» Poradna » Windows (a jiné OS)

Pod Ubuntu podivně šumí disk, pod windows NE

Zdravím, mám "problém" s Ubuntu. Na svém notebooku HP Stream 14 jsem měl nainstalovaný windows 10. Vše fungovalo jak mělo a právě vzhledem k tomu že v notebooku je SSD a je pasivně chlazen, tak notebook je naprosto tichý a při jeho chodu i vytížení neslyšíte vůbec nic. Jenomže jsem si chtěl na to HP nainstalovat i Ubuntu. Instalace Ubuntu proběhla v pořádku, nainstaloval jsem jej vedle windows 10 jako dualboot. Při zapínání si samozřejmě volím jaký systém chci zavést. Jenomže když se zavede Ubuntu tak ten notebook začne divně šumět, hvízdat, takové divné zvuky a jsou velmi rušivé, ale hlavně mám strach abych ho trvale nepoškodil, nebo prostě neodrovnal disk... Žádně chyby mi to nepíše a zdá se že vše funguje jak má, ale ten zvuk je divný a velmi nepříjemný u pasivního notebooku. Když, ale zavedu windows, žádný zvuk slyšet není a notebook je opět úplně tichý. Nevíte čim by to mohlo být? Děkuji.

Odpovědi na otázku

Zni to divne, ale nemusi piskat jenom disk. Na mem notebooku (Dell Latitude) piska procesor. Jsou to takove zvlastni vysoke tony. Na Internetu se o tom da najit docela dost, je to zrejme v okamziku, kdy setri energii.Nevim, jak sumi a piska tvuj notebook, jenom ti chci dat vedet, ze to nemusi byt diskem.

Navíc: Disk SSD vydávající slyšitelné zvuky by byl světovou raritou

to je logika jak kopyto. Když ten JiříDržka nahoře píše, že píská i procesor, tak proč by to nemohl dělat disk?K dotazu: jak si lokalizoval zvuk? taky bych podezříval procesor. Může to být tím, že v každém OS máš jinak nastavený napájecí profil procesoru (ale nenapsal jsi jak) a podle toho píská nebo ne. Já osobně myslím, že tendence pískat je,když je povolené turbo a procesor tuto frekvenci dodržuje(skáká okolo ní). Paradoxně při turbu a zátěži nepíská, při turbu a idle (nebo při malinkaté zátěži, pohnutí stránkou, otevření okna) píská

Neříkám, že je to disk, ale jde to především z oblasti disku... Tedy je to alespoň moje doměnka, protože pro upřesnění disk není klasické SSD, ale je typu eMMC.

Nejde to z repráků? Každopádně pokud teploty za provozu nepřevyšují normu (neměly by, problém s power managementem jsem na Linuxu nepotkal tak 10 let), nemáš se čeho bát.

Ne nejde :) To bylo první co mě napadlo... Vypnul jsem zvuk, a to šumění pokračuje... Mě spíš napadlo jestli by třeba nepomohla přeinstalace Ubuntu a úplně vymazat disk s Windowsem.

Nepomohlo. A vypnutí zvuku nemusí mít vliv na šum. Každopádně to může být cokoliv, ale pochybuji že (pokud se teploty drží v normě, zož předpokládám) to může být nějak škodlivé.

No zatím jsem zvyšenou teplotu nezaznamenal, ale ty zvuky mě dost děsí... Normálně bych s tím šel asi na reklamaci, ale když mě to při windowsech jede normálně, tak je to divné. Nedivil bych se tomu kdyby to bylo spíš naopak :D

https://askubuntu.com/questions/621590/weird-so... Vypadá to že nejsi úplně sám a jde to z repráků.

Každopádně další komentáře ohledně Lunuxu na HP Stream jsou vesměs pozitivní.

*Linuxu.Zkus vytáhnout napájecí kabel jestli to přetrvá. Jaká verze Ubuntu? Poslední?

No je možné že to jde i z těch repreaku, těžko se to poznává, protože mám repreaky nad klávesnicí, tam bych to poznal, ale jsou ještě i 2 na spodu notebooku, takže se ten zvuk pak špatně identifikuje a vůbec obtížně určuje odkud to vlastně jde. No dělá to právě i bez napájecího kabelu. Nejsem si jistý a nemohu to teď ověřit, ale je možné, že když jsem ho měl naopak zapojený do el. sítě, tak to ten zvuk nedělalo... No Ubuntu 14.04.

Koukal jsem na rozborku toho notebooku a zdá se že opravdu nemá žádné mechanické součásti (pokud nepočítám klávesnici a panty), takže tam nemá moc co generovat zvuk. Pískot elektroniky je většinou sotva slyšitelný a použitý OS by ho neměl ovlivnit tolik (určitě ne hlasitost). Takže repráky (a zvukovka) jsou dost pravděpodobný viník. Zkus připojit sluchátka, schválně jesti to bude pokračovat :)

Díky, jsem to vyzkoušel a máš pravdu. Zvuk jde opravdu jasně ze spodních reproduktoru, je to ale zvláštní... To HP má 4 reproduktory 2 na hoře 2 ze spodu a ten šum jde jen z těch ze spodu. Ale když jsem připojil sluchátka, tak ten šum pořád nepřestává. Takže znovu :) Nějaká rada jak ten šum vypnout? Ubuntu 15.04 jsem nezkoušel. pouze 14.04. Pro zopakování, ve windows 10 jsem na to nikdy nenarazil a jsem tedy rád že to nedělají žádně komponenty.

Může to být nějaká chybka v ovladačích zvukovky, ale na nějakou bližší diagnostiku bych si s tím musel pohrát. Zadej v konzoli lspci (Ubuntu má na to asi i nějaký gui program, ale teď se mi nechce hledat jaký) a dej vědět co to je za zvukovou kartu.

Dobře, je to to Audio device? To mi vypsalo: AMD/ATI device 9840 A děkuju za pomoc.

Hmm… Je mi líto, tady jsem bez hardware v ruce celkem bezradný. Novější Ubuntu (a ano, Krakonoši, vím že LTS je pro běžného uživatele lepší) by mohlo mít novější drivery.

Je mi to jasné... No nic asi zkusím tu novější verzi... :) Ale děkuju

Zjistil jsem, že mi zvuk jede jen ze 2 repreaku, ze 4. Jak jsem psal že tu šumí jen z těch spodních a z těch horních ne, tak je to pro to, protože fungují jen ty horní a ty spodní šumí, ale pod windowsem jede vše správně...

Klikni vpravo nahoře na symbol reproduktoru a nastav verzi pro čtyři repra. Nejspíš máš defaultně zapnuté jen dva repráky a ty dva ,,navíc" ti to dělají.

To mě taky napadlo, ale to schéma pro 4 repreduktory tam nemůžu najít.

Takže pro tvoji zvukovku není k dispozici odpovídající ovládač. Můžeš udělat ještě to, že povolíš instalaci nesvobodných ovladačů a podíváš se, jestli se něco nabídne.

Dobře děkuju, no já to nějak ještě zkusím, ale jsem v tom docela bezradnej :)

A ještě můžeš zkusit Ubuntu 15.04.

15.04 je krátkodobá a ještě příliš ,,syrová" verze a na Poradně Ubuntu doporučují používat pouze verze LTS. Asi vědí, proč.

na presnu identifikaciu odkial vychadza divny zvuk existuje velmi jednoducha finta - kusok hadice. jeden koniec si das k uchu a druhy prikladas na rozne miesta dosky. Tuto fintu pouzivali opravari elektroniky niekolko desatroci.

Zatížil bych to nějakým benchmarkem - postupně na procesor, na grafiku, na disk... A když by se zvuk neměnil/nezmizel, pak bych zkoušel např. vypnout wifi, ztmavit display... může to dělat prakticky cokoliv. Zpravidla tyto divné zvuky vydávají grafické karty při určité kombinaci taktu, zatížení a z toho vyplývajícího framerate. Ale jak říkám, mohou to být klidně napájecí obvody při určité spotřebě, apod. Je to pravděpodobně na reklamaci.

No grafika by to asi dělat neměla, když je integrovaná v procesoru, nebo se mílím? Doufám, že to na reklamaci není, notebook mám ani ne měsíc. Ale jak říkám při windousech, nejde slyšet vůbec nic... Takže poškozením by to asi být nemělo. Je to divné :/

Je fakt že elektronika nějaký šum vydává sama o sobě a v závislosti na tom co se v PC děje může mít různý charakter. Teoreticky je dokonce možné velmi citlivým mikrofonem „odposlouchávat“ data která zpracovává. http://www.vocativ.com/tech/hacking/hacker-can-b...

Podle mě prostě slyšíš ventilátor - s tím šmejdem, co sis tam dal jako druhý OS, to má velkou spotřebu a hřeje to.

Ne, windows na druhém oddílu to fakt neovlivní :)

A navíc jak jsem psal mám notebook hlazený pasivně. Žádný ventilátor tam není...

Chyba, nemažeš, bo mazať, hladiť pasívne hladiče je dnes nutnosť. PIASCLEDINE 300 obnovuje normálnu štruktúru. Užíva sa zvyčajne jedna kapsula denne.

Nutnost? Jak kde, jak čeho. Tohle taky nemá ventilátor a funguje to:https://mall.industry.siemens.com/mall/en/oms/Catalog/Produ...

A když tam píchneš externí reproduktory, tak to taky píská, škrdlá, hrčí a pochčává? Mě tohle dělají (na všech PC| doma) reproduktory s napájením v těle. Když hýbu s myší, když bliká světélko od HDD. Repro s "trafem" nejsou rušeny. Teoreticky to může dělat tzv zemní smyčka v zásuvkách.

Když strčím, reproduktory, tak zvuk jede v nich, ale ony nešumí, šumí to jen z toho notebooku.

A připojil jsi dva, nebo také čtyři?

No připojil jsem sluchátka a ten zvuk fungoval v nich a ty 2 v notebooku stále šuměli.

To vieš, Siemens, "iní kabrňáci".

Zdaleka ne jen oni...

Koukám, že se mi povedl dobrý patvar. Mělo tam být "pochrčává".

Jestli je něco nenažraný a šmírovací šmejd, tak to jsou především Widle.

No ty tvoje zprasené cracknuté, za které jsi ještě zaplatil takové jsou, to máš pravdu. A máš tam něco dalšího, zlodějíčku?

A hele, náš dvorní šašek opět Chocholouškovi utekl. Už tu bez tebe bylo smutno.

Bez paranoidního dementa, co na sebe rád všechno práskne rovněž. Dali ti vycházky z blázince nebo tě teprve čeká soud?

... len mi tak prišlo na um - aký mixér používaš na ovládanie zvuku v Linuxe?Odporúčam QasMixer a po inštalácii pri prvom spustení pomocou klávesy F6 treba nastaviť zabudovanú zvukovku - až vtedy sa namiesto jediného posúvača objaví niekoľko posúvačov, ktorými sa zrejme bude dať nastaviť hlasitosť tých dvoch spodných reprákov.Je dosť možné, že sa Ti to pri prechode do Linuxu samé prepína do 4-kanálového režimu a Ty zatiaľ reguluješ len hlasitosť horných, čiže predných, reproduktorov.

Aha a jak mám zjistit ten mixer?

Zkus nastavit 4 reproduktory v konfiguračním souboru: /etc/pulse/daemon.confviz: https://help.ubuntu.com/community/SurroundSoundNebo zkus z USB spustit i jiná distra... třeba Mint 17.2 Mate nebo OpenSuse, jestli ti to v nich pojede nebo ne.

A ještě jedna lahůdka: mohou pískat i zdroje, a v situaci, kdy by se to nečekalo, když je notebook zapojen a vypnut

Jak kdo by to nečekal. Já ano - on provoz naprázdno je pro spínaný zdroj skoro horší, než při plné zátěži.