» Poradna » Notebooky

Pomalý notebook

Dobrý den,mám problém s notebookem, který je hodně pomalý. Notebook jsem kupoval v září minulý rok (09/2017) a jedná se o model HP 15-bw052nc.Specifikace notebooku jsou:CPU: AMD A9-9420GPU: AMD Radeon R5RAM: DDR4 8GBROM: 1TB (5400 ot./min)Notebook používám pro základní operace (mail, dokumenty, záloha fotografií a jejich drobná úprava, filmy atd.). Na to že se jedná o rok starý notebook je však nezvykle pomalý. Zapnutí a naběhnutí systému je v celku svižné ale po "přihlášení" se vše ostatní (asi systém) neskutečně dlouho načítá. Když pak chci cokoliv spustit (např. prohlížeč - Chrome) tak to trvá i 3 min. Celkově je i načítání stránek a pohyb na internetu pomalý (připojením to není, na mobilních zařízeních a konzoli je vše svižné). V podstatě mi přijde jako by všechny operace něco brzdilo, netuším ale co. Prosím Vás tedy o pomoc, snad někdo tuší co by mohl být problém. Děkuji

Odpovědi na otázku

Kdoví,cos za ten čas všechno do nb natahal a odinstaloval a zůstalo tam za sajrajt. Co to znovu naformátovat?

Zdravím, naformátovat tzn. obnovit tovární nastavení? Kde to najdu?

Skus pod stolom.

Primitivní odpověď.

Mít disk SSD je dobrá volba!

Už jsem našel kde je obnovení do továrního nastavení, ale nemám kde zálohovat osobní soubory (foto, video, dokumenty). V nabídce je, že mohu ponechat osobní soubory na disku. Odstraní se, ale při tom potencionálně problematické programy? Myslím ty co jsem já nebo manželka nainstalovali a mohly by zpomalovat chod notebooku?Děkuji

Snad ano, hlavně se ale odstraní programy, které sis tam "úmyslně" dal, takže je budeš muset znova instalovat. Zkus nejdřív nějaký boot "nástroj", jako:bitdefender-rescue-cd.isohttps://www.malwarebytes.com/mwb-download/

Rozhodne se nespolehej na to, ze vsechna osobni data tam zustanou. Zaloha je proste nutnost tak jako tak.Obnova se muze povest dobre a take nemusi. Spis to nech profesionalne zdiagnostikovat. Muze napriklad podobnym zpusobem odchazet ten disk.

Pokud nemáš kam nahrát zálohy = že nezálohuješ a u nás na firmě se říká, že data se dělí na zálohovaná a ztracená, takže první co udělej si kup aspoň nějaký externí disk a začni zálohovat.

A zkousel jste toto?MS vydal opravu https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4343909/window... , ktera by mela resit problemy s vykonem.Addresses an issue that causes high CPU usage that results in performance degradation on some systems with Family 15h and 16h AMD processors. This issue occurs after installing the June 2018 or July 2018 Windows updates from Microsoft and the AMD microcode updates that address Spectre Variant 2 (CVE-2017-5715 – Branch Target Injection).

Děkuji, určitě vyzkouším. O programy mi ani tak nejde ty se dají znovu nainstalovat a navíc jich moc nebylo.

PS: u předinstalovaných NB bývá "dvojí" obnovení, jednak "firemní" ze skrytého oddílu (stav jako z výroby), druhak z W10 (může zachovat obsah souborů). Při "těžké" infekci je spolehlivější "firemní", tzn. nejdřív z W10 se zachováním, pak bez zachování a nakonec "firemní"

U notebooku s win 10 je lepší použít čistou instalaci přes media creation tool, pak tam člověk nemá žádný bloatware, který v drtivý většině může za to zpomalování, zvlášť u mechanických disků.

A laik, který skočí na špek, začne "shánět" ovladače ...

Dej tam SSD a přeinstaluj to, jinak pokud nevíš co ROM znamená tak ten termín nepoužívej a jmenuj to česky disk, paměti ..

ssd, preinstalace pomuze na chvilku

Všem moc děkuji za reakce, už jsem objednal externí datadisk na zálohu a následně tedy obnovím notebook do továrního nastavení.

To jsi mohl rovnou objednat to SSD, protože tvůj největší problém se jmenuje "ROM: 1TB (5400 ot./min)", neboli "lemra líná". Obnovení ti to možná trochu zlepší, ale skutečné zrychlení se dostaví až po výměně za SSD.

Mimochodem i tato levná srajda by měla mít M.2 slot, takže dokoupení SSD je jednoduché a ani nepřijdeš o ten 1TB HDD.

Proč's nekoupil něco se SSD? Disk 5400 ot. je tak na nějaké občasné zálohování.