» Poradna » Ostatní

Poraďte prosím pračku

Ahoj vespolek !Poraďte prosím, jakou pračku pořídit. Současná už pomalu dosluhuje a tak se snažím najít nějakou náhradu.Vítány jsou především záporné zkušenosti.A důvod, proč se ptám tady ? Jednak je tu dost velká návštěvnost (a vyšší pravděpodobnost, že se najde někdo ochotný odpovědět), ale hlavvně jsem z nabídky na netu bezradný. - spotřeba vody : je sice hezké, že je cca 35 - 55 l, ale pořizovat si kvůli tomu dražší model se ani při současné ceně vody IMHO nevyplatí. - spotřeba proudu : cca 0,8 - 1,1 kvW/cyklus. Při cca 5-7 praních týdně je rozdíl 70 - 100 kWh/rok, což ani při současných cenách elektřiny není zas tak moc - účinost praní : jak se dá porovnat, když všechny modely mají uvedeno "A" ?!? - materiál bubnu : jaký je rozdíl v kvalitě polypropylen / carboran / nerez / ... ? Všude se píše, že nic nevydrží smalt, ale ten už se snad nikde neobjevuje. A o solidním srovnání současných materiálů jsem nic nenašel - značka : má smysl investovat do "značkového" modelu (tj. AEG, BOSCH ..), nebo jsou rozdíly v kvalitě levnějších modelů malé ?atd.Preference : - rozměry 60x60 (nebo 40x60) - přední plnění - přiměřená cena Díky všem za tipy.

Odpovědi na otázku

Zkus Gorenje.

voda: no ber to i trochu ekologicky-menší spotřeba-menší množství pitné vody se spotřebuje->menší množství se musí vyčistit v čistírněelektřina: skoro totéž co vodaúčinnost praní: ta je stejná u všech současných modelůbuben: ten je z nerez oceli, vana je potom buď z plastu (pračka pak údajně není tolik hlučná) nebo taky z nerezu (je dražší)značka: no obecně se doporučuje Bosch(Siemens), AEG(Electrolux), kvůli nízké poruchovosti; jiné kafe je Miele, ale to je vyšší cenová kategorie (udávají životnost svých spotřebičů 20 let, ovšem záruku dávají jen stand. 2letou)rozměry: s předním plněním-závisí na náplni (40x60 bývá na 4-4,5 kg; 60-60 bývá až na 7 kg)pár tipů:http://www.eproton.cz/Asp/DescrView.asp

A když jsme u toho eprotonu, abychom měli srovnatelné ceny, má smysl jít do levnější pračky se sušičkou? Třebahttp://www.eproton.cz/Asp/DescrView.asp znamená třeba to, že někde neuvádějí hlučnost, že bude pračka řvát jako prase a proto se s tím raději výrobce nechlubí?

Teda, pračka, na poradně o počítačích, jako nic proti, tobě, ale je to teda, docela, mazec, a neměli bejt, ty rozměry 640x480, hi, co?

Kup si poslední číslo D-testu, kde testovali asi 7 modelů, jak jsem slyšel v rádiu.

Já a většina mého příbuzenstva po dlouholetých zkušenostech s nimi, kupujeme spotřebiče Zanussi. I když nám servisák řekl, že nám nové výrobky od této firmy už asi tak dlouho nevydrží jako ty předešlé. Prý je teď u všech výrobců obvyklý trend, že mají spočítanou životnost výrobku na určitou dobu, a pak je lepší koupit nové, než to opravovat. Dříve bylo běžné, že se použily např. ložiska typyzovaná (stejná jako se např. používala v těžkém strojírenství) a nyní už výrobce nelení a navrhne a nechá si vyrobit ložiska speciálně pro své potřeby (tenčí stěny, méně kvalitní ocel = levnější ložisko). Výrobce potřebuje prodávat nové výrobky a ne udržovat sklady ND.Dnes většinou každý kouká koupit to nejlevnější s tím, že to vydrží po dobu záruky a pak koupí nový výrobek, nebo bude využívat reklamačních oprav a výměn. V práci jsme koupili 2x Gorenie a jedou už 1/2 roku po záruce v denním provozu. U jedné nám však, ještě v záruce musel být vyměněn programátor.

Zanussi! Skorotchýně prala 20 let bez poruchy a já to samé od roku 1991.

Ja mám pračku ZANUSSI kúpenu ešte v roku 1988. Dva krát som menil ložiská a raz buferá. Prerobil so ju aj na teplú vodu. Ešte stále perie a bude prať až do zániku kapitalizmu.

"I když nám servisák řekl, že nám nové výrobky od této firmy už asi tak dlouho nevydrží jako ty předešlé."To platí víceméně o všech značkách, slyšel jsem to konkrétně o Electroluxu. Jináč máme doma taky Gorenji, akorát programátora nám k tomu nedali. Holt nejsme firemní zákazníci.

Potvrzuji i u modelu PHILCO, ten predlistopadovy vydrzel asi dvacet let bez opravy, model stary asi 8 let plus minus autobus uz ma nekolik oprav za sebou, vcetne praskleho kola bubnu, coz jsem videl prvne v zivote.Opravar potvrdil postupny odchod firmy PHILCO z ceskeho trhu.

No ja jsem poslechnul v otazce koupe pracky zname a koupil jsem zakladni model od AEG pred 2 lety, tehdy za 12400 kc a vubec nelituji, po zkusenostech s ROMO a ARDO je to nebe a dudy.Romovka asi 6 oprav behem 3 let a Ardo se za 3 roky uplne rozpadla.

1. Miele - najkvalita, cenovo pre bežného smrtelníka nedostupné2.Bosch, Siemens, - defacto to isté, vynikajúca kvalita, nižšie modely cenovo dostupné aj pre "bežných" ľudí, neviem, ako je to so servisom v ČR, ale v SR je pomerne ešte málo dostupný relatívne drahý3.AEG - dobrý pomer cena výkon, AEG je prémiová značka koncernu Electrolux, výhodou je, že veľa náhradných dielov z E-luxu a Zanussi sa dajú použiť, dobrý a relatívne lacný servis4. Electrolux - najlepší pomer cena/výkon, majú fakt skvelé modely, ostatné ako AEG5. Whirlpool - ešte relatívne kvalitné, Whirlpool chvália ľudia, čo si ich kupovali pred piatimi a viac rokmi, vtedy boli fakt kvalitné, teraz sa žial zhoršili (v práčkach a chladničkách) - tu by som ešte spomenul Bauknecht, prémiovú značku Whirlpoolu - kvalitou aj cenou niekde pri AEG - tiež vynikajúca voľba, aj keď neviem, ako je to s dostupnosťou v ČR, je to značka najmä pre záp. Európu a Škandináviu6.Zanussi - ešte celkom priajteľná kvalita7. Indesit, Gorenje - keď chceš zariskovať, môžeš skúsiť, môžno budeš mať šťastie 8. Ardo, Indesit, Beko - ruky preč, no comment 9. Ostatné značky nemá vzhľadom na nedostatočne zastúpený sevis zmysel riešiť

Opravujem, 8. miesto Indesit som myslel Candy

Ardo bych nestavěl na úroveň tureckého Beka... už jenom proto, že na lednici Ardo mám 4 letou záruku (nevím jak je to u praček). Jinak víceméně souhlas, Gorenje docela rychle reziví...

ARDO má 4 letou záruku jen proto, že má životnost 4.5 roku. Měli jsem kombonovanou lednici - odešla po 5 letech na únik chladiva do skříně. Nikdo to neopraví. Zeptej se servisáků, všichni říkají, jaký je ARDO šmejd.V případě praček to je podobné.

Neznám žádného servisáka, kterého bych se zeptal...a ty co znám, ty bych nejraději postřílel, ale neservisují ARDO...

Souhlasim,jelikoz mame pracku ardo a po trech letech rozumnyho uzivani,nam ted odesla do pr....,respektive uchyceni nahonu k bubnu takze hazi a dela bordel jak das,s tim ze oprava vyjde tak na 4,500 a to neni(byla) zrovna nejlacinejsi,pze jsme chteli nejakou pracku co moc "nezere"

Gorenje PS 402. 12let bez problémů, po rzi ani stopy (jede denně), náhradní díly levné a volně dostupné, takže ušetříš za opraváře. Žádná elektronika!!! Takže bouřku přežije bez poškození. Sprchovací program (po skončení praní náplň postupně ochladí), takže nezapírá.

To sprchování to není žádná neobvyklá funkce Gorenje po 8 letech zehnil (kupovaná v roce 95) plášť, loni zhořel programátor, ale zatím drží. Jinak je to kráva jak mraky, do Gorenje bych nešel.Doma mám malou pračku, nebudu říkat, abych nemusel poslouchat hlupoty, co jsem si to koupil...

Ale pochváľ sa

A proč se nepochválíš ty? Beztak máš doma voľajaků rajbačku a teď nám tu vališ kliny do hlavy...

ako si na to prišiel, aj ty si ma videl prať v potoku?

Nejspíš ji máš někde ve vlhku. Já ji mám v koupelně ajsem v pohodě. Po 12 letech je jako nová. A protože je na 6 kg prádla, tak je o něco větší, než ty čtyřkilové mašinky. A je celonerez (vana i buben.)

No nevím, jak u tebe v koupelně, ale v jiných koupelnách vlhko bývá...

Ten rozdíl v příčkách Bosche a Gorenje je zajímavej v zhledem k tom, že se (pokud vím) vyrábějí snad ve stejný fabrice.

To sice nevím, (je to možné) ale vím, jaký rozdíl je v ceně. Vzhledem k délce života tohoto zboží, nemá smysl cpát horentní částky do elektronikou nabité krabice, která se po první bouřce podělá, protože procesor přepěťové rázy nevydrží a koupelna, nebo prádelna, kde je všechno pospojované, je při bouřce ideální rejdiště elektrických šotků. A praček, které mají nerezovou vanu i buben a jednoduchou, podomácku opravitelnou konstrukci je dnes na trhu málo.

ARDO urcite nie mam ju asi 3 roky a uz 2x oprava.A pranie - strasneeee.

Mam BOSH a zatial spokojnost odporučam

A proč se nepochválíš ty? Beztak máš doma voľajaků rajbačku a teď nám tu vališ kliny do hlavy...

Soráč, to mělo jít o pár pater vejš...

Pokud se rozhodnes pro Bosch (doporucuji) pak vez ze jen Xova rada se vyrabi v nemecku. Vse ostatni v polsku. www.bilezbozi.cz/poradna

Koupil jsem před 4 lety mašinu od Indesitu, W105TX. Dobrá feature je odložený start. Už se třikrát dost brutálně stěhovala a zatím žije a běží jako nová. (byl to tehdy model za 13k a o tom to asi je.Dneska bych si pračku za 6k asi nekoupil, zas něco pořádnýho) Akorát manželka nadává na boční plnění nevděčnice jedna a chtěla by menší pračku s horním plněním, aby mohla za běhu zasahovat do náplně - o tom výše řeč nebyla a je to podstatné. Tchán má gorenje, co to má ráda shora a je to nějaký shit, neumí pořádně rozložit prádlo před ždímáním, což na ni má sebedestruktivní účinky. Matka má starší (10let)gorenje taky horní plnění a spokojenost, zatím bez závad.

Na to je dobrej vtip docela:Stojí cigánka asi po kolena ve vodě na břehu řeky, kolem ní haldy hader a ty hadry tam pere...De okolo skiňák,chvilu na ňu čumí, pak tam vleze za ní do tý studený vody, chvilu šmátrá po dně...po chvíli se zvedne s kamenem vruce a praští ji tak, že ji zabije, tu cigaňu...Mezi tím se na břehu sešli všichni ti, co jim ta cigánka prala tyhadry a sápou se na skina a řvou na něj, že jim zabil "práčku"...Skin se ohráží: To já ne, to vodní kámen vám zabil vaši pračku...

Dobrý...

Zdravím,mám od roku 1981 Tatramatku 245.2.Dnes jsem po 25ti letech měnil hlavní trojvypínač/vyhořel/ a při té příležitosti jsem vyměnil i klínový řemen.Pere čtvrt století,prakticky bez jakékoliv opravy,či údržby

Jo, tu jsem měl za mlada taky. Dobrá, akorát musela bejt zajištěná proti pohybu a po 12 letech pak prorezla vana.

My ji mame tez 1984 akorat jsem pred 3mi lety vymenil motor a tlumice a maka dodnes.

My máme doma AEG Lavamat a myslím že není špatná. Předtím jsem mělu už nevím co ale vydrželo to dvacet let.

Jestli ses socka, jak citim z tvyho dotazu, tak si kup co chces.Pokud chces kvalitu, tak si kup pracku AEG, Siemens nebo Bosch. Ostatni znacky jsou jen lepsi prumer az vylozenej odpad.

Kupovat Siemens nebo Bosch při hustotě jejich servisní sítě může jenom totální vykrákanec...

čus na značce nezaleži ja pračky opravuju už 4roky a zatim se ukazuji jako nejlepsi značky Ardo A WHIRPOOL A HLAVNE JE ROZDIL V CENE NAHRADNICH DILECH MARTIN

Co může být pračce, když po skončení pracího programu - NEDOJDE KE ŽDÍMÁNÍ A NEODTEČE VODA ? Kde hledat závadu a jak ji odstranit ?

pláchanie - zrejme chyba v programovačineodtekajúca voda - možno vadné čerpadlo

Jedná se o starou pračku, na novou momentálně nemám. Dá se nějak ten programátor opravit doma svépomocí, když ho rozeberu ?

to neviem, nie som opravár

Ja se k ty televizi nedostanu.Mam ji sice pustenou v pravem hornim rohu Always on Top davaj nejaky film se Stalonem ale to je prd proti tomuto foru.Ja bych ho rozebral byt tebou pak bych nasypal vsechny kolecka do hrnku poradne zamichal a zacal s opetovnym skladanim.Treba to slozis tak ze pracka bude prat o polovinu rychleji nez v originale usetri vodu a proud.V tom pripade muzes zbohatnout pokud sestavu ozubenych kolecek tebou slozenou nikomu nevykecas driv nez podepises patentni smlouvu na tve jmeno.

Takže zkusit trochu čarovat ? Ale ty opraváři jsou dneska hrozně drahý, kdo to má platit ty jejich hodinové sazby. Zákazník by měl mít možnost dostat k výrobku tlustý servisní manual a kontakt do velkoskladu s náhradními díly a být sám sobě servisním technikem a údržbářem. Kolik řemesel ovládáš, tolikrát jsi člověkem ! Dobrý všeuměl opraví všechno !

No ja myslel ze to slozis rucne ale pokud umis čarovat tim lip.Nevim ale jake kouzlo chces pouzit,pochybuju o tom ze v kouzelnickych knihach je zaklinadlo ktere dokaze slozit rozesrany ozubeny programator automaticke pracky.A co se tyka opravaru to mas pravdu,kdysi nam sla televize pouze po poradne rane.Prijel opravar vymenil soucastku za 8,50 a celkova oprava stala 750kč.Po mesici se porucha obevila znovu a tak jsem druhy den rano zametal bordel pred domem.

To nebude prackou ale blbem ktery si neprecetl navod k obsluze.Vetsinou byva nekolik volitelnych programu ktere jsou podrobne popsany v manual.

Manuál znám nazpaměť, z internetu jsem stáhnul plánek čerpadla, ještě sháním plánek programátoru, jestli tam je vylomená pacička, pokusím se slepit vteřinovým lepidlem. Já už v životě sám opravil věcí ! (A tím i značně ušetřil)

Nejpravděpodobněji je vadné čerpadlo, změř jestli jde na něj napětí a pak se zabývej programátorem(já mm s čerpadly velmi špatné zkušenosti)

Díky, zkusím to, multimetr doma mám.

a co nové Indesity, které mají super vzhled(Star trek) a náplň až snad 8kg?

Já mám pračku, jmenuje se Jiřka a nestěžuji si