Poloviční kapacita RAM paměti

Zdravím, poteboval bych poradit. S kamarádem řešíme problém a to konkrétně: Má doma starší pc pro děti na online výuku, nějaký core 2 quad q6600, deska gigabyte ga-ep35 nebo něco takovýho, každopádně problém je následující. Z ničeho nic, mu to začalo ukazovat v task manageru jen 2,5GB i když tam měl 4GB, potom ramky přehazoval a PC nenaběhlo vůbec, takže se zjistilo, že asi jedna RAM je vadná, tudíž místo ní se dala 2gb ramka, tudíž teď by tam mělo být 5gb a pořád to ukazuje jen 2,5gb. Instalace Windows se dělala úplně nová. Předem děkuji za pomoc.

Odpovědi na otázku

Co je tam přesně za systém? Hlavně 32bit vs 64bit.

Win 10 pro 64bit

Pokud se v BIOSu ukazuje celá RAM, mrkni se do msconfig, zda tam není nastaveno nějaké omezení paměti. Pokud je tam cokoliv zatrženo, zruš to. Pokud ne, vytvoř tam omezení třeba na 2GB, ulož, restartuj, pak ho zase zruš (zrušit zatržítko) a po restartu se podívej, zda to k něčemu bylo. Znám případy, kdy to pomohlo.

Takže teď to nechápu absolutně vůbec, když tam jsou 2x2gb tak to normálně ukazuje 4gb, ale jakmile se tam přidá ještě 1x1gb, tak to i ve woknech i v biosu ukazuje 2,5gb. Absolutně nechápu, kde se bere ta půlka toho gb, když ramky jsou 2x2 a 1x1

Pokud je to i v BIOSu, není třeba blbnout s msconfig. Tohle vypadá na nekompatibilní RAM. Ne všechny moduly si vzájemně rozumí. Mohou mít různá vnitřní zapojení, která nejsou kombinovaná s ostatními. Pokud můžeš, dej sem přesný typ desky i jednotlivých paměťových modulů (ten dlouhý kód, co je přímo na nich, nebo ti ho ukáže třeba CPU-Z). Pokud tu bude někdo ochotný, mrkne na to. Já nejdříve ráno, na mobilu teď to hledat nebudu.

Díky za pomoc, odpoledne jak se vrátím z práce pošlu ty označení.

Takto to má vypadat:https://ctrlv.cz/shots/2020/06/04/QIiL.png Takto je to zcela bez omezení. Cokoliv zatrženého = problém.