» Poradna » Ostatní

Poradenství při nákupu PC - co je potřeba?

Dobrý den,
je mi 19 let a před dvěma měsíci jsem vyšel školu (mám maturitu). Nastoupil jsem do fabriky.
A chtěl bych si přivydělávat díky poradensví při nákupu počítače, dále si to představuju tak, že bych občas někomu složil nějaký ten počítač.
A potřeboval bych vědět co je k tomu potřeba. Chtěl bych se zviditelnit pomocí reklam a různých letáků. Tak bych chtěl vědět, co musím udělat, abych vše bylo legální.
Takže mám několik otázek...

Musím mít živnostenský list? Pokud ano, kolik to stojí.
Musím odvádět daně z příjmu pokud pracuji ve fabrice a todle by byla vedlejší práce?
Dále co by bylo ještě všechno potřeba?

Děkuji za každý příspěvek.

Odpovědi na otázku

ale tu nie sme v amerike, zemi neobmedzených možností...

Jde o podnikání, takže živnostenský list ano. Stojí 2000 Kč. Registrace na finančním úřadě, nahlášení na zdravotní pojišťovně a na správě sociálního zabezpečení. 1 za rok daňové přiznání a vyúčtování na zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení.

ty píšeš len o právnej stránke a ja o tej čistej nepopísanej.A on tu stránku nedokáže popísať, možno je to na smiech, ale mne je ho ľúto.

A to se musim hlasit na zdravotni pojistovne a na sprave socialniho zabezpeceni i kdyz pracuji ve fabrice a mam zamestnavatele, ktery za me odvadi socialni a zdravotni?

Ovšem za daný příjem. Dokonce si budete muset vypracovat daňové přiznání sám a mzdová účtárna podniku vám poskytne podklady k danému příjmu.

No, hlavně že máte maturitu...

To je typický příklad, na co mají lidi středoškolské vzdělání, maturitu. A to učitelé brečí že mají málo peněz? Taky do fabriky s něma - k pásu. Jednu operaci snad nesprasí.

Potřebuješ živnosťák - ten stojí 1000Kč, ne 2000 jak tu jeden radí. Na některé obory ale musí být doklad o odbornosti , nevím jak je to s tímhle. Když si ho založíš, tak úřad sám pošle informaci na úřad sociálního a zdravotního pojištění a oni ti preventivně pošlou složenky. To se tě ale netýká protože za tebe to už platí zaměstnavatel. Daně se tě ale týkají - upřímně řečeno jenom ty, kde poskytuješ službu firmě - každému musíš dát daňový doklad ale ten je potřebný jenom pro firmy aby si platbu tobě mohli dát do nákladů a když to udělají tak finančák má přehled kolik jsi minimálně vydělal. Pak už jenom inzerovat ...

Najprv si poloz otazku, ci bude o tvoje poradenstvo zaujem, pretoze konkurencia v tejto oblasti je velmi velmi velka. Ak prides k nazoru, ze to chces skusit, poloz si dalsiu otazku: Aky okruh zakaznikov mozem oslovit... Pokial neposkytnes dodatocne sluzby ako montaz a servis tak sa okruh oslovenych rapidne znizuje.
Da sa povedat, ze vpodstate len na uzky okruh znamych.
Ak sa nad tym poriadne zamyslis, tak poradenstvo funguje aj na tomto webe a to celkom zdarma.

Taky si myslím, že lidi si buď koupí PC hotový nebo si ho nechají složit ale u známé firmy Czech Computer, Alza ... S tímhle se asi nechytne. Spíš bych na jeho místě provozoval servis, upgrade, odvirování, záchrana dat ...

Po maturitě bývá o prázdninách naivně dobře, velké plány a nespoutaná smělost. Nezapomeňte na případný nezájem z důvodu konkurence a její obsáhlejší nabídce produktů a služeb, nový subjekt na tržním poli by měl taky vyvinout trochu agresivnější propagaci než konkurence, aby tím ji právě nepodporoval. Případné reklamace a ztráty mohou někomu tak skromně podnikajícímu zlomit vaz.

1. Na poradenstvo mozes zabudnut - vacsina ludi si mysli ze poradenstvo zadarmo a IT sluzby budu mat za flasku. Firmy sa zas obratia na niekoho kto ma skusenosti a renome.

2. Skladanie pocitacov je pekny konicek ale slabe marze.

Radši se věnuj naplno práci ve fabrice a skládání compu si nech jako koníček. Myslím že v dnešní době si svůj comp složí každý sám, nebo zná někoho kdo to umí. A rady ohledně počítačů a jiných věcech dostane jak zde, tak i na jiných serverech tak jako například ty. To bys musel nabídnout o hodně víc než jen hardwarový servis, a na to si myslím tolik volného času asi nenajdeš.

ahojky,
to s tím poradenstvím nevidím jako dobrý nápad. Už s ohledem na fakt, že tady dostaneš podobné rady zdarma - díkybohu je tu spousta ochotných lidí včetně profesionálů typu Lokomotiva.

Takže pro většinu lidí je nejjednodušší si tu nechat poradit a pak dát cca 5 stovek za složení třeba u czech Computeru, kde máš i jisté záruky a když by třeba při skládání "odpráskli" procesor za 4 litry, tak jejich problém a musí ti dát nový.

Osobně bych to fakt viděl spíš na nějaký ten SW servis - akorát nemám tucha, co za to chtít - sám dělám třeba SW servis na linuxu prarodičům a na Win zbytku rodiny, ale to je všechno bezplatně a styděl bych se brát za to prachy. Ale mohl bys dejme tomu koupit Acronis, dát dohromady nějaké servisní CD, aktuální virové skenery atd. a dělat nějakou držbu spojenou se zálohováním a případným kompletním obnovením systému.

Na skládání počítačů potřebuješ "vyhlášku 50", tedy doklad o odborné způsobilosti ohledně elektrotechnických bezpečnostních norem. A tu můžeš získat jen pokud máš nějaké elektrotechnické vzdělání a daný počet let praxe. Ty roky praxe se liší podle paragrafu, který chceš získat a podle stupně vzdělání (učňák, maturita, VŠ). Pro samostatnou činnost potřebuješ minimálně paragraf 6, pokud bys měl zaměstnance, tak to už je řídící činnost a potřeboval bys minimálně par. 7. Pokud by ti dali na tohle živnostenský list, aniž bys měl alespoň ten par. 6, není to košér a při nějakém problému bys měl problém ty. (Ale nejsem si jistý, jestli pro takovou živnostenskou činnost nepotřebuješ dokonce paragraf 8...ale vím kde se zeptat, vyhl. 50 dělám už mnoh let co tři roky)

u nas na SK by vyhlasku 50 potreboval, iba v pripade vykonavania servisu. Skladanie PC neznamena ze rozobera zdroj ktory jediny pouziva napatie 220V. Preto potrebu vyhlasky by si mal overit na urade.

Odo mna (SK) tu vyhlasku chceli. Dolozil som kopiu a mal som k nahliadnuti aj original. Aj tak chceli "overenu kopiu".
Zalezi od toho aka rit zohrieva stolicku statneho uradnika. V mojom pripade velka ...

Na opravy spotřebičů s pohyblivým přívodem stačí par.6.Ale ŽL by nejspíš dostal,posledních pár let je činnost volná i projektování el. instalací...

Mám taky pár otázek:
Jakou školu jsi studoval?
Kolik počítačů už jsi složil?
S jakým SW máš zkušenosti?

A já s dovolením ještě doplním:

V jak velkém městě bydlíš?
Kolik je v něm potencionálních konkurentů?

promiň, ale jsi poněkud naivní z tvého dotazu vyplývá, že jsi dosud žádné počítače neskládal, ani jsi nikomu nedělal hardware/software servis... a tu představu, že při těchto fatálních neznalostech chceš si tímto způsobem vydělávat, tu jako myslíš vážně?
Opravdu?

Bohužel chceš začínat zrovna v dost blbé době. Ovšem daleko větším problémem je fakt, že v této oblasti je velký přetlak lidí, kteří totéž co ty dělají zadarmo.
Prostě: každý má nějakého známého, který počítačům rozumí trochu víc. Nebo ví o někom, kdo takového známého má. Nebo zná známého, který zná známého... platby v této "šedé oblasti" jsou obvykle nefinanční povahy. Buď protislužba nebo nějaké ty naturálie... Navíc pokud je to "v rodině" nebo je to někdo tvůj hodně blízký, obvykle se očekává, že tyto služby poskytuješ zdarma a rád...

Bohužel to tak je. Myslím, že budeš mít velmi ztížené hledání solventních zákazníků, kteří by byli ochotni za tvé služby zaplatit a dokonce penězi. Navíc při tvé neznalosti musíš vzít v úvahu velké riziko, které neseš. Pokud nějakou zakázku jednoduše nezvládneš, tvá špatná pověst se rozšíří asi tak desetkrát dále a rychleji, než pochvalná řeč v případě zakázky zvládnuté...

Navíc solventní zákazníci, kteří jsou ochotni za hw/sw servis zaplatit, si k tomu obvykle najmou nějakou solidní prověřenou firmu, u které mají záruku, že jim to nezku*věj víc než to bylo...

Rozhodně tě nechci od tvého bohulibého úmyslu odradit. Ale doporučuju začít skutečně od píky. Zkusit si rozebrat a složit svůj komp například. Pokud i poté bude fungovat, můžeš se zkusit "zaučovat" na kompech tvých kámošů a známých... ale pro jistotu měj vždycky na telefonu a v blízké dojezdové vzdálenosti někoho, kdo tomu rozumí "o poznání" víc než ty

Hodně štěstí.

Nevymyslite funkcni obchodni model a na tom skoncite.

Já myslím že když má otázky typu: "musím mít ŽL, je potřeba odvádět daně, a co dalšího je k tomu potřeba" tak dotyčný ani nezačne.

To by byla pro něj ta příznivější varianta.
U nás v "malém" poradenství nejsou peníze. Každý si myslí, že rada je zdarma, nanejvýše za flašku. A na "velké" je potřeba mít setsakra znalosti a také styky, kontakty.