» Poradna » Počítačové sítě

Počítačové sítě - samouk

Zdravím, snažím se naučit správu počítačové sítě a chtěl bych vás požádat o nějáké odkazy na úkoly do simulátoru počítačových sítí, nejlépe zadání i řešení. Díky :)

Odpovědi na otázku

Obávám se, milý hochu, že to na tebe bude velmi složité. Nastuduj si potřebnou literaturu a pak se případně dotazuj.

On je to dost sirokej pojem, chces windows sit, nebo linux. Jestli se chces naucit windows active directory, tak si na nejakym vykonym pc nainstaluj hyperv server, nahod tam windows 2016 server, vytvor domenu, udelej si tam nekolik virtualnich stanic, pripoj je k domene, vytvarej uzivatele, prirazuj prava, hrej si group policy, atd..

Windows sít nebo Linux síť...princip je stejný a v síti mohou být Windows, tak Linux klienti...

a v síti mohou být jak Windows, tak Linux klienti současně...

Tvl. počítačové sítě mě živí a do dneška jsem nevěděl že nějaký simulátor existuje

Samozrejme, ze existuji, napr. GNS3

My jako chcete říct, že na nějakým simulátoru se stane člověk správcem sítě? No to snad ne. Se obávám, že praxe bude patrně zcela jiná jak je to se vším.

Ne, simulátorem se nestane správcem sítě :) Ale může se docela dobře naučit strukturu sítě, jak fungují jednotlivé prvky, jak zacházet s IP adresami atd. To vidím jako velmi dobrou teoretickou přípravu. No a v praxi do toho samozřejmě musí přibrat hardwarovou součást, tedy např. jak poznat vadný síťový kabel nebo prvek atd. Síťě jakožto digitální záležitost, se dá simulovat prakticky 100% věrně, takže není důvod, proč to nevyužít.

Ano, to si klidně myslím. U toho simulátoru je možnost přidat konkrétní síťové prvky např. od Cisca a nahrát do nich firmware. Pak se k nim můžete připojit a konfigurovat je přes terminál stejnými příkazy jako v reálu. Do praxe tak už chybí opravdu málo.

Jedinec, co píše patvar: "nějáké ", na tohle nemá schopnosti, ani inteligenci.

Vy jste ale namyšlený jedinec, viďte?

co packet tracer od cisca ? něco takového myslíš ?

Kup si do počítače dost paměti, rozjeď si na nem několik virtuálních strojů (i MS server má dost dlouhou dobu na zkoušení) server, stanice a udělej si síť, na které si to můžeš zkoušet.Virtuální stroj má výhodu v tom, že si můžeš dělat snímky - když se něco nepodaří, snímek zahodíš a máš předchozí stav během pár sekund.