» Poradna » Počítačové sítě

Podivné chování domácí sítě

Ahoj,Prosím mám asi problém. Po nespokojenosti s připojením k internetu jsem si nechal do bytu udělat optickou přípojku. Domluvil tarif 1000/1000. Připojení fungovalo, ale né dostatečně rychle. Proto jsem koupil novou síťovou kartu. Připojenou přes PCI-E je to asus xg-c1000c 10gb. Koupil jsem nový síťový kabel CAT7. Prvních pár dní vše jelo. Rychlosti kolem 450/450. Momentálně ale nevím proč se rychlosti totálně rapidně změnili. download nejde víc jak 300 a upload ten mě štve nejde víc jak 1mega. hodnoty down a up jsem měřil pomocí speedtest. net. No a teď když od počítače připojím usb wifi a vypojím kabel, rychlost down je asi 60mb a up mám kolem 100mb :D. Což k ceně toho usb wifi myslím, že je maximum, ale proč mi ta síťovka nejede jak má ? proč když to připojim na wifi ten počítač jede rychleji ? Kde může být problém ? Děkuji za pomoc. Pavel

Odpovědi na otázku

Nějak nechápu, na co ta 10GB karta ? Nechtěl bys popsat celou strukturu tvé sítě ? Předpokládám, že tam máš nějaký router/firewall. Jinak tyhle problémy, pokud nejsou zcela jasně na tvé straně bys měl řešit s tvým providerem, který přijde, proměří, zjistí kde je úzké místo.

Domluvené rychlosti jsou vždy záležitostí "poslední míle".A jsou vždy maximální a nikoliv garantované.To, že si "zaplatíš" 1000/1000 za 300 Kč neznamená, že pak budeš na torrentu stahovat vždy touto rychlostí! Nejsi na lince sám, jistý FUP a agregace vždy je nasazena, protože pak by byli za ty 300Kč znevýhodněni ostatní účastníci.

Jj poskytovatwl ma 10Gbit zalozni a 30Gbit paterni pripoj, ma tarif 1Gbit ale na to napojene 1000 domacnosti. Spoleha na to ze ne vsichni budou tahat ve stejny cas. Jinak popis, pripojujes se primo na nejaky prevodnik optiky ci optija ve sklepe a utp do bytu? Mas tam mezispoj? Jinak cat7 a 10Gbit sitovka zbytecnost. Molik si dal za sitovku. Pokud malo tak ta 10Gbit videka z rychlíku a je to jen mktgv tah

Ano díky to vůbec neočekávám a fakt to neřeším protože mi tohle je vlastně jedno. Já hledám problém proč když to po kabelu jede sotva 300/1 a když to napojim na levnou USB wifi to jede 60/100. Proč se to děje co se stalo když prvních já nevim 14 dní to jelo normálně 450/450 což bych asi i očekával. Nyní se děje tohle. Poskytovatel přijel vyvrtali díru udělali krabičku z druhé strany jsou stoupačky a v nich jsou kabely jeden z nich vzali a zavedli tu krabičku(nevím postupy neznám). Z té krabičky vede kabel do SPF routeru(který mám od poskytovatele). Z toho routeru já mám kabel přímo do počítače. Situace se nezměnila ani když je to napřímo a i když to připojuji přes svůj router který je napojený na router od poskytovatele.

tywole! Odpoj tvoj roter, vsetko odpoj a napoj iny pocitac do LAN portu na routri priamo od poskytovatela! Vyskusaj speedtest a napis to sem.

prober se .. kolik za tu linku 1000/1000 platis ? Co máš napsaný smlouvě ? Agregace, nějaká garance ??Jen pro info.. za garantovanou linku s rychlostí 40/40Mbit se dneska platí kolem 4000,- bez DPH (jako že to vždycky jede 40/40 jen pro tebe) takže je ti asi jasný že ti nikdo nemůže zaručit nějakou sci-fi rychlost 1Gbit/1Gbit když sám provider má obvykle 10Gb připojení na páteř a to prodává desítkám až stovkám zákazníků..

noo tohle je zase trochu moc, samozrejme zavisi na lokalite, ale my mame vyhrazenou 500/500 za 10t + DPH, optika primo z CD telematiky

Jo díky za odpověď. Vím psát na internet nějaký problém je dost složité a každý pomocník se chytí něčeho co dotyčný nepopíše a vede konverzaci jen tam aby tazatel vypadal jako úplný vocas, tohle všechno samozřejmě vím a neočekávám že mi to 1000/1000 pojede. Fakt ne. Jen jsem chtěl mít jistotu, že kabel a síťovka nebudou ty brzdy. takže smlouva není podstatná. Už jen z podstaty toho, že na kabelu mám down 300 a up kolem 1mb. Pak do počítače připojím levnou wifi kabel vypojím a mám tam změřené rychlosti down kolem 60 a up kolem 100mb. Tam hledám problém proč prostě ten kabel nepropustí to co propouštěl první týden možná 14 dní od připojení na optiku(což jsem tam taky psal a to to jelo cca 450/450 když jsem měřil) a usb wifi jede podle měření rychleji, nehledám problém v tom že mi to nejede 1000/1000 ani v tom jakou mám smlouvu.

najprv to treba vyskusat na uplne inom pocitaci s kratkym kablom priamo na routri aby si vedel, ze problem nieje tam! Zbytocne tu budes vypisovat, bud si na to zavolaj a zaplat firmu, alebo zavolaj kamarata s notebookom, date flasu "cokolvek_co_pijete" a medzitym skusite net. Hlavne treba router uplne oddelit od tvojej siete.

Dal bych prvne pric tu zbytecnou a potencionalne problemovou 10Gb sitovku... prover kabelaz, pripadne vymen. Na popsane rychlosti postaci Cat.5e

Proč by měla být tato karta potencionálně problémová ? samozřejmě zkusím původní síťovku. díky ..

Treba kuli pouzitemu chipsetu Marvel Aquantia? Navic pochybuju ze ONT od poskytovatele bude mit 10Gb port, ta sitova karta je uplne zbytecna.

Ano vím, že 10gb od poskytovatele nemám čekat a ani neočekávám . Jo díky to je ten problém je to moc rychlý tak je to zbytečný ... díky ..

nieje to moc rychle.. ked je druha strana kabla zapichnuta v 1Gbit porte, tak ta sietovka sa automaticky prepne na 1Gbit aj keby bola vybavena borgskymi nanotechnologiami a trilion exabit rychlostou.

Jaka je tedy pridana hodnota teto karty v cene cca 3000Kc oproti integrovane?!

zabudni na celu siet. Ako prve treba zobrat cudzi (nie tvoj, aby sa odstranili mozne problemy s virusmi atd) notebook, cudzi kratky 2metrovy patch kabel a pichnut ho priamo do routra poskytovatela. Router je bud nastaveny ako bridge, tak treba na notebooku nastavit pevnu IP, alebo normalne prideluje IPcky, tak netreba. Na cudzom notebooku treba vyskusat rychlosti. Ak existuje problem, tu sa prejavi. Na zaklade vysledku postupovat dalej a bud riesit poskytovatela, alebo tvoju LAN siet. Inak mas 10Gbit switch, ze si kupil sietovku a kabel? Asi nemas, ze?

potom este zalezi na technologii pripojenia, a aj na tom kto ta pripaja... Ja tu mam UPC 500/30 a prave teraz som nameral 466/29

na zahrade mam vDSL 40/4, cez teamviewer prave teraz 39,22/3,91To je kablovy internet.. vsetky internety co maju klienti cez antenu, ci wifi alebo LTE idu daleko horsie, napr. mame swan 70Mbit a ide to tak 25-30. Este spomeniem garantovany internet v licencovanom pasme za 350€ mesacne, tak ten ide 20/20 24/7/365 :)

Na tom garantovanom sa asi nič nezmenilo za 15 rokov. Zhruba rovnakú sumu sme platili za rýchlosť 128 kbps keď bola bežná negarantovaná rýchlosť pre domáce prípojky 1 až 4 Mbps.

my sme za 128 platili v netcafe 21000Skk = 700€ :)

No ale pred 20 a viac rokmi, alebo keď ste si nevedeli vyjadnať lepšiu cenu.

2001-2004 kym prisiel aDSL... mikrovlnka vtedy velkeho sk poskytovatela Slow a net :)

na druhu stranu dual ISDN by bolo ovela drahsie.. ja uz neviem ceny, ale toto bolo lacnejsie. Domov sme v lete 2003 brali 32/32Kbit za 3850Skk ;) pripojili sme sa na to 8 susedia, lebo 1 by to neuplatil. 2 roky na to sme presli na 256ku aDSL a to bolo ako raketa :D Dnes mam sam 500Mbit, to je az neuveritelne ako sa to zryhlilo za 17 rokov.

Vobec nespominas do coho je zapojena sietova karta. Zapoj PC priamo na zariadenie poskytovatela internetu (pripadne zastrcku - ty vies co tam mas a nepises o tom), potom urob test. Ak po priamom napojeni je to stale zle, potom aktualizuj drivre (aktualne su z 9.1.2020) a pozri ci driver nema moznost nastavenia TX/RX a skus zvysit hodnotu na TX. Ak ziadna zmena, potom vyskusat s kablom nizsej kategorie napr. CAT6 netieneny, dalej nastavit napevno prenosovu rychlost portu sietovej karty na 1 Gbps.

Tx/RX bylo nastavené že byly obě povolené dal jsem tedy pouze TX. Na kartě jsem změnil rychlost na 1gb. Bez změny. Ale výborné rady! Děkuji. Jdu ještě najít starý kabel a připojim to.

Kabel nižší kategoorie bez změny. Moc díky za rady jdu pátrat dále.

Je hezký že pátráš. Ale že bys napsal, jak to máš doma splácaný, to ne ...

co splácaný ? do bytu mi vede krabička optiky. Z optiky to jde do SPF routeru (který si připojil poskytovatel) a z toho routeru to jde přímo ke mě do počítače. Co tam je spláceného ? Zkoušel jsem i kabel nižší kategorie bez změny.Zkoušel jsem změnit na síťovce rychlost na 1gb bez změny. Měnil jsem ty TX/RX taky bez změny. z routeru poskytovatele mám jěště jeden kabel ten je připojen k mému wifi-routeru.vemu levnou USB wifinu připojím do počítače a rychlosti 60/100Vypojím levnou wifi vemu kabel připojím do počítače a rychlosti 300/1. proč co mám kde teda splácané ? díky ..

No konečně z tebe něco vypadlo . V první řadě bych v takovém případě podezíral tu tvoji 10GB kartu. Připoj to na normální eth port na základní desce a vyzkoušej.

Zkus vypnout Recv Segment Coalescing (IPv4)...

Teraz som si vsimol cas prispevku, tak dufam ze som nekrmil nocneho hejkala.

Děkuji všem za odpovědi a rady. Samozřejmě vím, že když mám koupený tarif 1000/1000 tak doma nebudu mít 1000/1000 a ani to neočekávám! Komponenty jsem koupil záměrně vyšší rychlosti, protože člověk nikdy neví, třeba do pár let bude optika lítat už 10gb/s. Situace je stejná ať jsem připojen přímo na router od poskytovatele, nebo když jsem připojen na můj router který je připojen na router poskytovatele. Situace je stejná když můj router uplně vypojím a vypnu. Ještě k síťové kartě. Stáhl jsem ze stránek výrobce poslední možný. Změna rychlosti nebo RX/TX neměla vliv. Jde mi o to proč teď jede 300/1 když ještě nedávno to v klidu jelo 450/450. A když připojim levnou USB wifinku tak to jede 60/100.

asi 10ty krat, situacia je rovnaka s inym pocitacom a inym kablom?

Az bude 10Gbit doma realitou, budou stat sitove prvky zlomek ceny nebo budou integrovane. A to opravdu hned tak nebude, popravde i gigabitova internetova pripojka pro domacnost je nevyuzitelna...