» Poradna » Počítačové sítě

Poraďte router s dobrou podporu bezpečnostních aktualizací

Znáte výrobce routerů, který dbá na bezpečnostní aktualizace? Moje požadavky na parametry routeru jsou docela minimální: WAN port, 3-4 LAN porty (stačí i 100 Mbit), WiFi a tlačítko na jeho vypnutí. Pokrytí signálem zatím stačí v rámci místnosti. To splňuje kdeco. Ale rád bych si koupil router, který nebude "děravý", nepůjde pokud možno hacknout. Tedy aby v případě zjištění bezpečnostních problémů jeho výrobce poskytoval aktualizace, čím více let tím samozřejmě lépe.Cenový limit mám cca do 1000 Kč což vyřazuje bezpečné české routery Turris.Případně jakému výrobci by jste dali přednost: TP-Link, D-Link, Asus či Zyxel?

Odpovědi na otázku

Ak kúpiš router s 10+ MB úložiskom, nemal by byť problém dať do neho OpenWRT a ten aktualizácie má.

Mikrotik.S vypinacem Wifi moc routeru nebude, ale muzes napr. naplanovat ulohu apod..

Já chci WiFi zapínat jen když ho budu skutečně potřebovat, tedy jen někdy. Plánovač mi bohužel nepomůže. O Mikrotiku vím, ale kvůli vypnutí / zapnutí WiFi bych musel pouštět počítač

Řekl bych, že řešíš nesmysly...

přesně.. lidi si výdycky vyberou nějakou blbost na ktery se točej a díky tomu nevyberou lepší řešení. Mikrotik je z hlediska aktualizací a ceny naprosto nejlepší produkt. i 15 let starý modely mají normálně aktuální RouterOS.Vypínat wifi je nesmysl, ale když někdo trpí takovou fobií tak se to dá na Mikrotiku udělat buď ručně z www rozhraní (a nebo z mobilu přes aplikaci - počítač se kvuli tomu rozhodně zapínat nemusí)

https://www.alza.cz/tp-link-archer-c6-d548461... Jak je na tom s aktualizacemi firmware kvůli opravám zabezpečení nevím, ale jednak splňuje tvoje požadavky (zapnutí Wifi tlačítkem, 4xGLan, 2,4/5 GHz Wifi) a je do 1000,-.Asus není špatný, ale je o dost dražší, a u levnějších modelů zase nemá tlačítko na aktivaci Wifi (pokud nechceš využívat WPS, což zabezpečení moc neprospívá).Na druhou stranu na ně vycházejí aktualizace poměrně pravidelně, přičemž má i docela dobré možnosti nastavení vlastního zabezpečení a jeho kontroly (AiProtection).

Nemusel, ale musíš vybrat model Mikrotiku s MODE buttonem a mít chuť si dohledat nebo napsat krátký skript pro své účely. Prostě z nějakého požadavku slev nebo někde víc investuj - svůj čas, peníze, případně obojí.MODE button má třeba RBD52G-5HacD2HnD-TC - a tady pozor, protože jeho levnější a stejně vypadající varianta ho podle specifikace nemá.

Přemýšlím, jestli by nešel použít livovolný Mikrotik, na kterém by se obětoval jeden port a do něj by se zapojil loopback kabel. Napsat skript, pokud je detekováno, že je něco (loopback kabel) připojeno k portu xxx, zapni wifi, pokud není připojeno nic vypni wifi.Ten kabel by mohl mít na konci vypínač, který spojí loopback smyčky.Loopback kabel: propojí se pin1 s pinem 3 a pin 2 s pinem 6, obrázek je třeba tady. https://i2.wp.com/ipwithease.com/wp-content... Jenom nemám po ruce krimplovačky a nechce se mi ničit kabel, abych vyzkoušel, jestli Mikrotik správně detekuje připojení loopback kabelu.

pokud se vezme Mikrotik s HW tlacitkem, tak se da naskriptovat na cokoliv (mam odzkouseno na RBcAPGi-5acD2nD - ktery uz je ale mimo financni ramec tazatele)

MikroTik jsem s ním spokojen. Levný, spolehlivý....akorát nastavení není úplně pro začátečníky.

Tak na tých routroch. ktoré si vymenoval môžeš leda tak snívať o nejakých bezpečnostných aktualizáciách. Ani Mikrotik to nemá doživotne.

Mikrotik stále podporuje všechny platformy co vydal.https://mikrotik.com/downloadA to některé kousky mohou být už třeba skoro 15 let staré, např. RB133. Zda to někdo využívá už je druhá věc, ale možnost aktualizace má.

Nikde neni napísané, že to budú podporovať doživotne, tak ako si ľudia kupujú slúchadlá s doživotnou zárukou za pár korún. Dokonca ani ten skvelý Linux už nepodporuje staré architektúry napr. Motorola 68xx a je to ešte horšie, pomaly ale iste odchádza podpora i386.

Doživotně neznamená do konce života kupujícího. Mikrotik má rozhodně podporu déle než je morální životnost. Ten příklad RB133 je něco co už dnes provozovat rozhodně nechcete, ale přesto to stále podporují.

co to meleš jaký doživotně ? Doživotně jako do konce života ? Tvýho ??Mikrotik podporuje aktuální verzi OS i u 15 let starejch modelů který mám v provozu (modely za 700korun). Neexistuje výrobce kterej by měl tak skvělou podporu.

"west70" ty v tom máš dobrej hokej :).Ale léčet se to stále dá !!!!

No, dobrý vtip, jsem se nasmál.Si připrav dalších 20-30 tis. na podobný router.Mne fascinuje jak někdo může napsat cenový limit 1000 Kč a chce funkcionalitu jak ze sci-fi.Kup si Cisco a k němu nějaký roční předplatné. U Zyxelu něco podobného stojí cca. 15 tis. ročně. Cisco bude dražší.

Neznám výrobce, který by na nějaký svůj WiFi router dával doživotní podporu. Souhlasím s lubokubo76. Např. oblíbený TP-Link Archer C6 myslím požadavky splňuje.https://openwrt.org/toh/tp-link/tp-link_arche... https://www.czc.cz/tp-link-archer-c6/244497/... Jen si nejsem jistý, jestli bude tlačítko fungovat i pod OpenWrt. Na mém Archer C5 v1.2 přepínač WiFi s OpenWrt normálně funguje.

zrovna TP link a ofic. podpora to už vážně ten Mikrotik

Nepeide mi normalni uplne novou vec hned bastlit aby fungovala....

Tve predstavy/pozadavky na bezpecnost versus cenovy limit jsou mimo. Do litru router koupis, ale nebude to zadna "hitparada". Takze...bud navysis rozpocet, nebo se smir se standardem a urovni + delkou " podpory". Dalsi rec v duchu uvedenych pozadavku je v podstate zbytecna.

Kdyz vypínač Wi-Fi neni lepsi vypnout cely router? Nebo jej musíš mit zaply?

router ne ale wifi AP - at si k routeru da AP ktery bude zapinat jak se mu zlibi (treba casovym rele, nebo chytrou zasuvkou). Vyreseno.

Za litr? Nevyreseno

smoařejmě za litr.Mikrotik RouterBOARD RB941-2nD za 530,-+ jako wifi AP TP-LINK TL-WR820N za 350,-A i ten Mikrotik má skvělou wifi kterou se buď může naučit vypínat a nebo použije ten TPlink jako AP.

Co ho chudáka strašíte? Ty jeho "podmínky" splní jakýkoliv ne úplně srač..vý router za litr, který má např. WPS tlačítko a jde na něj nainstalovat OpenWRT... pak má podporu na roky dopředu a tlačítko si nastaví jak potřebuje, třeba klidně na vypínání té WiFi.

Ej, moja paranoia ....