Pokažený řadič RAID a 1 ze 4 disků vadný

Zdravim,
stala se mi taková nepříjemná situace, kterou musím vyřešit. Dostal jsem do rukou server. Jediné, co jsem věděl o 4 discích, které tam byli bylo, že jsou zapojené v RAIDU. Nevěděl jsem co to mělo být za RAID ani jak ten RAID byl koncipován. Nicméně deska disky neviděla a jelikož neviděla ani disky jiné, koupil jsem nový 4portový řadič.
Zjistil jsem, že 1 ze 4 disků je vadný.
Dají se nějak z těch disků vydolovat data zpět? Popřípadě zjistit, co to bylo za RAID, popřípadě ten RAID znovu nahodit?

Předem díky,
Jakub.

Odpovědi na otázku

Ne, ani omylem. Data is lost permanently. Get out.

o malé pivo, že nemáš pravdu

1. co to je za server ?
2. jaký disky ?
3. jaký řadič tam byl původně ?

Pokud by se udělal výměna řadiče kus za kus, a byl to opravdu server, nikoliv nějaká "náhražka", tak by se pole mělo normálně rozeběhnout.
Mimochodem, pokud tam byly 4 disky, tak to buď byl 2x RAID1 nebo RAID 5 + jeden spare disk.
Možností je samozřejmě více, ale u serveru bych jiné neočekával.
A jak jste poznal že je pole KO natož pak řadič ? Častějc než řadič odchází právě disky a nebo se rozhodí konfigurace pole.

Asi nějaký nešťastník to zadal garážové firmičce...

I velká firma dokáže dokopat server.
Sloužilo by ti ke cti si chlapsky přiznat, že na to nestačíš. Pokud jde o data, která nikde jinde nejsou zazálohovaná (jako že tomu asi tak bude), tak bych celou bednu svěřil někomu zkušenému. Majitel firmy by tě určitě neměl rád, kdybys ho připravil o data.

Ja bych to i tipnul spis na tu petku nebo raid 10/01. Dulezity je ten radic, zda uklada informace o raidu na disky nebo na sebe...