Porucha procesoru

Dobrý den v posledním týdnu mi začal stávkovat procesor. Jde o to že mám herní pc a při běžném hraní her nebo použití jsem měl procesor zatížen max. na 20% a nic se nesekalo vše šlapalo jak má. V posledních dnech při hraní her nebo běžném použití vyskočí zatížení procesoru na 100% a začne se sekat vše co jde. Procesor je starý rok a půl (ještě v záruce 6 měsíců) a nikdy předtím se to neděla až v posledním týdnu. Neví někdo o jakou závadu by se mohlo jednat prosím? Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Zpravidla to bývá škodná v počítači. Porucha procesoru je velmi nepravděpodobná a pokud se vyskytne, je to konečná. Žádné vytížení na ... a podobně.

a mohu poprosit nějakou radu jak to opravit ?

Přenech to servisu pokud si laik, udělá se diagnostika, případně odvirování.

... určitě bych vyzkoušel - pokud to trvá několik dnů - obnovit PC ze zálohy od doby kdy začalo sekání. Buď breberky v PC nebo nějaká aktualizace Windows 10. 100% zabere buď obnovení ze zálohy (ne tovární nastavení) nebo kompletní přeinstalace systému.Porucha procesoru = nefunkční PC.

To není procesorem. Že ti zatížení procesoru skočí na z 20 na 100% může mít dvě příčiny, 1) buď tam máš natažený malware, viry a podobné svinstvo (sáhni si do svědomí, odkud bereš hry) a nebo 2) se procesor přehřívá a ochrana sníží jeho frekvenci, takže přestane stíhat.

Případně se přehřívá napájení desky.

O čem se tu bavíme?Jaký CPU, jaká deska, jaká skříň a kde jsou ventilátory?

PS: A chladič na CPU je použit jaký?

A chladič?Tahle deska rozhodně není pro takové CPU nic vhodného. Takže klidně může dělat problém ona. Musíte pustit nějaký test a přitom sledovat teplotu napájecí kaskády desky. Měl by to umět HWmonitr, OCCT, či další.A to, že to před tím dlouho běželo OK nic neznamená, protože pokud to jelo na hraně, tak časem prostě dochází k určité degradaci atd...Ale jen hádám, klidně to tím být nemusí. Jen taková lowend deska působí jako pěst na oko.

Tipuji, že šrotový boxovaný originál. Na něco lepšího už peníze nezbyly.Ale tento nedostatek asi dohání/doháněla "cirkusová bedna". S deskou souhlas. Když jsem ji uviděl...tak jen

Ta skříň je dobrá pec na pečivo.

A nemoze to byt windows aktualizaciami ? Treba pozriet, ci sa nejake aktualizacie poslednu dobu neinstalovali. Ak ano, skus ich odinstalovat, mozno to zaberie