» Poradna » Počítačové sítě

Pomalý (ve skutečnosti rychlý) internet na notebooku

Zdravím,

mám problém s velmi pomalým připojením na internet na svém notebooku. Ten je připojen přes 802.11g na domácí router Netgear a ten síťovým kabelem na AP které je připojeno na poskytovatele. Rychlost internetu na stolním PC který je připojen kabelem je výborná (8mb/s), stránky se načítají rychle. Na NB je internet velmi pomalý na načtení stránky čekám někdy i víc jak půl minuty. Záhadou ale je že když na NB změřím rychlost přes Speedtest je změřená rychlost téměř totožná se stolním PC (cca 8mb/s) To znamená že stahování je také rychlé - zobrazování je pomalé. Zkoušel jsem i jiné prohlížeče ale vše je stále velmi pomalé. Mimochodem připojení NB-Router je přes DHCP.
Díky. Marek.

Odpovědi na otázku

Důvodů může být několik, většinou je o velikosti oprační paměti(pokud používate Firefox). Jinak na internet Minimálně 1 GB ( win XP) Win 7 doporučuji 2GB.)

Zkus jete test: pingtest.net

Takže zde jsou odkazy když jsem připojen přes wifi:

http://www.pingtest.net/result/28217874.png...
http://www.speedtest.net/result/1032477952.png...

a zde když se s notebookem připojim přímo na kabel k routeru - zajimavosti je ze kdyz jsem takto pres kabel pripojen tak vsechno slape rychle!

http://www.pingtest.net/result/28218546.png...
http://www.speedtest.net/result/1032465808.png...

obavan se ze wifi v "g" s sifrovanim vic neprotlaci, nejspis to bude nad moznosti routeru

Tak i pingy normalni. Je to dost zvlastni.

Mno to posledni co me napada je, jake jsou pouzite dns servery. Jestli v obou pripadech je pouzity stejny (bud natvrdo zadany nebo ziskany pres dhcp) a nebo jestli nahodou to nastaveni neni ruzne.

Takze zkus zkontrolovat jake dns servery se pouzivaji pri pripojeni pres wifi a pri dratu.
Idealne pres prikazovy radek: Win+R (nebo start - spustit) cmd
A do otevreneho cerneho okna zadat: ipconfig /all
A najit tam "Servery DNS", jake jsou pouzite.

Pokud budou i tak stejne, tak zkuste v nastaveni wifi nastavit natvrdo dns: 8.8.8.8 a 8.8.4.4 jestli se to nahodou nezlepsi.

Toto nastavení je když jsem připojen kabelem k AP.

Adaptér sítě Ethernet Připojení k místní síti:

Přípona DNS podle připojení . . . :
Popis . . . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8101 Family PCI-E Fast Etherne
t NIC (NDIS 6.0)
Fyzická Adresa. . . . . . . . . . : 00-03-0D-6A-07-A1
Protokol DHCP povolen . . . . . . : Ano
Automatická konfigurace povolena : Ano
Spojení - místní adresa IPv6 . . . : fe80::1950:3f19:8e38:2504%8(Preferované)

Adresa IPv4 . . . . . . . . . . . : 192.168.1.101(Preferované)
Maska podsítě . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Zapůjčeno . . . . . . . . . . . . : 17. listopadu 2010 12:23:01
Zápůjčka vyprší . . . . . . . . . : 17. listopadu 2010 14:23:00
Výchozí brána . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
Server DHCP . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
IAID DHCPv6 . . . . . . . . . . . : 201327373
Servery DNS . . . . . . . . . . . : 192.168.9.1
Rozhraní NetBios nad protokolem TCP/IP. . . . . . . . : Povoleno

Toto nastavení je když jsem připojen přes wifi

Adaptér bezdrátové sítě LAN Bezdrátové připojení k síti:

Přípona DNS podle připojení . . . :
Popis . . . . . . . . . . . . . . : Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG Network Con
nection
Fyzická Adresa. . . . . . . . . . : 00-1B-77-36-59-47
Protokol DHCP povolen . . . . . . : Ne
Automatická konfigurace povolena : Ano
Spojení - místní adresa IPv6 . . . : fe80::c115:cec:5e28:a611%9(Preferované)

Adresa IPv4 . . . . . . . . . . . : 10.0.0.4(Preferované)
Maska podsítě . . . . . . . . . . : 255.0.0.0
Výchozí brána . . . . . . . . . . : 10.0.0.1
Servery DNS . . . . . . . . . . . : 10.0.0.1
Rozhraní NetBios nad protokolem TCP/IP. . . . . . . . : Povoleno

Dle těch DNS servrů soudím že si NB bere informace z routeru a ne přímo ... Tudíž mě napadá všude ty DNS servry nastavit ručně podle připojení s kabelem, co myslíte?

A packet loss je OK na pingtest.net jsem dostal 0% lost.

Jo zkus nastavit vsude dns adresy rucne a doporucuju pouzit ty 8.8.8.8 a 8.8.4.4, to jsou dns servery googlu, se kterymi mam dobrou zkusenost ze jsou rychle a nemaji vypadky.

Ale jedna vec me docela zarazila.
Kdyz jsi pripojen kabelem tak dostanes ip 192.168.1.x a kdyz pres wifi tak mas 10.0.0.x
Vetsinou jsem videl ze na wifi routerech na LAN a WLAN rozhrani se distribuuje stejna sit a jsou vzajemne propojene. Ale tohle zapojeni co mas ty je velice zvlastni. A to by take mohl byt zdroj problemu co mas.
Jses si jistej ze pres tu wifinu jsi pripojenej na svuj router a ne na souseda?

Jaké máš nastavené kódování na té wifině?

Ty rozdilne adresy jsou z toho duvodu ze jsem byl pripojen k AP a pak k wifi routeru. AP->Wifi router>NB. Samozrejne ze jsem pripojen k svemu zarizeni , sifrovani je WEP 128bit. K nastaveni AP se nedostanu to je uzamceno od poskytovatele.(na to jsem byl napojen IP 192.168.1.101).

Skusil jsem tedy vse nastavit vse manualne, ale zlepseni nejspis zadne. Model routeru je Netgear WGR614 v7, zadny novy FW bohuzel neni.

Vyzkoušej to bez toho šifrování, ta rychlost by měla být vyšší

Pokud to chápu správně, tak připojení kabelem bylo přímo k AP bez routeru a wifi bylo přes router?

Aha, takze ty porovnavas jablka a hrusky :)
Tvoje kabelove zapojeni je toto: AP -(kabel)- NB
A Wifi zapojeni je toto: AP -(kabel)- Wifi Router -(WiFi)- NB
Tohle jsou dve dosti odlisne zapojeni.

Ja myslel ze to tvoje "kabelove" pripojeni je toto: AP -(kabel)- Wifi Router -(kabel)- NB
Takze tohle by jsi jeste mel otestovat, jak rychle to je. Pokud je to take pomale, tak je na vine ten netgear. Tam je buh vi co, jestli treba nejake filtrovani www obsahu nebo neco, co to muze zpomalovat. Nebo treba nat...
A jestli toto zapojeni bude normalne rychle, tak je na vine neco v tom wifi spoji ale nenapada me co.

Smiřte se s tím, router to bezdratově rychleji neumí. Buď jiný router, nebo pomalejší rychlost.

ještě mi napadá otestovat packet loss přenosu a kouknout na stránky výrobce, zda není novější firmware.

Mám skoro podobný problém, ale ntb je připojen kabelem. A tablet jede přes wifi. Podle serveru rychlost.cz na ntb je rychlost 500 kbits, a na tabletu je rychlost 2348kbits, další pc má 2567kbits, nechápu proč ntb zkoušeno jak wifi tak Lan má tak malou rychlost netu. OS je na ntb Windows Vista. Děkuji za pomoc s vyřešením záhady

co ja vým, zepte se pepyka ten se v tom vyzna poznam to kvuly tomu ze umi mynecraft a je v tom ve skole nejlepsi je to nejlepsi pepicek