» Poradna » Mobily

Poškrábané sklo fotoaparátu u mobilu

Ahoj. Měl bych dotaz jak vyleštit či vybrousit sklo fotoaparátu na mobilu, mám ho dost poškrábané . Šlo by to třebas vodním smirglem a pod vodou? Nebo by byl jiný fígl? Krom výměny , ta by se asi nevyplatila, tel má už 2 roky

Odpovědi na otázku

Záleží na tom jak moc je to poškrábané. Vyleštit jde kde co. Ale na šmirgl asi zapomeň, zase tolik toho snad odebírat potřeba není (jelikož to má být perfektně průhledné, tak ani nejjemnější lapovací papír by nebyl dost jemný). Musel bys využít sadu brusných a leštících past (nebo klidně rovnou tu nejjemnější co jde sehnat, ale to se uleštíš k smrti). Celkově vzato, výměna toho skla by byla asi rychlejší a levnější.Na druhou stranu, jestli by šlo o pokus s vědomím, že když se nepovede, tak nevadí. Klidně to můžeš zkusit vzít nějakou zubní pastou, nejlépe dětskou. Je to levné a dá se tím vyleštit spousty věcí. Ale hodně záleží z čeho to sklíčko je. Jestli je to opravdu nějaké sklo, tak zubní pasta bude mít příliš "měkké" zrno. Jestli je to nějaký plast, může se taky stát, že zrno té pasty bude naopak příliš "tvrdé" a výsledek bude "mléčné sklo". Pokud se ale tvrdost "skla" trefí tak to jde celkem dobře (třeba plexi jde většinou zubní pastou vyleštit k dokonalosti)

leštění namokro asi nepříchází v úvahu.. u většiny běžnejch telefonů to sklíčko kolem foťáku není vodotěsný takže jak by skončilo nějaký leštění s tekutinou je jasný.. No a pokud se jedná o nějakej lepší telefon tak by mělo smysl vyměnit celej zadní kryt.

Tak určitě by bylo vhodné před tím pokusem ten kryt sundat. Ale jak píšu. Byl by to pokus, kdy by člověk musel počítat s tím že to nemusí vyjít. Výměna celého krytu je samozřejmě ideální řešení.

U sklíčka fotoaparátu je zásadní problém v tom, že jeho vnější vrstvy musí být dokonale planparalelní, jinak začne opticky zkreslovat. A ručním leštěním tu souhlasnou rovinu obou stran sklíčka dost pravděpodobně naruší. Takže ideálně se na to vykašlat a sklo vyměnit

nové

Jako poslední možnost bych zkusil to krycí sklíčko dát pryč. Ty čočky se sice časem poškrábou ale to už snad bude čas na výměnu celého mobilu

Leštit optiku foťáku laicky doma na koleni je hodně špatný nápad a uděláš to akorát ještě horší. Můžeš se zkusit zeptat, za kolik by to udělal nějaký menší servis...

Daj dole kryt ak sa dá, alebo opatrne vylúpni (skalpelom) to ochranné ,,sklíčko,,. Predpokladám, že to je tvrdený plast a nie sklo. Zober smirgel 6000-8000 napr. a na mokro sklíčko prebrus aby neboli rýhy (na mokro, nie na sucho) zničíš ho ešte viac. Potom na mokrý filc nasyp rozdrtenú bielu kriedu a vylešti. Netlač aby sa ten plast neprehrial, potom časom by ti vznikli na povrchu žlté fleky. Prípadne to dokončíš zubnou pastou ak sa ti to nebude páčiť :) Takto som ,,zrenovoval,, foťáky asi u 8 mobiloch.

S tím rozdelanim je to horší, je to outdoorovy tel. Pod vodu jít může. I když je to "cinsky šunt" ulefon Armor 5 tak snese hodně. Osobně jsem s ním spokojeny. natáčel jsem s ním i v moři pod vodou a stále žije. Štve mě že nedělají na ty foťáky výsuvné krytky jako dřív.

Sám si si ho ohodnotil - čínsky šunt - dali tam nekvalitné sklo. Máš, čo si chcel.

Myslím si že kdybych používal jakýkoliv jiný tel tak jak tenhle by to dopadlo stejně.

Tak holt musíš změnit způsob používání Já na telefonu po roce nemám ani vlasový škrábanec a to nejen na sklíčku foťáku, ale ani na displeji a to nepoužívám žádný kry, pouze silikovnový obal přes zadní a boční strany. Telefon normálně nosím v kapse nebo v brašně. Pokud ale máš outdoorový telefon a i tak outdoorově s ním zacházíš, tak bohužel, prostě se to poškrábe a v amaterských podmínkách to neopravíš, jedině výměnou sklíčka.

souhlasím, že ten průhledný silikon je dobrá věc, nevypadá to sice nejlíp, mobil je tlustší, ale nechovám se k němu hezky (v tašce s klíči, pár pádů) a je pořád jako novej.

Možná záleží na charakteru toho poškrábání, jestli jsou to opravdu škrábance a rýhy přímo do skla, což u krycích sklíček jako Gorilla gkass apod. vyžaduje už výkon a nebo jen poškozená antireflexní napařená, UV aj. vrstva, což se jeví jako šmouhy, co nejdou odstranit. V prvním případě by se možná dalo sklíčko levně koupit na ebay, Aliexpress a v případě druhé varianty by možná stálo za to navštívit nějakou optiku, brýlařství, kde možná věděli, co s tím.

Především musíš vzít v potaz to, že jde o planparalelní sklo. Takové nemáš šanci doma použitelně zabrousit, vždycky z toho vyjde víc nebo méně čočkovitý nebo klínovitý tvar navíc nepravidelný. Tím se zcela zásadně změní optické vlastnosti - u krátkých ohniskových vzdáleností se hraje o setiny, ale spíš o tisíciny mm. V lepším případě docílíš fotkek různě pokřivených v tom horším nepůjde zaostřit. Nový kryt (ten je sklíčkem osazen) by na Ebay nemusel stát jmění.

O setiny ani tisiciny mm opravdu nepujde, vem si jakou vuli muze mit zadni plastovej kryt (stacilo by mirne zmacknout telefon a rozostrily by se ti fotky?), navic je prilepenej vrstvou lepidla, k tomu se ti muze treba mirne nafouknout baterie atd... je to proste nesmysl.

Nepochopil jsi, nejde o umístění sklíčka, tam na žádné přesnosti nezáleží, ale jde o to, že musí být přesně planparalelní. To znamená, že obě vnější strany skla musí být ve všech bodech přesně stejně vzdálené. A to při ručním leštění zaručeně pokazí.

Okrem toho - na dokonalé leštenie skla sa používa pemza! Je to najjemnejší materiál na sklo - nepoškriabe, vyleští. Ovšem - tá pemza musí byť v podobe najjemnejšieho prášku a leští sa s dostatkom vody.Len tak na okraj....

Doplním na druhý okraj... Nevím, čemu přesně slovensky říkáte pemza. My sklo (obzvlášť optické) leštíme oxidem ceričitým, popř. hlinitým. Samozřejmě při tom nesmí dojít ke změně geometrického tvaru plochy.

Možnost je i objednat si z Aliexpressu nové to krycí sklo pod heslem "model telefonu Rear Camera Glass", kde stojí podle modelu asi 20-50 korun. Pak záleží jestli by sis na tu výměnu troufnul.

Nejlepší je rovnou napsat o jaký telefon se jedná (alternativně jestli je to hluboká rýha apod.)

Ono si stačí přečíst celou diskuzi, než do ní začneš odpovídat. Typ telefonu by ses dozvěděl.

Proč? U některých telefonů snad jde sklo fotoaparátu vybrousit?