Porucha PC

Ahoj, mám doma zhruba 10 let staré PC, během té doby už se na něm měnila základní deska a asi 3x zdroj, většinou v záruce. Je to vlastně PC, které používá otec na emaily, FB, apod., nic náročného. Teď se porouchal, po spuštění pořád bliká mechanika, jakoby PC pořád dokola bootoval, na obrazovce se nic neobjeví a ani žádný zvuk PC nevydává, na základní desce svítí dioda, větráček u procesu se mi zdá jakoby pořád ztrácel otáčky, určitě nejede ani 2 sec. stejnou rychlostí, ale možná to PC takhle upravuje teplotu, nevím. Na co to tipujete, podle těchto příznaků? Nějaký zkrat ve zdroji nebo základní deska? Nemám doma náhradní zdroj, abych to mohl odzkoušet a nechce se mi utrácet za dopravu a kupovat zdroj, když nevím alespoň na 80%, že to bude tím. Vyznáte se v tom? Díky :)

Odpovědi na otázku

To je jako říci nám, že se vám porouchalo auto, světla svítí, jdou řadit rychlosti, ale nejede to. Co tomu je?To může být plno věcí od zdroje, přes ram až někam do...... Jestli to je takto "kvalitní" kousek, co se pořád (s prominutím) sere, tak by nebylo lepší konečně pořídit něco, co není z roku 1-2? 10let jsou v počítačové technice dvě doby ledové. Bylo by to rozhodně lepší, než někde po bazaru shánět nějaké vysloužilé díly, co půl roku jedou a pak se to zase posere, viz. 3x zdroj (asi kupujete kvalitu), mrtvá deska,....

Tak když se PC nezapne, tak je to většinou zdroj, teď je to samozřejmě trochu jiné, ano, může to být cokoliv, ale divil byste se, kolikrát mi dokázal někdo poradit dobře. Co se zdroje týče, byl v něm původní, pak 2x z reklamace a ten poslední jsem kupovali já, tedy 5-6 let starý. Možná to opravovat nebudu, ale kdyby to byla prkotina, proč kupovat nový PC někomu komu stačí tento, v minulosti to byl PC za 35k, takže na věci, které jsem popisoval je to i na dnešní dobu dobré PC.

Těžko říci.... Může to být zdroj a je to asi nejjednodušší věc na výměnu a vyzkoušení. Ram to asi nebudou, to by do toho šel proud, větrák se točil atd.. Procesory jsou skoro nesmrtelné. Takže zbývají potom ještě deska - to by byl průšvih, nebo možná by to mohla dělat i grafika.Nicméně tohle všechno je naprostá spekulace! Stejně to pro zjištění závady budete musit zkusit vyměnit, nebo to někam donést. Jak říkám, je to totální fabulace.

V minulosti za 35K, v současné době 4x výkonnější bude stát třeba 8K.Doba jde kupředu a tento projev může být cokoliv. Od zdroje, přes desku, přes RAM. Zkuste odpojit od sítě napětí, nechte pár minut, vyndejte a vložte baterku na MB nebo vyresetujte BIOS přes jumper a zkuste následně zapnout, zda se projev nějak změní.

No vidíte, já říkal, že se k řešení nějak dopracujeme, hned se nemusí házet flinta do žita. Vyndal jsem nejspíše úplně vybitou baterii BIOSu ze základní desky a najednou už všechno funguje, pro jistotu jsem ještě v BIOSu nastavil výchozí hodnoty :)

Divné, vybitá baterie by neměla ovlivnit naběhnutí PC. Většinou se ztratí jen nastavení.

Asi tak, pokud jsem se s tím setkal u takto starého počítače, tak startoval přímo do vyresetovaného BIOSu.

já měl doma také pc který nenaběhnul a po výměně baterie fungoval dál. v servisu mu řekli že je deska KO

No vidíte to

Tak tedy není zač.

Ja bych rek, zdroj, pameti, CPU nebo deska. Pripadne kombinace vyse uvedeneho.

Pokud byl PC složen s nějakým desetikorunovým zdrojem a ten poslední kupovaný byl stejné kategorie, tak po šesti letech provozu mohl sebou vzít všechno, co je v bedně. Nejlépe vynaložená energie bude odvoz do sběrného dvora.

Buďto to můžete řešit zdlouhavě a potenciálně draze, nebo rovnou servis. Možná ušetříte.Zamyslete se nad koupí repasu a tohle bych střelil na díly.