» Poradna » Mobily

Poměr stran 21:9

Mám Xperii XZ premium. Přemýšlím o koupi Xperie 1. Byl jsem se na ní teď podívat v Mobil pohotovosti a nechápu jednu skutečnost. Pokud si na YouTube pustím 4k video na mém telefonu tak je video zcela do stran displeje a nahoře a dole mám větší černé pruhy. Na Xperii 1 se video zobrazí v poměrně malé velikosti uprostřed displeje a černé značně velké části jsou kolem videa. Přitom poměr videa téměř přesně odpovídá poměru displeje Xperie 1. Pokud by se video roztáhlo tak by zabíralo většinu displeje Xperie 1. Nezdá se mně že by video na YouTube bylo v rozlišení 3840x2160 protože ukázky z filmů které jsem zkoušel snad ani v tomto rozlišení nejsou pokud se tedy nepletu. Ve výsledku na mém starším telefonu jsou videa v poměrně větším formátu. Dokázal by mně někdo vysvětlit jak to je. Abych si kupoval takhle drahý telefon a díval se potom na videa s přibližnou úhlopříčkou 4 palce mně připadá nesmyslné. Děkuji

Odpovědi na otázku

Tak sis odpověděl sám, video není ve 4K, takže ti to X1 zobrazuje ve skutečném rozlišení. Co se ti na tom nezdá?

Já už to pochopil. Video na YouTube je ve skutečném 4k s tím že ty černé pruhy nahoře a dole jsou do videa přidány. Pokud si tedy stáhnu film v rozlišení 3840x1600 a pustím ho v VLC na Xperii 1 tak by mělo být vše OK.

Rozlišení 4K nebo jeho deriváty na tak malém displeji má jedinou výhodu, bude se ti znatelně rychleji vybíjet baterie. Jinak je to pitomost

Ono je spis otazkou zda-li je potreba na malem displeji telefonu 4K video