Poraďte základní desku

Zdravím,Vybral sem si CPU i3-6300 a k tomu bych potřeboval co nejlevnější základní desku.Podmínky: musí být kvalitní a spolehlivá (aby neodešla například na nekvalitní kondenzátory)musí mít zabudovanou síťovou kartu (to mají asi všechny)musí mít zabudovaný zvuk (to mají snad taky všechny)musí displayport, DVI může být, (nepotřebuji HDMI ani VGA)musí zvládat 4K rozlišení (ale vzhledem k tomu, že CPU obsahuje grafiku HD530, která to umí, pak by to taky neměl být problém)už mě nic nenapadá.Jo a taky by měl MB fungovat pod Linuxem (výhledově Ubuntu 16.04 LTS). Ale prozatím jsem nikdy neměl problém, takže si myslím, že by neměl být ani nyní.Zatím jsem našel pouze Z170 PRO GAMING, ale připadá mi drahá. Představoval jsem si tak pod 3000. Ale pokud nebude jiná možnost pak si připlatím.Vždycky jsem si kupoval Gigabyte, ale oni nemají displayport. A taky mi jedna odešla ...

Odpovědi na otázku

Dík za odkaz, zatím sem hledal pouze na Heuréce. V tom tvém odkazu sice žádná nemá Displayport, ale pokusím se něco najít.

Hm, tahle taky neumí Displayport..., takže ne.

Display port lze vyfiltrovat, zbytek si musíš najíthttp://www.czc.cz/zakladni-desky/produkty

DP i DVI (dokonce i HDMI a VGA), síťovku a zvukovku mají všechny desky. http://www.czc.cz/asrock-h170m-pro4-intel-h... Z170 desky jsou pod i3 zbytečné, jsou drahé a umí to samé co H170 (Z170 mají navíc pouze OC možnosti pro káčkové procesory).Máš nějaký důvod připlácet si za i3-6300? Má něco, co potřebuješ, co u i3-6100 chybí?http://ark.intel.com/compare/90731,90729

coze? na czc rozdil tisicovka? to uz pridat druhou na i5-6400 (a za dalsich 500,- je i5-6500, kde se za ten vykon priplatit vyplati)

Díky za rady. Ta i3-6100 by asi stačila , jedinej rozdíl je 3MB cache vůči 4MB, nevím jak by se to projevilo. Zatím jedu na E8400 (3GHz, 6MB Cache).Ta deska asrock mi cenově vyhovuje, jsou kvalitní? Myslím po stránce kondenzátorů (nízké ESR, teplota 105°C)?Existuje tabulka porovnání čipových sad H170 versus Z170? Asi ano, ale zrovna mi to nejde najít...Zatím jdu hledat. Děkuji za přínosnou odpověď.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z170-H170-H... Ale jen malo desek to vyuziva nadoraz, z levnych zadna.

a ke kvalite asrocku - srovnatelna s ostatnimi (a osobne bych ji dal prednost pred gigabyte)

3MB vs 4MB poznáš málokde. Low ESR jsou na všech deskách. Nedávno jsem osazoval levnější variantu s B150 (stejná, jen nižší čipset a tedy pár chybějících funkcí), ale kondíky jsem detailně nezkoumal. Takže nevím, co přesně je tam za typ. Ale Asrock se dost zlepšil a už je z něj plnohodnotný výrobce, plně srovnatelný "velkou trojkou". Porovnání jednotlivých čipsetů je na netu hromada. Stačí napsat do vyhledávače "H170 vs Z170". Něco je třeba tady:http://www.svethardware.cz/cipsety-100-series-pro-sk...

Vyhnul bych se jen osekanému H110. Většinou bohatě stačí i B150. Někomu jen může vadit třeba chybějící RAID, který je až u H170.

Díky za tvoje tipy, půjdu do toho Asrock H170 Pro4.

Za circa 2 500 Kč je v nabídce tohle: http://www.czc.cz/asrock-h170m-pro4-intel-h... Ovšem stejně jako všechny desky pod 3 000 Kč má levné čínské kondenzátory u patice procesoru (podle fotky to vypadá na Apaq, no hlavně, že k integrované zvukovce daly drahé audiofilní verze ).Bohužel budeš muset přitlačit na řadu Asus Signature - jako třeba Z170-A (dělá se i levnější verze bez analogu D-Sub, ale ta se v ČR bohužel neprodává).