíce automaticky pokračovaly vždy ob dvě buňky (leden, buňka, buňka, únor, ...). Jenže ať dělám, co dělám, vždy se mi opakuje jen měsíc "leden". Když přidám únor, opakují se zase jen tyto dva měsíce. Poradil by někdo, co dělám špatně?

Odpovědi na otázku

Skúšal som to v exceli a funguje mi to, takže to čo je potrebné urobiť je zmeniť formátovanie bunky na dátum, v tomto prípade na custom - [$-cs-CZ]mmmm;@ a následne si vytvoriť napr bunka, bunka, 1.1, bunka, bunka, 1.2 , tieto označiť a v pravom dolnom rohu stlačiť štvorec a potiahnuť dolu.

I když změním formátování buňky, zdá se, že s měsíci to nefunguje. Když zadám do buňky datum, jako 1.1.2041, a postupuji podle vašeho návodu, funguje to, přidávají se data 2.1.2041, ... ale s měsíci a dny mi to stále nejde. Tyhle programy mě asi nemají rády...

Ale ne. Tyhle programy přímo milují každého, kdo se s nimi naučí pracovat.

Skús prepísať to "2.1.2041" na " 1.2.2041" a potom znova pretiahnuť bunky, to by malo fungovať.

Co děláš špatně nevím, ale kdy v Excelu napíšu 'leden', vyberu tuto a dvě vedlejší prázdné buňky a roztáhnu je doprava za dolní pravý roh, vyplní se mi ob dva sloupce všechny měsíce.

Ok, toto je jednoduhšie a tiež to funguje.

Stále mi to nejde... Zkusil by to někdo v Tabulkách od Google Disku? Tam mi to totiž jde pro změnu jen se dny, ne s měsíci...

Tabulky od Google Disku vůbec neznám, ale pokud tabulkový procesor není moc chytrý, vždycky se dá použít dřevorubecká metoda: Nad řádek měsíců (leden, unor, březen,... prosinec) přidej pomocný řádek 1, 2, 3,... 12 a blok 1-12 zkopíruj ještě dvakrát doprava. Celou oblast obou řádků vyber a dej seřadit podle řádku s čísly vzestupně. Nakonec řádek s čísly 1,1,1,2,2,2,... smaž. Nedávno jsem něco podobného radil tady https://www.zive.cz/poradna/excel-vlozit-ob-j...