» Poradna » Počítačové sítě

Pomale wifi na notebooku

Dobry den,mam doma internet 8 Mbps, pristupujem nan skrz wifi router. Zo vsetkych zariadeni (mobily, pc...) dokazem realne tych 7-8 Mbps pri stahovani dosiahnut, avsak na jednom notebooku (Win 10) sa nedokazem dostat na viac ako 4 Mbps. Ak ten notebook pripojim cez kabel, tak rychlost stupne na 7-8 znova. To vyzera na problem s wifi pripojenim, avsak na tom notebooku som aj skrz to wifi schopny v ramci lokalnej siete zasielat subory rychlostou 20-30 Mbps, len pristup do internetu je pomaly, cize v tom problem asi nebude. Skusal som vypnut "metered connection" vo windowse, aj reset routru do tovarnych nastaveni, oboje nemalo ziaden efekt. Nejaky napad co viac by som mohol skusit? DikyPS: router: https://www.tp-link.com/cz/products/details/TL-WR...

Odpovědi na otázku

Akou rýchlosťou prenášaš súbory vo svojej lokálnej sieti cez wifi z iných zariadení?Nebude to viac ako 20-30 Mbps?

Ako kde. Napr. ak z mojho "pomaleho" notebooku (volajme ho notebook A) zasielam subory na jeden starsi notebook (oba skrz wifi), dosahujem okolo tych 20-30Mbps. Ak zasielam znova z A, ale na iny, novsi notebook (zase oba srkz wifi), tak rychlost ide az okolo 50Mbps, co je asi v poriadku. Ak moj notebook A pripojim k routru skrz kabel a zasielam data na spominany druhy notebook pripojeny skrz wifi, dosahume cca tych 100Mbps, co je vlastne obmedzenie mojho kabla.

Nerátajme s tým, že staršom NTB môžeš mať aj starú 11bg wifi kartu, ktorá rýchlejšie ani nejde. Chcel som naznačiť len toľko, že keď idú ostatné rýchlejšie lokálne cez wifi, tak aj internet ide na nich rýchlejsšie. To preto, lebo nemusia tak často opakovať poškodené pakety, ktoré sa musia znova poslať. Opakovaním sa stráca hodne na rýchlosti.

Chapem spravne, ze narazas na to, ze v notebooku moze byt vadna sietova karta, a vysoky packet loss? Docela dobry tip, ale povedal by som ze to tym nebude. Napr. pri hrani mam velmi nizky a stabilny ping, nevsimol som si najmensich problemov. Takisto som mal teraz pusteny ping skrz cmd niekolko minut na rozne vonkajsie/vnutorne adresy, a ani jeden strateny paket.

No ale pingať je potrebné takým štýlom, ako prenášajú ostatné programy data, t.j. TCP a 1500 bytov veľkosť paketu. A nieje jedno, či pinguješ 1 ping/sekunda, alebo nejakou dávkou, ktorá je schopná vyťažiť linku. Wifi sa správa rozdielne keď sa pingá pomaly, alebo rýchlo.

Tak to by uz davalo zmysel. A je nejaky sposob, ako to realne otestovat?

V podstate máš len iperf s ktorým sa dá laborovať lepšie ako s pingom. Pre lepšie pochopenie prečo sa karta rozhodla vynechať niekoľko paketov by bolo dobré mať možnosť sledovať štatistiku prenosu wifi hardware (karty). Bohužiaľ v súčasnosti takým niečím ovplývajú len značkové a drahé karty + ovládače (Cisco). Ovládače dodané s kartou v cene 10 eur sa neobťažujú s tým aby viedli nejakú podrobnejšiu štatistiku.

Diky za typ, iperf som si stiahol, vysledky su tu: https://imgur.com/a/UetNOG5 . Na vrchnom obrazku je komunikacia v smere moj "pomaly" pc ==> "rychly" pc, na druhom v smere "rychly" pc ==> "pomaly" pc. Priznam sa ze tomu uplne nerozumiem, ale mala by to byt komunikacia skrz UDP, kde jedna strana pakety cisluje, a druha kontroluje co prislo a co sa stratilo. Kazdopadne v oboch pripadoch je packet loss 0%.Este som skusil pomocou wiresharku filtrovat "tcp.analysis.retransmission", a pri stahovani skrz TCP mi to najde v priemere tak 2 TCP Retransmission za sekundu, co mi nepripada az tak hrozne.Znamena to, ze mam teda chybu hladat inde?

Tých retry (Retransmission) býva podstatne viac, ale programy na aplikačej vrstve nevidia vrstvy pod IP. Napríklad error traffic rámcov 802.11. Meranie je potrebné robiť bez prevádzky ostatných wifi zariadení na sieti, inak môže dôjsť k skresleniu hodnôt merania. V druhom smere ti rýchlosť hodne kolíše. To môže byť aj tým, že ti karta chytá nejaké cudzie vysielanie, alebo si príjem signálu rušíš sám svojim vlastným signálom odrazeným od stien. Bolo by potrebné správne určiť či je problám na strane príjímača, alebo vysielača, petože download môže ásť pomaly aj preto, lebo vysielač (router) je niečím blokovaný, tým pádom posiela dáta len sem-tam občas. Na to sa používa tá štatistika z hardware.Meranie si spravil, teraz ešte ako máš nastavený router a ovládač wifi karty toho počítača, ktorý ide pomaly.

Router je cerstvo resetnuty do tovarenskych nastaveni a nic podozrive som tam nenasiel... je nieco konkretne na co by som sa mal zamerat?Spravil som vsak dalsie pokusy:Ak pripojim moj PC A skrz wifi do routru, rychlost internetu je polovicna (ak skrz kabel, tak plna).Ak v mojom PC A nabootujem namiesto windowsu linux a pripojim sa skrz wifi na ten isty router, rychlost je zrazu plna.Ak medzi moj PC A a wifi router vsuniem prostrednika, pc B tak, ze pc B je pripojeny k routru cez kabel, a vytvara wifi hotspot, ku ktoremu sa pripojim z A, tak znova mam na A plnu rychlost.Cize plnu rychlost viem dosiahnut aj s tym istym PC+OS pripojenym na iny router(resp hotspot s rovnakou frekvenciou 2,4GHz), tak isto aj pri pripojeni na povodny router, avsak s inym OS. Asi to musi byt nejaka specificka kombinacia OS+router, avsak po 5 hodinach uz vobec netusim kam sa pozerat.

Takto vyzerá štatistika hardware:ra0 stat:Tx success without retry = 1069808Tx success after retry = 96499Tx fail to Rcv ACK after retry = 0Tx Multiple retry = 0Tx Zero Length Frame = 0Tx Underflow Frame = 0Tx CTS to Self frame = 0Tx Null Frame = 114Tx RTS Success Rcv CTS = 1166037Tx RTS Fail Rcv CTS = 0Tx Zero MPDU Delimiter Count = 0Rx Zero MPDU Delimiter Count = 0Rx success Data Frame only = 1069905Rx drop due to out of resource = 0Rx duplicate frame = 0Rx with FCS Error = 141913Rx with PLCP Error = 0Rx with Long Error = 0Rx with Crc Error = 0Rx WatchDog Overflow = 1082461Rx Unicast frame = 1069905Rx Broadcast frame = 0Rx Multicast frame = 0Rx Null frame = 0Rx Control frame = 0Rx Managament frame = 0RxPER (average) = 6TxPER (average) = 2False CCA = 3500False CCA (one second) = 0Beacon's Count = 12558Lost Beacon's = 114DeAuthenticated Count by AP = 0DisAssociated Count by AP = 0Lost Association Count to AP = 0Auto Reconnect Last ESSID Count = 0Auto Recovery Count = 0Auto Scanning Count = 0Ignored Scan Count = 0Roaming Count = 0Switch to Max.Sensitivity Count = 0Countdown to Sw.Max.Sensitivity Ukázat celý příspěvek

Mam rovnaky problem so starsim HP notebookom, router je ZTE od O2-ky. Podarilo sa ti to nejak vyriesit?