» Poradna » Počítačové sítě

Počítačová síť v obchodě a registrační pokladny

Zdravím,potřeboval bych od zkušenějších informatiků poradit s řešením jednoho problému v oblasti počítačových sítí a softwaru. V práci jsem už pomalu začal řešit problematiku registračních pokladen a hledám nejschůdnější způsob jak to vyřešit. V současné době máme na prodejně jeden notebook s externím monitorem, který slouží jako pokladna. Mezi používanými aplikacemi je účetní program Money S3, servisní aplikace Opravy a servis, kancelářský balík OpenOffice a emailový klient Thunderbird. Notebook je použit proto, že nežere moc elektřiny, navíc jeho baterie plní funkci UPSky. Na prodejně jsou tři obsluhující a občas potřebují na pokladně pracovat všichni najednou. Vzhledem k tomu, že se zavedly registrační pokladny jsem se rozhodl tuto infrastrukturu předělat.Hledám nějaké nejjednodušší řešení s minimálními náklady, jak zprovoznit dvě pokladny a ještě k tomu nějakým ideálním způsobem vyřešit zálohování. Obávám se, že budu muset k používaným aplikacím zakoupit síťové licence. Tomu se chci ale vyhnout, protože dosud nemáme ani server (který se nevyplatí). Web a maily máme řešen přes hosting.Za nějaký rozumný nápad děkuji :)

Odpovědi na otázku

Poradit neumim ani /"Vzhledem k tomu, že se zavedly registrační pokladny ....."/ nevim, ze by nekdo zavadel registracni pokladny. Kdo a kdy?

No spíš jsem měl na mysli elektronickou evidenci tržeb. Je schválený zákon, kdy stravovací a ubytovací služby mají EET zavedenu od prosince 2016, velkoobchod a maloobchod od března 2017.

O zavedeni EET vim; o zavedeni registracnich pokladen, jak je zmineno v puvodnim dotazu, nikoliv.

Budes musiet uviest technicke detaily pripojenia tych pokladni a akym softwarom sa obsluhuju. Co sa tyka UPS, naklady budes vidiet vtedy, ked sa ti pokazi baterka v tom notebooku. Potom nebudes riesit ci treba, ale aku treba.

No technické detaily. Moc jich právě není. V současné době je v obchodě jeden starší notebook DELL E6400 s Core 2 Duo 2.4 GHz, 4 GB RAM a 1TB HDD. K tomuto notebooku je připojen 19" 4:3 LCD monitor DELL P190s a laserová tiskárna Brother HL1110. Na notebooku je nainstalovaný operační systém Windows 7 Professional a jako aplikace OpenOffice, Money S3, Opravy a servis a Mozila Thunderbird. Konektivita k síti internet je řešena jen přes domácí router od TPlinku (WR841ND) a rychlost internetu je 30 Mbit. Nic víc dosud nebylo třeba

Mal som na mysli skor to, co potrebujes mat pripojene a nazyvas to 'pokladna'.Je potrebne vediet 'co to je' za cudo (software, alebo hardware), kam sa to pripaja a aky software na to treba. Myslim teda, ze prave len kvoli tomuto chces nieco prerabat, iank by ti postacilo to, co si mal doteraz.Na tvojom mieste by som isiel na vyzvedy do susedneho obchodu a trocha sa povyzvedal ako to tam maju.

Chtít používat nesíťový soft (ony ani ty Money S3 v síáťové verzi moc síťové nejsou) je cesta do pekel.Pokud chceš používat víc "pokladen" a ještě k tomu spolupracovat s účetním systémem, využij EET jako argument a zainvestujte do pořádné architektury. Server pro serverovou část Money nemusí být skutečný server, ale stačí i stolní počítač (ten jen na běh po celou dobu vhodnější než notebook). Pro zálohování poslouží jako nejlevnější varianta externí disk (ideálně 2 a střídat) a připojovat až když chceš zálohovat.

Uz dlhsie sa v tomto nepohybujem, ale davnejsie sa to riesilo tak, ze ked bola potreba na pokladniach zaroven odpisovat zo skladu, tak tam bol vzdy server, kde bola databaza a z tej pokladne odpisovali pri vydavani tovaru.Server sa zalohoval, pokladne nebolo treba.Pokial pokladne zaroven pri vydaji neodpisuju zo skladu, tak teoreticky siet nie je potreba.Zalohovanie sa da riesit individualne na kazdom stroji zvlast, napriklad pomocou Cobian backup na nejaky USB disk a nasledne este niekam inam, idealne mimo budovy, trebars na DVD alebo dalsom USB disku.Odporucal by som vsak vytvorit normalnu siet LAN a prejst na sietove riesenie. V tom pripade napriklad bude stacit jedna tlaciaren a zdielat ju v sieti, zalohovat iba server, nejakym normalnym sposobom(mirror, naplanovany automaticky backup atd.).Kazdopadne vsekty riesenia by som konzultoval s vyrobcom softveru.

Nejprve napište prodejci/tvůrci toho programu, přes který tisknete účtenky/faktury, které dáváte zákazníkovy při platbě kartou/hotově. Na platbu převodem se EET nevztahuje.Pokud vypisujete faktury ručně (v programu), stačí vám nějaký software zdarma/či nějaký menší poplatek, který vám pouze odešle konečnou částku a zaeviduje ji, pak výdledný hash kód napíšete na fakturu. Můžete to dělat i přes mobil, appek by mělo být dost nebo alespoň příjdou.Dražší řešení je zakoupení nějakého SW, který umí spolupracovat s EET (pokud to tedy váš program neumí)

Dodal bych, že všechen sw tohodle ražení EET bude umět... Takže to stejně vidím na síťovou verzi...

Nebylo by lepší se obrátit na Cígler Software? Myslím, že určitě nějaké řešení, splňující Burešovo výplody, mít budou. K Money S3 existoval přímo modul S3 kasa.