Podpora procesoru

Jsem trochu confused. Potřeboval bych vysvětlení ohledně mb. Mám tady tuto https://www.czc.cz/asrock-z370-pro4-intel-z3... a v ní osazený I5-9400F ale chci si pořídit 9600K. To už jsem zmiňoval v minulém tématu kde jsem řešil grafiku 2060 super kterou jsem pořídil a pecka. Jenže, když jsem se koukal tak deska podporuje procesory 8. generace a stávající je generace devátá a tak mi to teď hlava moc nebere. Procesor mi funguje v pohodě akorát jsem si všiml, že nikdy nejede v Turbo boostu na 4,1 Ghz ale pouze 3,9 Ghz a to mám v biosu zaplou funkci. Je to vina desky? Poběží mi na stávající desce 9600K a budu ho moct taktovat? Díky moc

Odpovědi na otázku

pobeží to bez problémov..doska podporuje 8. a 9. generáciu a dá sa na nej aj taktovať

turbo boost je len technologická masturbácia..takže to nerieš

1) Kupovat jiné, prakticky stejné CPU, je pitomost. Jen vyhozené peníze. Rozdíl ve hrách, i kdyby jste to přetaktoval na max, nebude nic dramatického.2) Turbo je psané 4,1GHz a je to správně. Udává se totiž pro zátěž jen jednoho, nebo dvou jader. Při vytížení více jader tato hodnota klesá. U 4je nižší, u 6 ještě nižší. Záleží jak to výrobce nastavil. Těmito tabulkami se ale nikde moc nechlubí, logicky. Nicméně je to naprosto běžné a v pořádku, takto ta technologie funguje a takto opravdu byla zamýšlena. Určitě někde po netu, nebo na stránkách Intelu v datasheetech, bude napsáno, jak má rozhozené frekvence pro zátěž dle jednotlivých jader zrovna tento procesor.

Jo takhle. Tak potom mi to smysl dává. Pokud nemá smysl kupovat 9600K tak co by jste volil vy za lepší CPU? Jde mi o to, že ten 9600k bych teď koupil za ±6 tisíc a když jsem se díval na i7 tak tam už jsem na ± 10 tisíc. Otázkou je bude pak stačit chlazení? Nebo ideálně přejít na vodníka? To jsou ale další a další peníze :D Myslel jsem že by mi ta taktovací i5 vytrhla trn z paty.

A co vám na současném CPU vadí. Na hry musí být naprosto dostatečné. I kdyby jste tam dal 9900K, tak budou herní výsledky podobné těm s 9400F, který máte nyní.

Jedná se mi o to, že například při hraní Fortnitu mi hra běží na plynulých 144 fps na střední detaily ale jakmile se změní prostředí a má větší nároky na vykreslování tak mi sice grafika jede na 80% ale procesor na 100% a v určitých momentech dochází k dropu na ± 90 fps. Myslel jsem, že kdybych koupil silnější i5 tak tento problém odstraním. Na druhou stranu v ostatních hrách tento problém neregistruji, tak si nejsem jistý jestli to spíše není hrou :D

Já bych tipl, že je to neoptimalizace na straně hry.

ja by som to nevidel tak čierne..ak by sa mu podarilo ten prcesor dobre predať tak by to nebola špatná výmena

oprava, pozeral som aktuálne ceny a naozaj sa mu to nevyplatí meniť

Myslíte, že to stojí za ty peníze?https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-9400F-vs...

No prvně jsem myslel že ano, ale teď už si tak jistý nejsem. Vůbec ale netuším po čem se teda dívat. Máte nějaký tip?

"...Určitě pudu cestou nvidie protože prostě klasika :D..." Jo, jasně, klasika je třeba 3Dfx, nebo Matrox, ale to nic.Copak kdyby ses rozepsal, "borče" ( https://www.zive.cz/poradna/upgrade-graficke-... ), v čem ti současné CPU nedostačuje?!

"...Jsem trochu confused..." Chce se mi zvracet!Kdo by to řekl, že podpora CPU bude napsaná na webu výrobce základní desky?https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370%20Pro4/inde... Taktování není zaručená funkce.

Díky moc za váš vyčerpávající komentář.. Ostatně jsem rád, že zde jsou i lidé kteří nemají potřebu se s prominutím chovat jako "kreténi". Jinak máte pravdu v tom, že je to dohledatelné ale pro mě je to třeba novinka, každopádně příště už vím..