» Poradna » Ostatní

Poraďte prosím ohledně zvuku a mikrofonu

Dobrý den chtěl bych začít natáčet videa na YT,ale hned po natočení prvního videa jsem narazil na miliardu věci které neumím a budu se je umět postupně naučit, tou první je asi nastavování mikrofonu a celkově zvuku,potřeboval bych poradit jak zvuk nahrávat a jak jej upravovat popřípadě nějaký dobrý návod nebo tutorial někde na internetu abych to z něj pochopil když se ve zvukařine vůbec nevyznám.Zatím jsem to vyřešil tak, že aby nebylo v videu slyšet nějak extra nahlas mě dýchání a cvakání klávesnice s myší tak jsem nastavil v audacity citlivost mikrofonu na 0.10 ale zase tím vznikl problém že ve výsledném videu jsem strašně potichu, zkoušel jsem kdysi dávno i funkci noise gate díky které jsem mohl nastavit ty db tak aby mě dýchání nebylo vůbec v té zvukové stopě, ale zase to udělá takovej efekt jako kdybych mluvil někde t půlky místnosti a musel bych nehorázně řvát abych to nějak vykompenzoval, což nemůžu protože jsem v bytě a nechci mít problémy se sousedy :DTakže vás poprosím jestli je někdo tak hodný a měl by tu trpělivost mě nasměrovat a poradit.

Odpovědi na otázku

Nasmerovani je snadne - staci proste konecne koupit poradny mikrofon. A moc to nestoji, za litr dva to neni problem.

Za 1000 Kč kúpi akurát tak SuperLux šumítko.

Pro kvalitní mikrofon budeš potřebovat akusticky upravený prostor. V tvém případě je nejoptimálnějším řešením elektretová mikrofonní vložka v ceně cca 40 Kč z GM, nebo jiných podobných obchodů. občas natáčím hudbu z pérového gramofonu z minulého století, který má mechanickou zvukovku, uvnitř skříně ozvučnici a přehrává staré ,,skleněné" desky s rychlostí 78 ot/min. Jediné, s čím to snesitelně funguje, je dvojice mikrofonních vložek, přiletovaná na stíněné kabely, vedoucí k dvěma jednoduchým předzesilovačům (zvuk je dvoukanálový) a přilepená lepicí páskou, jedna co nejblíž u nekryté membrány zvukovky, druhá přibližně doprostřed vývodů ozvučnice. Šum z drážky je velmi slušně potlačen, ruchyz okolí pod prahem slyšitelnosti, protože vložky mají dvě výhody: 1/ nejsou příliš citlivé, takže pracují jen s blízkými zdroji signálu, (přenosové pásmo 20 Hz - 15 kHz) a dávají vemi slušné výstupní napětí, takže potřebují jen DC napájení po lince a předzesilovači bohatě stačí zisk max. 10 dB. Navíc je tyto vložky možno ve většině případů spojit přímo se vstupem PC zvukové karty.

V principu máš dvě možnosti. Buď citlivý směrový mikrofon namířeny na tebe (a naučit se dýchat tak, aby to nepůsobilo rušivě, to softwarově nijak spolehlivě nepotlačíš) a k tomu si pořídit místnost, kde bude opravdu ticho a dobře utlumené všechny odrazy zvuku, potom můžeš sedět pohodlně za stolem a můžeš mluvit přirozeně. A nebo levnější cesta, pořídit si málo citlivý mikrofon, do kterého budeš mluvit zblízka a dostatečně silně, potom nemusíš řešit nějaké slabší hluky a dozvuk místnosti, můžeš natáčet víceméně kdekoliv. Obě dvě metody můžou dát dobrý výsledek, takže podle svých podmínek si nějakou vyber.

Doporučuji začít správným umístěním mikrofonu. A to tak, že je co nejblíže zdroje zvuku, který má zachytávat a co nejdále od ostatních rušivých zvuků. Mít ho postavený na stole, jen pár centimetrů od klávesnice a půl metru od tlamičky asi není to správné. Taky není dobré ho mít přímo proti tlamičce, protože pak do něj funíš.Vhodná jsou tedy sluchátka s mikrofonem, který nastavíš co nejblíže tlamičce, ale né přímo proti, nýbrž trochu stranou a nebudeš do něj funět.