» Poradna » Programy

Pomoc s programovaním v C

#include <stdio.h>#include <stdlib.h>int pole [800];int i;for (i = 10000, i < 18000, i++){ pole[i] = i;}for (i = 10000, i < 18000, i++){ printf("%d ", pole[i]);}Code::blocks mi pořád hazí chybu u for s závorkami ale já tu chybu nevidím

Odpovědi na otázku

fakt je tak tezky se podivat do nejakeho tutorialu, a zjistit, ze v tom foru maj bejt strednimy?

to mi moc nepomohlo

Kdyby ses podával do toho tutoriálu, nebo vůbec na jakýkoli příklad na webu, který je asi milion, tak to uvidíš hned. Musíš se podívat na příklad syntaxe cyklu for.

S takovou napis zive at to tu zavre, protoze pres google se najde 100% toho na co se tu lidi ptaji :) Porad to zive, urcite to oceni.

I když tam dám uvozovky tak je to error

Jaké uvozovky proboha? Podívej se na syntaxi cyklu for...máš tam něco místo něčeho...

Podle random webu na internetu to mám dobře

Ježíš jaký random web? Náhodný web? A fakt to nemáš dobře. Hned první odkaz:https://www.programiz.com/c-programming/c-for-loopA to "random" je v češtině debilita na entou.

Pořád je tam ta samá chyba. Jak to má být správně?

STŘEDNÍK. Závorky máš sice zbytečně, ale jsou syntakticky dobře.

I když čárky nahradím za středníky tak je to pořád chyba

Teda ty složené závorky za for jsou zbytečném, když tam máš jen jeden příkaz. Ty "obyčejné" ve for být musí.

Já bych ty složené závorky tolik neodsuzoval. Kolikrát jsem viděl, že někdo po někom upravoval kód a nevšiml si chybějících závorek u podmíněného bloku, pouze odsadil text a pak se nestačil divit, proč triviální úprava nefunguje.

Jo a pokud tam máš v tom cyklu for jen jeden příkaz, tak ty složené závorky vůbec použít nemusíš. Ani třeba v podmínce if atd., ty složené závorky jsou jen pro dva a víc příkazů.

A mimochodem, v deklaraci máš alokovanou velikost pole 800, ale počítač od 10000 do 18000, takže budeš plnit 8000 "chlívků" pole. To ti přeteče.

Ono to v podstate nepretece, uz prvni iterace mu spadne, kdy i = 10000. Nepodari se mu zapsat ani jednu hodnotu.

Nespadne, začne na 10000 a skončí na 17999.

Ok, precejenom je to Ccko, mozna to nepadne. Ale rozhodne do toho pole nezapise nic. A nebo to taky padne, protoze mu OS zahlasi, ze ten adresni prostor uz neni jeho.

Jo tak to jo, pokud je to aplikace na OS (Win, Linux). Já už jsem zblbý z MCU, tam to nepadne ani na Arduinu ani na PICu, prostě to začne zapisovat kam nemá.

S Cckem mimo OS nemam zadne zkusenosti, tam nevim jak se sprava pameti chova. Automaticky jsem predpokladal, ze clovek s takovymi znalostmi se to teprve uci a tim padem jsem predpokladal, ze jeden na Win/Linux.

Jasné v pohodě, moje blbost

Já tam chybu vidím.

jj, ty čárky místo středníků. Ale prý mu to nepomohlo...

Některým lidem nepomůže nic.

Níže máš funkční řešení. Podívej se na deklaraci délky toho pole. Tak jak to máš Ty, to buď okamžitě sletí. Nebo pokud bude překladač chytřejší, tak to ani nezkompiluješ.To jak jsem to udělal dole je funkční, ale velmi nečisté řešení!Není správné alokovat takto dlouhé pole, když využiješ jen část. Ale nechám na Tobě, ať přijdeš na správné řešení. Nemá smysl za Tebe napsat domácí úkol. int pole [18000]; int i; for (i = 10000; i < 18000; i++)pole[i] = i; for (i = 10000; i < 18000; i++) printf("%d ", pole[i]);

Akorát mi není jasné, proč tam má dva cykly for, když oba ty příkazy múže dát do jednoho cyklu for.

Řekl bych, že zadání je naplnit pole. A pak ho vypsat.

Jistě, avšak tak by ho zaplňoval a vypisoval prúběžně počas jednoho prúchodu cyklu for.

Je to nějaký domácí úkol.Neznáme zadání.Ale čekal bych něco jako:1. naplnit pole2. vypsat pole

https://pastebin.com/XKPEqNJdPřiprav si odůvodnění toho modula v indexu pole :) PS: z hlavy, ale mělo by to být OK.

Jezis to je prasecina. Holt proc delat neco spravne a jednoduse, kdyz to jde blbe a slozite...

Edukativní důvod tě nenapadl? Tedy vztah mezi pamětí vyhrazenou pro pole a indexem pole? Z hlediska funkčnosti je jedno, jestli z od toho indexu odečteš a nebo aplikuješ modulo (které je safe). A to, že první prvek pole neleží na začátku pole - who cares?

Mohl by jsi mne vysvětlit proč používáš to modulo?Sice neznáme přesné zadání. Ale předpokládám, že to má vypsat čísla 10000 až 18000.

Protože pole má při běhu programu v RAM paměti vymezenou velikost (a začátek - tedy adresu). A ty se musíš pohybovat, skrze ten index pole, uvnitř této vymezené paměti. C za tebe nehlídá, jestli budeš psát mimo. A pokud budeš (tzn. neohlídáš si index toho pole), buď to povede k pádu a nebo nepředvidatelnému chování - budeš přepisovat jiné proměnné. C je něco jako lepší assembler, je to systémový jazyk, kde se pracuje s pamětí na low level úrovni.

Co takhle místo mínuskování argumentovat?

Asi si nerozumíme.Předpokládám, že zadání je že to má vypsat čísla 10000 až 18000.To co jsi vyprodukoval s modulo, Ti vypisuje úplně něco jiného.Nestačí, že se vejdeš to deklarovaného rozsahu pole. Taky by to mělo dávat smysluplný výsledek.

Když adresuješ to pole, tak ten index toho pole se MUSÍ pohybovat od 0 do 799, protože tak veliké pole je deklarované. Tedy pole[0] = 10000; pole[1] = 10001; ...; pole[799] = 10799. Pokud ten index bude větší, budeš psát ZA to pole, budeš přepisovat nějakou neznámou/cizí paměť. Teď se dívám na ten kód a aby se vypisovaly čísla od 10000 do 17999, tak se musí změnit ta definice LEN na 8000. Tedy správně: #define LEN 8000. Těch 800 jsem (slepě) převzal z dotazu.

#define LEN 8000for (i = 10000; i < 18000; i++) pole[i % LEN] = i;První průchod:I == 1000010000 % 8000 = 2000Takže v prvním průchodu tu hodnotu vkládáš to indexu 2000Máš to algoritmicky blbě!

Tak si to zkompiluj a spusť. Index při zápisu a při čtení tvořím STEJNÝM způsobem. Pokud je zadání JEN vypsat čísla v poli, které neklesají, je to OK a z toho jsem vycházel. Pokud je zadání mít naplněné pole neklesající řadou integerů, tak to OK není. Ale předpokládám, že zadávajícímu šlo o to, aby si dotyčný uvědomil to o čem jsem psal, tedy že index pole nemůže být větší než velikost pole. A pro jistotu: nemůže být ani záporný.

Celou dobu vycházíme z toho, že to má vypsat čísla 10000 až 18000.Pokud to má být edukativní v podstatě tím, že to má pseudonáhodně poskakovat po indexech pole tak budiž. Ale to nejspíš ne.To jak skáčeš po indexech pole je spíš edukativní v tom jak algoritmus vypadat nemá.

@zadáníČísla to z toho pole podle "zadání" vypíše správně - vzestupně. @pseudonáhodnéPseudonáhodné poskakování to není, jen to nezačíná na začátku - jsou posunutá o "offset" aneb kruhový buffer. @edukativníJeden z problémů toho původního kódu bylo to, že se psalo MIMO hranice pole, což jsem vyřešil tím modulo. Pokud by tazatel ten můj kód začal zkoumat, měl by si začít lámat hlavu nad tím, proč tam to modulo je a to by jej ideálně mělo dovést k tomu, jak je v C uloženo pole v paměti a měl by si to upravit, protože by bylo jasné, že zadávajícímu to bude podezřelé. Nechtěl jsem, aby to bylo bez práce, systémem ctrl+c ctrl+v.

Ty si fakt myslíš, že je pro člověka co se zjevně učí úplné základy edukativní, aby místo aby zapisoval do pole od začátku do konce, zapisoval do pole od indexu 2000 až do konce pole a pak skočil na začátek a pokračoval do 2000, v situaci kdy to nedává vůbec žádný smysl? Jediný smysl pro to aby to dělal takto zmateně je použití toho modula.Navíc pokud by takto používal pole zkušený programátor, tak je to hodně nepřehledné. Takové to základy by se přece vůbec neměl nikdo učit.

Důvod jsem vysvětlil výše. A IMO je ten příklad naprosto v pohodě.Tak trochu jsem čekal, že se v tom začne někdo "přehrabovat", tak to má tazatel i s výkladem.

V pohodě to není.Pokud se takto naučí programovat, tak z něj nebude programátor, ale čuně a v jeho kódu se nikdo nevyzná.

Jen pro ujasnění. Ty mínusy Ti nedávám já.