Pomoc s výběrem NAS do domácnosti

Dobrý den všem. Rád bych si domů pořídil NAS, který by byl primárně určen pro zálohování 2PC, který využívají 2 uživatelé . V nejbližších 5-10 letech nepočítám s tím, že by počet uživatelů narostl :)Co bych od něj chtěl, tak je způsob ukládání v RAID1 a kapacita cca 4TB (aktuálně máme zaplněno v sumě cca 1TB a 1TB beru jako rezervu do budoucna). Do tohoto bodu mám pár NAS vybraných. Co se mi ale nepodařilo najít je, zda si můžu v zálohách vytvořit nějaké rozdělení, kde by každý z uživatelů měl pouze svá data a tato by byla přístupná pouze po zadání hesla? Rozdělení by bylo např: Společné (filmy, foto, nějaké dokumenty) a pak Uživatel1 - svá soukromá data a Uživatel2 - svá soukromá data.Umí toto některý z níže uvedených NAS? Popřípadě je možné tuto funkci doplnit nějakou dodatečně nahranou aplikací?Jinak připojení by bylo ideálně přes WiFi, nicméně přes kabel by nevadilo.Zatím přemýšlím nad (obchod není rozhodující, jen ty typy :) ):https://www.alza.cz/wd-my-cloud-ex2-ultra-4tb... https://www.alza.cz/synology-diskstation-ds21... https://www.alza.cz/qnap-ts-251-2g-d3913759.htm + diskyCenově bych se rád vešel do cca 15tis vč. diskůDěkuji předem za info a případné tipy k nákupu.

Odpovědi na otázku

Synology. Tenhle: https://www.alza.cz/synology-diskstation-ds21... je bez instalovaných disků.

Synology nebo QNAP a do něj WD Red disky v RAID 1. NAS od WD (My něco) určitě ne.

Pokud nebudes pouzivat pokrocile funkce NAS a jeho aplikace nevidim duvod NAS vubec porizovat. Zbytecna vec co bezi 24/7 bere elektriku (i kdyz malo). Jeste za 15.tis....... tot muj nazor.Kazdopadne kdyz NAS jen jako samba server, tak staci prakticky cokoliv levneho pro dva disky. Doporucuji Synology nebo Qnap. Kazdy NAS ma v sobe upraveny linux a ten umi ucty a nastaveni prav ke slozkam.Wi-Fi je v tomto pripade blbost, kabel je kabel.

Pro tvé použití stačí externí box na dva disky s HW RAID 1.https://www.ab-com.cz/icy-box-external-raid-sys... http://www.ebay.com/sch/i.html

Levné krabičky neumožňují nastavit práva jednotlivých uživatelů tak dobře, jako Synology.

O to ani tak nejde. Ale z princípu zálohovanie asi bude blbosť, aby niečo robil manuálne. Bude sa automaticky spúšťať. A potom je asi blbosť, aby stále medzi dvoma PC prehadzoval na USB pripájaný externý disk. On proste potrebuje NAS. Najlacnejšie varianty Synology DS2xxj

Pozor na cokoliv levného. Tam je uzkym hrdlem ARM procesor, který klidne srazi vykon rychlych disku a 1Gb ethernetu na uroven 100Mb !!!MP

to neni tak docela pravda, problem u arm je, ze nejaky pako povesi sitovku na usb, coz degraduje rychlost a vytizi neumerne cpu, takze arm neni spatne, spatne je jen pripojeni periferii!

No ja psal o kombinaci Levne + ARM. Rozhodne netvdim, ze ARM sam o sobe je pomaly. Ale NAS se 128MB RAM a ARM za par korun proste NEMUZE utáhnout SMB na 1GbMP

Áno, neutiahne. Ale s tým 100 Mb nemáš pravdu. Primárny NAS zálohujem na záložný, docela starú šunku Synology DS212j a prenos ide bežne 40 MB/s, niekedy za určitých okolností 50 MB/s, takže ten 1 Gb vyťaží na polovicu. A to už by mohlo aj stačiť na domáce podmienky, ak nebude tie zálohy PC robiť v rovnakom čase.

No ja mam v supliku starou 107 a ta když dlouhodobe da něco mezi 100 a 200 Mb/s, je to zazrak.Jo, je to stara plecka. Ale delaji se i nove plecky :(MP

Levná "šunka" WD My Cloud (jednodiskový) žere 4 W v nečinnosti a asi 10 W při práci. Data dokáže po 1Gbps síti sypat do počítače rychlostí přes 100 MB/s. Takže i pro někoho, kdo bydlí v bytě s jednotarifovou sazbou a platí 5 korun za kWh, budou náklady na provoz kolem 2 stovek ročně (což nikoho asi nezruinuje a za to pohodlí to stojí) a rychlost je v podstatě maximální možná, co se reálně přes ten gigabit nechá protlačit (takže škarohlídí, co tvrdí, že rychlost levných NASů sotva vytíží 100Mbps linku, jsou dost mimo).

Presne, podobne je to aj pri Raspberry Pi. LAN100Mb lebo je interne napojena na USB2.0 zbernicu.Ach jaj.

NAS s RAID1 je na zálohování v domácnosti absolutně nevhodný, protože neřeší dvě zásadní věci, které reálně hrozí:a) HW selhání elektroniky, třeba po úderu blesku do rozvodné sítě. Pravděpodobně vezme sebou oba disky.b) Napadení nějakým ramsomwarem, kdy se hezky zašifruje i záloha.Pokud jde jen o zálohování, je lepší si pořídit jen externí disk, který bude připojen je v okamžiku zálohování.Pokud jde o běžný provoz v domácnosti, je nejlepší si pořídit jednodiskový NAS, který bude sloužit k společnému přístupu k datům i k běžnému zálohování a tento NAS pravidelně zálohovat na externí disk, který bude připojen opět jen v okamžiku zálohování.A z hlediska bezpečnosti jsou vždy dva nezávislé jednodisky spolehlivější, než jeden "dvoudisk".

Promiň, ale "absolutně nevhodný" je trošku zcestné. Kdybys napsal, že tam existují nevýhody, bral bych to.Napadení Ransomware se dá na NAS řešit jednoduše - nebudeš mít trvale namapovanou složku pro zálohování, porotože to pro zálohování nepotřebuješ. Zálohovací soft si sdílenou složku připojí (klidně i přes přístupové jméno a heslo), provede zálohu a odpojí. Ransomware se tam nedostane, takže ti nic ani nezašifruje.RAID 1 slouží k tomu, že když odejde jeden disk, máš dost času, abys disk bez ztráty dat vyměnil. Ano, úder blesku do rozvodné sítě může zařízení znočit, ale to se může stát i ve chvíli, kdy tam budeš mít připojený svůj externí disk a přijdeš o něj také. Pak bys musel mít 2 externí disky a ty střídat Máš pravdu, že další nezávislé zálohování je lepší, ale tohle je pro domácí uživatele problém - musí na to myslet, musí disk připojit, zazálohovat, odpojit.Zálohu musíš chápat jako zálohu. Primárně máš data na počítači a na NAS máš zálohu. Pokud přijdeš o NAS, zůstávají data na počítači a naopak.

Děkuji za reakci. A hlavně tip na nastavení zapojovaní složek se zálohou.Je pravdou, že ona možnost mít disk zapojený a mít nastavené nějaké aut.zálohování bez nutnosti myslet na to, že ho musím připojit/odpojit a pod.je jedním z důvodu, proč chci zrovna NAS. Zálohování do cloudu, které někteří doporučovali, je fajn a pro některé věci i využívám. Nemám ale k němu takovou důvěru jako k záloze na vlastním zařízení, které mám doma a které si můžu v případě potřeby odnést.

Jednak NAS nelze považovat za archivační médium a je sice pravda, že hrozí fyzické poškození dat, ať přepětím, tak jinými událostmi. Ovšem "doporučovat" MÍSTO toho dva externí disky, je jedna z největších krávovin, co se tu poslední dobou vyskytla!Osobně považuji za důležité mít archiv důležitých dat na několika archivačních médiích, z toho jedno jsou speciální optická média.Vzhledem k tomu, že se dnes běžně na nějaké zálohy z vysoka kašle až do p p p p p p průduchu, tak aspoň ten NAS!Druhá zmíněná hrozba spíše ohrozí onen úžasný externí disk, pokud nestačí spadnout na zem! Zálohy lze totiž provádět i poněkud inteligentněji, kdy po provedení zálohy dotyčný soubor nabude jiných práv a "dostane" jiného vlastníka.

NAS pro dva počítače do domácnosti..???Větší blbost jsem dlouho nečetl.. K čemu jsou pravidelný zálohy, když uživatel ani netuší, že pravidelně zálohuje zavirovaný systém.. ??? Systém pravidelného zálohování je zapotřebí si nejdříve kapánek srovnat v hlavě.. A k zálohování a obsluze třeba i 4 počítačů v domácnosti rozhodně nepotřebuju zbytečnost, jakou je NASCo se týče sdílení souborů mezi dvěma počítači..??? Na to rovněž rozhodně nepotřebuju NAS - jsou to vyhozený peníze do kanálu a naprosto zbytečná spotřeba el. energie. Sdílet lze jednoduše mezi počítači a další variantou je sdílení souborů třeba prostřednictvím externího disku, který bude připojen k schopnějšímu routeru..VPN, AiCloud - Takto mám data k dispozici odkudkoliv i zvenčí mimo domácí prostředí.. Njn.. NAS se stal HITEM moderních domácích uživatelů PC .. Je to v podstatě jen o tahání peněz z lidí.. Soused si pořídil NAS.. Já hold musím taky...

Kapacitou 4TB máš na mysli co? Vzhledem k tomu že Raid1 automaticky sníží užitnou kapacitu na polovinu, tak tam chceš mít 2x4TB (celkem kapacita disků 8TB, pro uživatelská data kapacita 4TB) a nebo tam chceš mít 2x2TB (celkem kapacita disků 4TB, pro uživatelská data kapacita 2TB).Co se týče sdíleného a soukromého přístupu tak to umí snad každý NAS.Musíš založit dva uživatele. Jednomu uživateli dáš přístup do složky "A" a "Sdíleno", druhému uživateli dáš přístup do složky "B" a "Sdíleno". Případně si to pojmenuješ jak potřebuješ.

Děkuji za info k nastavení přístupů.Kapacitou 4TB mám na mysli celkovou. Počítám s tím, že u RAID 1 je reálná kapacita polovina. V současnosti i ty cca 2TB dostupné jsou o dost více, než kolik mám nyní dat a počítám tak s jistou rezervou do budoucna se zohledněním dosavadního nárůstu objemu dat, která chci zálohovat.

V tom případě bych pro vás měl variantu:Netgear ReadyNas 212: https://diskova-pole.heureka.cz/netgear-rn21200-100nes/2x Toshiba 3TB, DT01ACA300: https://pevne-disky.heureka.cz/toshiba-3tb-dt01aca300/Dohromady cca 13500Kč. Eventuelně lze vzít i ReadyNas214, který stojí asi o 2500 více a má další dvě diskové pozice pro pozdější upgrade.Celková kapacita 6TB (3TB na data). Tento typ disků toshiba je ve skutečnosti disk Hitachi, které jsou opatřeny nálepkou s logem toshiba. A kdo o discích něco ví, tak ví, že disky hitachi jsou statisticky nejméně poruchové. Navíc jsou za výbornou cenu a jsou to disky s nejlepším poměrem cena/kapacita.ReadyNas oproti konkurenci používá BTRFS souborový systém, který podporuje snapshoty, což je celkem účinná obrana před ransomware. Ikdyž ti nějaký virus zašifruje/smaže (nebo jinak znehodnotí) data na NASu, tak stačí pár kliknutí v nastavení a vrátíš se do stavu kdy byla data v pořádku.Osobně používám ReadyNas 204 (starší 4diskový model) a k tomu 4x 3TB disky toshiba. Mohu říct že to funguje celkem obstojně a mé požadavky to uspokojilo.

Děkuji všem za reakce! Zvláště těm slušným a konkrétním. Děkuji i těm, co uvedli případné alternativy. O některých zmíněných variantách jsem nevěděl a tak je ještě zvážím.

Beres v úvahu i spotřebu (jak NASu tak disku)? Pocitej s tim, ze při nevhodnem vyberu za 2 roky zaplatíš na elektrine další NAS ... Jinak Synology je momentalne asi nejlepší volba, s 64b 2jadrem a 1GB RAM za nejakych 10.000 bez disku je to uz trocju pouzitelne co se site i DLNA transkodovani tyce.MP

Synology má při provozu spotřebu kolem 15W, při hibernaci jsou to jednotky WTo bys musel počkat, abys tohle prožral ve spotřebě...

Synology ma mnoho modelu. Zerou od radu desitek do stovek W.MP

Tak se v tech modelech zamer na ten, ktery ma tazatel v uvodnim prispevku.Asi nebude chtit 10 diskovy model jeste s pridavnou bednou pro dalsi disky.

Děkuji za tip. Spotřebu taky beru v úvahu. Nicméně u typů, které jsem si prohlížel více byla spotřeba relativně nízká a hodnota dat má pro mne vyšší cenu než kolik bych zaplatil za spotřebovanou el.

Viz výrobce: https://www.synology.com/en-us/products/DS216j V domácnosti je největším žroutem el. energie lednice. Tedy ani Bruselem prokleté tepelné koule, ani plasmová televize, natož NAS pro SOHO segment.

ahoj, hele já teď kupoval https://www.alza.cz/qnap-tas-268-d4013646.htm - je fajn, že je v tom i android, takže to v klidu píchneš k telce

Super, takze muzu poslouchat rachtani disku pri sledovani televize. Nevim co to je za snahu cpat NAS do obyvaku apod. idea tohoto konceptu je ze uloziste umistim nekam kde me nebude nijak rusit a data mam po siti (LAN/WLAN) dostupna vsude.

Tak jestli posloucháš televizi na minimum, tak to pak jo no, ale já třeba rachot disku neslyším.

a predstav si ze su NAS riesenia, ktorych primarnym urcenim je umiestnenie do obyvacky. Samozrejme musia sa osadit tichymi HDD. Napr. Qnap HS-251+ https://www.qnap.com/en/product/model.php

právě no, spíš asi neví o čem mluví mi přijde.. :D normálně mám nas u tý TV a běží naprosto v klidu a potichu..

Děkuji za tip