» Poradna » Programy

Pomoc se statistikou v Excelu

Dobrý den, potřeboval bych pomoci s jednou menší statistickou věcí v excelu. Jenom upozorňuji, že to nemám jako školní úlohu, ze školy už mám nějaký čas, což je asi jádro pudla :)Mám databázový seznam x desítek unikátních "strojů" v seznamu je uvedeno několik znaků, například výrobce, země původu, typ stroje, ale hlavně délka opotřebení resp životnost v letech - to je to nejdůležitější. A já bych potřeboval udělat takovou menší "jednodušší" analýzu nebo spíše závislost. Prostě potřebuji nějak podloženou odpověď na otázku, zda a případně jaký vliv má na životnost několik znaků. Poradíte jaké funkce případně vzorce na toto použít, statistiku jsem nikdy neměl, tak jsem odkázaný na to co si narychlo nastuduji a tam se mi nějak nedaří spojit znalosti excelu s tím co si načtu ze statistiky, zdali korelace či některý s testů, díky moc přátelé!

Odpovědi na otázku

Možná bych měl specifikovat, že jenom jeden údaj je číselný - životnost a potřebuji na něj zjistit vliv nečíselných znaků. Děkuji

mno, takhle je to moc nekonkrétní, ale podle mne budeš muset ty nečíselné údaje nějak ohodnotit aby se daly použít.

Nečíselné znaky nemají na životnost žádný vliv. Ať část označení popisuje životnost nebo ne, jedinou podloženou odpověď o významu nečíselných znaků v kódu ti poskytne výrobce - autor systému značení.

To je s prominutím neuvěřitelný nesmysl. Tedy to o nominálních znacích.... Vždyť je o tom celá větev statistiky.....

Proč v Excelu?

Nic jiného bohužel nemám.

mno, jsou i další možnosti zdarma:PSPPhttps://www.gnu.org/software/pspp/SOFA statisticshttp://www.sofastatistics.com/home.phpale podle mne musíš pro začátek vzít kus papíru a tužku a nakreslit si vztahy mezi jednotlivými parametry a co je jak důležité. Možná pak ani nebudeš potřebovat nějaký složitý vzorec, jen si třeba nakreslíš víc věcí do grafu nebo tak...

Děkuji za radu, přímně nevím zdali je pro mne použitelná, přijde mi scifi se s těmi programy naučit v nějakém kratším horizontu, jsem rád za excel a tuškou a papírem asi moc desítku neřkuli stovky řádků počítat nechci...

Tvůj hlavní problém je, že tomu vůbec nerozumíš. Tady nejde o použití Excelu nebo jiného nástroje (to je podružné). Jde o to, že vůbec nemáš páru, co vlastně chceš vypočítat a jak na to (jaké metody použít, jak připravit vstupní data). Tady ti pomůže si najít někoho, kdo tyto statistické výpočty umí. Ušetříš si tím spoustu času a výsledky budou mít nějakou hodnotu.

Pane bože a nenapsal právě kvůli tomu ten příspěvek? Vždyť se do toho evidentně snaží vidět a chce třeba poradit funkci nebo nevím...Takový captain obvious příspěvek od vás trochu

Děláte si srandu ? Vždyť se na to ptá. ...