» Poradna » Web a internet

Pomalejší skutečná rychlost interneu než inzeruje poskytovatel

Zdravím!Pár dní má, nově navýšenou rychlost internetu od svého poskytovatele (konkrétně společnost Select system, přenos metropolitní optickou sítí). Dříve jsem měl rychlost 16|2 Mb/s nyní nově 100|100 Mb/s.Při orientačních měřeních rychlosti internetu (NTB připojen přes klasický ethernet kabel přímo do routeru, měřeno jak "rychlým měřákem" od ČTU tak i přes výchozí speed test od Googlu) mi vychází rychlost cca 90|2 Mb/s https://ctrlv.cz/Ss0WRychlost stahování beru s rámci odchylky ok, ale to nahrávání jen 2 Mb/s je docela problém.Jinak router mám postarší Tp-link TL-WR841N Verze HW 9.0. Co jsem se díval do parametrů, tak rychlost přes kabel by měl zvládat 100|100 Mb/s, takže tam by asi problém být neměl.Nechci poskytovatele otravovat aniž bych věděl, jestli není náhodou chyba na mé straně, proto bych se chtěl zeptat jestli nevíte, kde by mohl být problém.Díky moc

Odpovědi na otázku

Skus uploadnut nejake subory a ked budes vediet velkost suboru a odsledujes cas nahravania suborov, tak si zhruba spocitas rychlosti.

Mozna to bude znít blbě, ale otravuj poskytovatele. Ale pokud si chces byt uplne jist, vynášejí kabel z WAN a dej jej do pc. Tim objedeš ten tplink. A pak uvidíš. Mozna dal AŽ 100/100Mbit ale mit jen 2 je malo. Nebo taky zapome Queue simple na mtiku odlimitovat. ISP jede vesměs na mikrotikach, lacne spolehlivé a plno funkci.

Na screenshotu jsou MB/s, takze je to cele jakesi podivne...

Tak aby bylo, vše jasné přiložím ještě screen přímo ze stránky speedtest.net https://ctrlv.cz/JoyD a zde ceník s označeným tarifem přímo od poskytovatele https://ctrlv.cz/WOimAno plná rychlost není garantována, což chápu, ale je garantováno alespoň 30% což by bylo 30 Mb/s, což také není.Mike.M: z Tp-linku jsem vyndal kabel co vede do převodníku z optiky a strčil jej do NTB ovšem net nenaběhl, tak jsem dal "vyřešit problémy se sítí" v nastavení Win, ovšem vyskočilo na mě toto https://ctrlv.cz/hcCo Vypadá to, že poskytovateli budu muset opravdu napsat, šlo mi hlavně o to aby to nedopadlo tak, že je něco špatně v nastavení routeru, které jsem i tak několikrát prolezl a žádnej problém nenašel.

ok, upload ide zle. Takze odpoj uplne vsetko a napoj KABLOM 1 pocitac/notebook. Zmeraj. Ak bude upload pod 30Mbit, reklamuj.

Však to jsem právě udělal, kabel co vede net do routeru jsem píchnul do NTB a právě, že to napsalo problémy s připojením a nedalo se s tím hnout. Ten kabel vede přímo z převodníku od poskytovatele, nic dalšího mého vlastního mezi tím není.

este vyskusaj iny kabel a ten tvoj pocitac niekde u susedov, ci nahodou nebudes mat rovnaky vysledok

Má nějakého místního poskytovatele, takže počítám, že bez nastavení statické ip adresy a DNS do ipv4 protokolu to píchnutí kabelu přímo do desky dopadne přesně takhle....

Zkontroluj, jestli se ti správně načetla IP adresa z DHCP serveru, případně nastav statickou.

Příčinu u sebe vyloučíš tak, že kabel od poskytovatele zapojíš přímo do počítače, bez routeru.

Platíš si 100 / 100 Mbps, ale máš 712 / 17 Mbps? To není zase tak špatné, ne?

Keď ti miesto 100% výplaty príde na účet len 17% z výplaty, tiež si povieš že to nie je až také zlé? A pre autora vlákla: Nikto tu nevie k čomu si sa upísal v zmluve ale internet sa na strane klienta zrýchliť nedá. Z toho čo popisuješ tam naozaj nejaký problém je a riešiť to môžeš len a jedine s providerom, tu ti s tým nikto nepomôže. Takže reklamuj službu u poskytovateľa....

odkedy je upload vyplata? Ked uz to prirovnavas k vyplate, tak by to mal byt download a ten je niekolko nasobny oproti zmluve.

je to evidentní.. na 700% zvýšili download a adekvátně mu stáhli upload. Stát se to mě, tak bych byl spokojenej

Dost blbý příklad. Kdyby měla výplata dvě složky 100 a 100 (200 dohromady) a přišlo mi 712 a 17 (729 celkem), tak bych byl dost spokojený. Ale to měla být jen narážka na nějaký naprosto debilní test rychlosti, který ani neumí správně ukázat jednotky. V jeho případě mi přijde, že mu sice zvedli download, ale na upload zapomněli. Takže není co řešit, prostě zavolám poskytovateli a připomenu se.

Já bych teda poskytovatele otravoval. Odzkoušel jsi v podstatě cos měl. Ano, vyloučit chybu na routeru vyloženě neudělals, ale vzhledem k tomu že původně jsi měl Up ty samé 2Mbs tak je největší pravděpodobnost že se prostě uťal člověk u poskytovatele a ten Up ti nezvedl.

To bude najskôr tak, že tie inzerované a zjednané rýchlosti platia len na sieti poskytovateľa. ISP je zrejme pripojený do internetu obyčajným domácim DSL modemom, ale je vnútorná optická infraštuktára ide rýchlo.

V žádném případě nekontaktuj poskytovatele internetu, ale otravuj v každé poradně, dokud tě nezablokují.

Jen ze zvědavosti.. Je to tento poskytovatel..???http://www.selectsystem.cz/internet/optika Na webu ISP je poznámka, že rychlost není garantována, uvedené hodnoty jsou maximální.. Což může znamenat že ten nízký upload je de facto v pořádku. U optické přípojky 100/100 Mb/s je to však dost nezvyklé.. Optický kabel je zakončen v bytě(v zásuvce), dále ze zásuvky patch cord s konektorem připojeným do portu SFP na převodníku. Tohle jsem doposud neviděl v žádné domácnosti.. Ale takto je to výhoda třeba pro veřejnou IP adresu, která by se dostala rovnou na připojený router(k tomu převodníku)Chyba je zjevně u ISP.. / nebo v tom převodníku. Kolega měnil převodník ve firmě, odkud zazněl požadavek na opravu častých výpadků internetu.. Máš tam nějaký takový převodník..??? https://www.lancomat.cz/opticke-prevodniky-c851/ Co jsem vyrozuměl, máš tam nějaký router. Ten router je propojený utp kabelem s tím převodníkem, ano .. ???Zkoušel jsi propojit kabelem notebook do toho převodníku přímo, do portu LAN ..??? A výsledky měření rychlosti..??? Pokud je měření se stejným výsledkem, kontaktuj tvého poskytovatele..

Rychlost negarantuje skoro nikdo, ale to neznamená, že se nemusí řídit podle nařízení ČTU od 1.1.2021. Pokud klesne rychlost pod 30% inzerované rychlosti (tj. pod 30/30Mbps v tomto případě), tak se jedná o poruchu a je úplně jedno co říká poskytovatel nebo co garantuje či nikoliv. Dle ČTU se jedná o poruchu a poskytovatel to musí řešit a pokud ne, tak se lze obrátit přímo na ČTU, které to bude řešit následně s poskytovatelem.

S první větou souhlas, ale ten příklad je nepřesný. Protože ten text je poměrně dlouhý, tak tady je kopie obrazovky přímo z webu ČTU.Rychlosti internetu https://ctrlv.cz/s6BKKdy reklamovat https://ctrlv.cz/0u08

Ten příklad je přesný. Inzerovaná rychlost je 100/100Mbps tj. minimální rychlost je 30/30Mbps, takže pokles pod tuto rychlost je považován za výpadek služby a na reklamaci.

Od 1.1.2021 mají poskytovatelé povinnost ve smluvních podmínkách uvádět konkrétní rychlosti internetu - tady je odkaz na stránku ČTU "Plaťte za skutečnou rychlost".

Jejda, ten odkaz jsem tam nějak nedal. Tak tady je https://www.ctu.cz/internetove-sluzby

To nariadenie pripravil nejaký expert keď prikazuje poskytovateľovi vyriešiť rýchlosť na celom internete.

Ten test rychlosti je opravdu od expertů, když tam uvádí jednotky MB/s.

Proc? Dulezite je, aby jednotka byla spravne uvedena a hodnota odpovidala jednotce. Zbytek je na uzivateli.

No nevím jestli to číslo odpovídá jednotce. A pokud odpovídá, tak bych si na nějakých 700Mb/s taky nestěžoval.