» Poradna » Programy

Podivná správa paměti ve Windows XP...

Moc by mě zajímalo, zdalipak lze nějak změnit zacházení operačního systému s RAM ve winXP. Představte si tuto situaci:Na počítači je 1024MB RAM. Když na OS nic neběží, tak je velikost Pagefile.sys asi 180 MB a 777MB paměti RAM je volné. Spustím aplikaci, a RAMka má volných 762MB (je v podstatě prázdná), ale zato se asi 800MB dat vystránkuje. Spustím jinou aplikaci a swap soubor už má asi 950MB a stále je 593MB volných v RAM. Prostě RAMka je (skoro) prázdná, ale swap se pořád nafukuje!!! S takovou pamětí by mělo jet všecko alespoň na 80% z RAMky, ne? Velikost swap souboru je pevně stanovená, ale horní hranici systém nerespektuje a zvětší si ji podle libosti.Když spustím například Acrobat Reader, tak systém kompletně načte všechny potřebné soubory z disku. Když jej zavřu, a ihned zase spustím, opět se zbytečně načítá všecko z disku a spuštění trvá stejně dlouho jako poprvé. A tak to jde pořád dokola. V systému NT a 2000 se nic takového nedělo. Při druhém spuštění se okamžitě všechno načetlo z RAMky, takže spuštění před chvílí zavřené aplikace trvalo zlomek sekundy.Může mi někdo vysvětlit, proč se systém takto blbě chová, když má paměti víc než dost? Dá se nastavením v registrech ovlivňovat správa RAM? Kde?Podotýkám, že položka DisablePagingExecutive v klíči HKLM\System\CurrentControlSet\Control\SessionManager\MemoryManagement  je nastavena na (1), tedy je vypnuto stránkování kernelu.Nastavení hodnoty LargeSystemCache na (1) (tamtéž) vede na zhroucení OS a poničení systému souborů na disku při startu PC (nejspíš díky chybě v kódu jádra).Další podivnosti:Proč musí běžet CD ROMka na plné otáčky, když je v ní hudební CD? Vždyť je to k ničemu!Zlatý NTýčka. Proč nejde v XP udělat obyčejná RESCUE disketa (jedna či dvě), na níž by byly nejdůležitější info o systému pro případ havárie tak, jak to uměly NT???Páni od mrkvosoftu se zase předvedli. GUI vybarvené všema barvičkama a prkotinkama - nahovno!!! Když chce člověk najít soubor..., tak aby si na to dialogové okno zavolal Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

1. nastav si pevnou velikost SWAP souboru, treba na 16MB2. pohrej si s klicem ConservativeSwapFileUsagead CD-ROM. Nevim, co ti k tomu rict. Me to nedela ani na notebooku, ani na velkem pocitaci. Nepouzivas treba NERO DriveSpeed, kde mas nastaveny max. otacky ?ad Diskety. V NTBackup lze vytvorit ASR diskety, ale je treba jej trochu presvedcit.