Pomalý HDD

Zdravím,Mám nový počítač od začátku září. Vše fungovalo tak ja má. Jenže při aktualizaci na win11 mi přišlo docela divné, že se aktualizuje několik hodin. No několik týdnů na to se začaly sekat programy už pri spuštění, někdy i čtvrt hodiny trvalo jen to, než sem se dostal do emailu z plochy. Ve správci úloh jsem zjistil že to je vse kvůli disku. Vím že HDD je pomalejší než SSD, ale abych čekal minutu než se mi vypne internet, to mi přijde moc. Co bych měl teď tedy dělat?

Odpovědi na otázku

Je na disku dost volnerho mista?Pokud ano, je treba zkontrolovat disk - treba pomoci HD Tune / zalozka Health Check.Tim se vyresi prvni podezrely.

vymenit HDD za SSD?

Nejrozumnejsi reseni holt neni vzdy popularni. Ale snaha dobra! :o)A predevsim - pricina muze byt jinde. Zcela jiste to neni SSD vs. HDD problem (tj. rozdil ve vykonu).

Jasně, jenže další peníze v dnešní době do toho cpát nechci. Mám 2TB barracuda, voleného místa 1.6tb. Zde problém nevidim

tak sa zle pozeras. Lacny SMR HDD, ktory by vobec nemal byt v predaji je na system maximalne nevhodny. Dokup si tam 240GB SSD a budes mat nachvilu pokoj. Dokup si tam 1TB SSD a budes mat pokoj na velmi dlhu dobu.

Nic moc, ale tyhle potize to nezpusobuje.Jak jsem psal vyse - je treba stav disku analyzovat vhodnym SW.

Určitě udělat diagnostiku disku - firemní utilita je v tomto případě Seagate Seatools (a udělat "dlouhý" test). Nicméně W11 na plotnovém HDD provozují jen masochisti, chce to SSD.

Diagnostika není potřeba, příčinou je SMR

U plotnoveho disku netreba firemni SW. Uplne stejnou sluzbu udela HD Tune nebo Crystal Disk Info. (Pouziti firemniho softu je zasadni u SSD, tady je to zbytecne.)

to bude prave ze problem.

SSD, jediný řešení, už win 10 bylo peklo na HDD, s 11kama to je ještě horší, takže SSD, ono bude stačit i nějaký 256GB, který stojí do litru, což nejsou žádný peníze, takže kup SSD, ano když je v PC plno věcí, tak hdd může vypínat cokoliv i minutu, nejhorší je avast a podobnej balast.

Co to je za stroj?Výrobce, typ, základní deska, RAM, CPU, Grafika,Myslím si že SSD by mu mohlo vdechnou život...O víkendu jsem měl na stole můj starý NTB, který jsem podaroval. HP/Compaq 6715s (prodávaný ještě s XP)Z dostupných dílů (Co zbyly z jiných vyřazených stojů) jsem mu dodal 8 GRam, Výměna HDD na SSD (Samsung EVO 860 256 GB; SATA), z Win 7 upadate na Win 10.CPU je AMD Turion dvoujadro 2GHzNeříkám že to je nějaké super-multi, ale dostal neuvěřitelnou rychlost a celkově se na něm dá zase pracovat.

Je tam asrock steellegenf b460m, corsair 550v, i3 10105f, 16gb ram. Grafiku jsem chtěl nějakou kolem 10-13k, v současné době nic, tak jsem vzal to nejlevnější abych mohl alespoň na internet s tím že to updatnu až bude situace. No a to zmíněné hdd

https://www.czc.cz/kingston-a2000-m-2-500gb/... Ale stejne budete muset zjistit, co stoji za aktualnim problemem.

Stále je v akci 1TB za 1999,-:https://www.czc.cz/kingston-a2000-m-2-1tb/26... Jako jasně, pro kolenovrta, co si raději koupil 2TB SMR křáp za cenu 512GB SSD, je 1339,- méně než 1999,-, ale já vidím +100% kapacity jen za +50% ceny.

Čekal jsem nějakou prastarou šlupku, ne moderní PC. Kdo by takové PC dobrovolně zabil pomalým HDD (navíc SMR)?

V discích se moc nevyznám, navíc jsem byl naivní a myslel si, že HDD by mohlo stačit, a v nějakých typech jako CMR SMR se nevyznám už vůbec :D Tudíž SSD jsem objednal. Můžu se ještě zeptat, jak přeinstaluji win z hdd na to nové ssd?

urob cistu instalaciu, to je najistejsie v pripade, ze to blbne ako to opisujes

Čistá instalace, případně program macrium reflect a překlonovat.

Von ten PC není (jednoduchá a blbuvzdorná) herní konzole.

Většina výrobců disků má vlastní aplikaci na klon stávajícího systémového disku...Nepíšeš, co jsis objednal.

SMR a skoro plný ... je to jasné.SSD na systém stačí od 128 GB za pár šupů.

Vzhledem k tomu, ze litr stoji 500GB, ktery mu vydrzi dlouho..

Není skoro plný. 1,6tb volného místa

Blbě jsem četl ... Ale na věci to moc nemění, SSD je "povinnost".

Zkus vypnout a zakázat službu Superfetch. Následný restart,https://www.tipypropc.cz/superfetch-ve-windows-zry... V novějších verzích systému se služba jmenuje SysMain.

Jen bych ještě přidal jednu věc. Aktualizace/Upgrade z W10 na W11 jen na aktivaci a vyzkoušení, následně pokud to je otestováno a vše funguje, má následovat čistá instalace W11. Jinak ve W11 zůstane v nastaveních bordel z W10.A ta doba uvedená aktualizace z W10 na W11 závisí na spoustě věcí jako je např.konfigurace a stáří PC, typu disku, rychlost internetového připojení atd.U staršího PC s HDD, bych řekl 2-4h jsou stále v pohodě, jen se divím proč všichni chvátají na W11, W10 má podporu ještě další 4 roky, sice už nebudou moc vylepšovat nebo přidávat funkcionalitu, ale aktualizace minimáně do října 2025.