» Poradna » Programy

Podivné chování sdílení souborů ve WinXP

Po reinstalaci systému se objevil zajímavý problém se sdílením souborů. Mám 3 fyzické disky, dejme tomu C,D a E. Na C i D jsou nainstalovány XP SP2 (na D jen záložní, kdyby se C sesypal), E slouží pouze jako skladíště dat. Z ostatních PC v síti jsou vidět všechny sdílené složky, ale, už ne jejich obsah. Bez problému funguje pouze sdílení na disku E, na disku C se dostanu pouze do složky "Sdílené dokumenty" a na D nejde otevřít žádná sdílená složka. Zobrazí se jen hláška: Položka \\Pocitac\slozka není přístupná. Zřejmě nemáte dostatečná oprávnění....... Trápím se s tím celý den a už mi došly nápady, prosím poraďte.

Odpovědi na otázku

Pokud jsou to sólo instalace systému, tak každá instalace má vlastní šifrování vlastníctví k danému adresáři. To znamená že vlastník A u systému 1 není tentýž vlastník A u systému 2. To znamená, že vlastník prvního systému musí převzít vlastnická práva u druhého systému a pak povolit sdílení. Můj názor ale je, že pokud je to záložný systém, tak by neměl být sdílený.

Práva jsem převzal, ale situace je stejná. Navíc nejsou přístupné ani sdílené složky vytvořené na disku s aktuálně používaným systémem (C), kde má můj účet administrátorská práva. Jediná přístupná složka je zmíněné "Sdílené dokumenty".

skus \tento počítač\nástroje\zobrazení\ tu je v menu použít zjednodušené sdílení (doporučeno) nezaškrtaj to ať je to prázdné

Zjednodušené sdílení mám vypnuté, pro Everyone jsem povolil úplné řízení a stále nic. Tohle všechno jsem už zkoušel. Tyhlety dva disky, na kterých mám problém se sdílením měly kromě toho, že oba obsahovaly systém ještě jeden společný rys (neměly jmenovku), ale pojmenování taktéž nepomohlo :( Přitom mám dojem, že k tomuto problému došlo až po instalaci některé aktualizace nebo aplikace (bohužel nepoužívám obnovení systému, takže se nemám kam vrátit)

Skus pouzit "NETWORK" v zabezpeceni, pripadne aj v sdielani. A pripadne skus sprievodcu nastavenim siete, par krat som takto rozchodil zahadne nefungujuce sdielanie.

Díky všem za rady, nakonec jsem to vzdal, reinstaloval znovu a průběžně sledoval funkčnost sdílení, takže už vím, že jsem si problém způsobil touhou mít zálohu kompletně nainstalovaného systému včetně nejpoužívanějších aplikací (ICQ, Skype....). Sdílené složky přestaly být dostupné okamžitě po instalaci Acronis TrueImage. Tentokrát už jsem nevypnul obnovení, takže stačilo se vrátit před instalaci zálohovacího SW a sdílení opět funguje.