» Poradna » Programy

Portable programy

Uvažuji o použití portable verzí některých programů na stolním PC (snažím se vyhnout instalacím kvůli možnému zápisu do systémových složek a registrů a tak možných "zbytků" po případné odinstalaci).
Jedná se o SpyBot, Firefox, Thunderbird, 7Zip, CCleaner, XnView, VLC Media Player, MPC Home Cinema, CDex aj.
1) Funguje bezproblémově automatická aktualizace (celého programu plus záplaty) portable Firefoxu či Thunderbirdu, nebo se to musí spouštět "ručně"? Je možná bezproblémová instalace doplňků pro portable Firefox? Musí se tyto programy nastavit z každého účtu v PC zvlášť, nebo stačí jen z účtu Správce počítače?
2) Je možné nastavit asociaci přípony souboru také s portable programem? (třeba 7Zip, pomocí menu Možnosti složky, tak aby se poklepáním na archív rovnou spustil příslušný program)
Obecně: existuje nějaké dporučení, které programy mít raději nainstalované klasicky (a proč) a které lze mít na PC v portable verzi?

Odpovědi na otázku

"1) Funguje bezproblémově automatická aktualizace (celého programu plus záplaty) portable Firefoxu či Thunderbirdu, nebo se to musí spouštět "ručně"? Je možná bezproblémová instalace doplňků pro portable Firefox? Musí se tyto programy nastavit z každého účtu v PC zvlášť, nebo stačí jen z účtu Správce počítače?"

co sa tyka FF, tak je to uplne rovnake ako u klasickej verzii FF.

Ja mam portable na flashke cez 300 programov na rozne ucely. Ale z HDD spustam portable len FF, Skype pretoze ich natahovanie pru spusteni trva dost dlho. Total Commander, Nero, Miranda, KMPLayer, Foxit Reader, WhereIsIt, KeePass, uTorrent, LDC++, Cryptload, Excel uz spustam z flashky.

Počítej ovšem s tím, že něco málo informací do Registry stejně pronikne. Další drobná nevýhoda je, že prakticky nemá smysl dělat libovolná nastavení (i když i zde jsou výjimky - SW např. VRF, jv16, které si nastavení dávají na médium, odkud jsou spouštěny). Jinak musím říci, protože migruju od PC k PC, že portable SW jsou opravdový dar. Některé jsem se pokoušel vyrobit (pomocí Thinstall), ale ne všechny pracovaly korektně. A tolik času na loborování jsem prostě neměl.

Díky, a kde v registrech bych ty proniknuté informace mohl najít?
Znamená to tedy, že když takový portable program jednoduše smažu (jinak to vlastně ani nejde), zůstanou nějaké zbytky v registrech?

Například pokud budeš mít portable jako prohlížeč řekněme FastStone a různým operacím přiradíš aby je dělal on tak po smaznutí Faststone ti zůstanou v regu napřiklad asociace apodobně.A další a další.Takže princip proč snad podle ukázky pochopils - sam používam hromadu věcí portable ale mam to v jednom balíku - Lupo Pen Suite drtiva většina a ty co v něm nebyly si do něj doplnuji.

po spusteni prakticky lubovolneho programu, dochadza k nejakemu zapisu do registra a patrat po tom z principu nema vyznam ale ak chces stiahni si process explorer a nastav filter:

Process Name na meno pozadovaneho procesu
Event Class na Registry
Category na Write

preklep, malo byt Process Monitor

Ne, ne, já tak nesouhlasím, že nemá smyslu po tom pátrat. On prostě nejspíš potřebuje ty stopy zničit totálně. Důvody jsou druhotné, prostě, aby tam po spuštění nezbylo NIC o daném SW. Kupodivu za použití jistých vyhledávacích prostředků (také je nebudu precizovat), klidně dojde k tomu, že se vymáznou stopy po předtím jedoucím, byť portable SW, ale naopak tam zase zůstanou "stopy po hledání stop".

pokud ti jde o minimalizaci stop spoustej SW s co nejnizsi trustlevel, napr. restricted (runas /showtrustlevels napovi)

MP

Iste, s tym pocitam. A okrem toho ze ukladaju info do registrov, tak vacsinou skladuju svoje udaje v aj v Program Files. Nie vsetky portbale su uplne portable...Niektore zasieraju HDD a registre viac ako je zdrave.

A lze někde či nějak zjistit, které programy (např. ze stránek portableapps.com aj. resp. programy s přídavkem Portable) jsou skutečně portable (tj. nic nezapisují mimo adresář, ve kterém se nacházejí), a které se jen tak tváří?

Ujasni si par věcí - přečti si původní dotaz který podals.Například asociace - jak docílíš aby jsi měl asociaci s portable programkem aniž by o ní byla zmínka v registrech?To asi nepůjde.Takže předefinuj požadavky nebo si sám zjisti oč jde.Takže programek si sice pořeší svoje v ini ale na druhe straně ty tebou vyžadované asociace s řekněme portable 7zip budou v regu zakonitě.

oooooooooo

absolutne trefna odpoved.

promin, ale jak vlastnost programu "portable" souvisi s tim kam zapisuji? Proc by nemohl portable program napr. vyzuzivat %temp% a pod?

MP

Mirek, ano zistis to velmi lahko. Staci tie programy spustat cez program sandboxie. Potom uvidis, kde vsade sa program snazil zapisovat.

niektore softy ktore nemaju vobec nalepku portable su niekedy viac portable ako tie certifikovane, zdoraznujem niektore , aby si sa neufal ze office 2007 spustis z rucne okopceneho adresara ktory si odzalohoval pred format c:

Cerifikovaný portable software neexistuje protože neexistuje cerifikační autorita.Nebo něco mi uniklo?

Certifikovaný samozřejmě...

neuniklo ti nic, mas pravdu, za certifikovane sa mozno daju povazovat U3 aplikacie,

ale existujú-mnohé sysinternals utility,symantec commandline virusscan,trendmicro trojan cleaner,microsoft usb drive manager ap.,ale nie každý portable program je automaticky certifikovaný a niektoré už z povahy svojho vzniku nemôžu byť certifikované,napr. portable photoshop ap.

co to znamena certifikovane?
napr. vsetky sysinternals utility zapisuju do HKCU, nevidim v tom problem, bohuzial zauzivanym mytusom je to, ze portable aplikacia nerobi akykolvek zapis do registra

No jaksi tobě pro změnu uniklo že zminuji certifikační autoritu - asi netušíš co to je.Jinak bys nezminoval věci od sysinternals ktere hojně využívam atd a pote neargumentoval Photoshopem.Zkus si zjistit co jsem tim minil že certifikovane portable je blbost do nebe volající