Pomale PC

Zdravim vsechny.

Koupil jsem nove PC jednotlive casti zvlast a doma jsme to dal dohromady. je v tom asi todle:
Intel core duo 3 GHz
Zakladni deska AUS P5Q-E
pamet 4GB
disk Maxtor 500GB

a mam problem naistaloval jsme Windows Vista Home Premium a už samotna instalace trvala neco přes tři hodiny (neco silenyho v zivote jsme takle dlouho PC neistaloval). Kdyz pocitac zapnu tak nabiha 5 minut a to tam neni nic naistalovanyho pouze ovladace. nevite cim by to mohlo byt nebo co ybch mohl vyzkouset?
Diky za odpoved

Odpovědi na otázku

Jaká je rychlost při kopírování nějakého většího souboru? Tzn. nad 500MB?

mmt vyzkousim to

Zeby nejaky problem s HDD ? Pozri este do Biosu na ten disk,pripadne zapojenie do radicu,drivery.

Inac instalacia Visty je velmi rychla, v podstate max. do polhodinky.

do ceho co mam zapojit?

Nejdřív prosím tu rychlost kopírování, ať vyloučíme alespoň něco.

dal jsem neco kopirovat z CD a kopiruje to 10-12 MM za vterinu

10-12MB

To může být limit DVD mechaniky. Až to dokopíruje, zkuste ten samý soubor nakopírovat v rámci pevného disku do jiného adresáře.

30-60MB

Výborně. Teď restartuje PC a vstupte do BIOS setupu (klávesa DEL, jakmile se rožne numlock klávesnice). Na výchozí obrazovce by měla být položka "storage configuration". Když ji otevřete, je tam položka, kde je něco z následujících hodnot: LEGACY IDE, NATIVE IDE, RAID, AHCI.
Pokud je tam 1. či 2. hodnota, změňte ji na opačnou, v každém případě sem pak napište původní a případně novou hodnotu.
Upozorňuji, že bude možná Windows otravovat s reaktivací, pokud jsou už aktivované.

no jsou tam celkem 4 veci.
prvni: SATA configuration a volby -> disabled, compatlibe, enhanced (je nastavena)
druha: configure sata as a volby-> IDE (je nastavena), RAID, AHCI
treti: hard disk write protect a volby-> disabled (je nastavena), enabled
ctvrta: IDE detect time out a volby-> 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35(je nastavena)

a co tady mam teda udelat?

Ještě nic, vypadá to, že problém není ani v disku, ani v řadiči desky. V BIOSu teď proveďte v posledním okně volbu "Load BIOS Default" a zkuste znovu start Windows. Až budou nabíhat, sledujte, jak se chová ledka HDD (červená). Důležité je, jestli ta prodleva před úplným spuštěním neděje, když se ledka dlouho nerožne, nebo naopak zuřivě bliká až nepřetržitě svítí.

defaultni nastaveni jsem uz daval ale jeste se podivam na tu ledku...

ledka sviti az do nabehnuti windowsu

Nepřerušovaně? Nebo intenzivně blikala?

temer neprerusovane jestli to 5x problika tak je to hodne...

Rozumím, to by ale mohlo být normální. Mimochodem, ventilátor CPU se točí normálně? Ale to asi ano, deska by řvala po POSTu.
Poslední věci, které můžeme takhle na dálku zkusit, je
1) Reset CMOS (přesný popis je v manuálu)
2) Prohození - prostřídání RAM modulů (nejdřív jeden ve dvou slotech různé barvy, pak druhý v jednom slotu)
3) Odpojení všeho, co není potřeba pro start Windows (DVD mechanika, případné karty kromě VGA, všechny dráty kromě klávesnice a LCD...)
4) Kontrola všech jumperů na MB, že jsou podle manuálu ve výchozích polohách.
Zkuste.

jeste mi to hlasi na zacatku takovoudle hlasku. naskoci to tam na vterinu nez nez zacne vubec cokoliv nabihat. hned po spusteni to pise: express gate is not installed on your system or the installaion is complete. To get internet access within seconds of starting your computer. Please use express gate installer to instal express gate.

moc netusim jestli to neco znamena nebo je to normalni? ale moc mi to tak neprijde.

Express Gate je v podstatě malý OS, který ASUS začal do svých desek nahrávat, aby se počítačem dalo něco dělat i bez OS. Hláška znamená, že není dokončena jeho instalace, což by ale nemělo naprosto překážet zavádění Windows. Je to ovšem podezřelé, na všech deskách, které tuhle feature měly, jsem nic takového neviděl - i když jich bylo jen pár.

jj. diky za pomoc ale netusim co by s tim mohlo byt uz jsem vyzkousel i ty pameti vsechno odpojit a stejne je to liny jak nebu rikat radsi co.

Poslední nápad - zkuste vypnout ten E.G., jinak už zbývá jen servis.

Zapoměl jsem napsat, že ten E.G. by měl jít někde v BIOSu vypnout, bohužel nevím kde. Doporučuji to udělat.

Skus este novy Bios.

prepáč možno mi ušlo a neskúšal si inštalovať z iného média?

Vadné médium by nezpůsobilo, že čistá instalace Windows nabíhá 5 minut. Reflesh BIOSu nedoporučuji kvůli riziku, že to tazatel nezvládne a skončí s mrtvolkou.

mam prehrat bios? jak z jinyho media jediny co jsem jediny co jsme delal tak bylo instalovani windowsu z dvd-cka.

a co je to E.G.?

Ten Express Gate. Někde v BIOSu se dá vypnout.

jeste me napadlo nemohlo by tomu treba vadit ze ty Visty jsou 64-bitovy?

To je velmi nepravděpodobné.

S timto problemem vam asi na tomto foru nikdo neporadi, bohuzel je nutna fyzicka pritomnost u PC, doporucuji vam, abyste "nevrtal" do neceho, cemu nerozumite, a navstivil odborny servis.
Beze vsech urazek - nerozumite-li stavbe PC a jeho ladeni a reseni problemu, nepoustejte se do toho, bude vas to stat vice penez , nez byste zaplatil firme za totez..A to nepocitam vas cas a nervy............

muzete presne anpsat typ procesoru a hlavne typ pameti ?

jake jsou to pameti. napiste

jeste otazka - jaka graficka karta ? typ...

jezisi jsem blbec ze to nenapisu hned... a zdroj napiste jaky mate...

Zdroj FORTRON BlueStorm II 500W, ATX V2.2, 120mm ventilátor, aktivní PFC, technologie BSCC, 25dB(A)

Procesor INTEL Core 2 Duo E8500 - 3,16GHz, 1333MHz FSB, 6MB cache, socket 775, BOX (Penryn)

4GB (KIT 2x2GB) DDR2 800MHz PC6400 CL5 KINGSTON HyperX BOX - vhodné pro DualChannel

Grafická karta ASUS ENGTX260 TOP/HTDP, 896MB DDR3 (2300MHz), NVIDIA GeForce GTX260 (650MHz), PCIe x16, SLi, 448bit, 2xDVI

tak to je velice zvlastni pripad. muj 4800+ AMD , 4GB ram a 8600GT GPU - a visty 64bit home premium startuji necele 14 vterin. instalace trvala asi 24 minuty... ale toto :(

mas ten disk pripojeny pomoci SATA II nebo Silicon Image Sil5723? Ta karta graficka (mozna je to hloupost) ma svoje napajeni a pokud ano je napajena zvlast ?

dalsi vec - kdyz ti nastartuje PC podivej se ve spravci uloh kolik ti bezi procesu, ktery procesy zatezuji nejvice procesor / kolik berou pameti. Obecne se podivej na kolik je vytizeny CPU a RAM.

Dale samozrejme je velice dobre procist navod k zakladni desce - treba je tam nastavena nejaka kontrola (antivirus nebo neco), spatne detekovany procesor nebo spatne nastavene rychlosti zbernic. Totiz spravne nastaveni BIOSu je velice dulezite. Podivej se na to jeste jednou a dej vedet ;)

mam to pripojeny pres SATA. kdyz bezej jen windowsi tak vytizeni PC je na 0-3 proecent. grafika ma samostatny napejeni ale to mam zapojeny.... a v tom biosu nevim nejak jsem nic nobevil co by tam meli byt jinac nastaveny.

Nastavoval si nieco v BIOSe? Nevypol si omylom chache pamat pre procesor?

Problem je vyresen. vcera jsem zkousel kopirovat nejaky velky soubory na disku a to to slo dobre ale dneska prijel kamos a tomu to nedalo tak nasel na netu nejakej program na test disku a ten disk si neporadil s malejma souborama. rychlost cteni byla mensi nez kdysi vytacene pripojeni pres modem nacitalo to soubory rychlosti 25kB/s. takze hura na reklamaci a snad to bude jen tim. diky za ochotu a za pomoc.

Vidis,hovoril som Ti,ze to bude disk...

no po pravde, rychlejsie skopirujete 1 velky subor ako vela malych...

To je jasne,ale nie takou rychlostou...