» Poradna » Počítačové sítě

Počítače ve stejné síti

Ahoj, mám problém se zobrazováním počítačů v síti. Věc se má takto:

- desktop (Win XP SP3, admin),
- laptop (Win Vista SP1, admin),
- v jedné síti (router: ethernet do desktopu, Wi-Fi do laptopu).

Problém je v tom, že na sebe počítače "nevidí". Internet při tom na obou funguje. Na laptopu je v nastavení sítě zapnuto sdílení. U desktopu nejde ve vlastnostech složky zaškrtnout políčko Složka sdílená v síti, ale ve firewallu mám povoleno Architektura UPnP, Protokol PRNP (Peer Name Resolution Protocol), Sdílení souborů a tskáren a Skupiny sítě Peer-to-Peer. Na routeru mám nastaven port forwarding - mohlo by to hrát roli? Díky za rady.

Odpovědi na otázku

A mas u obou pocitacu nastavenou stejnou Pracovni skupinu? To je nejcastejsi problem.
Pokud ano, tak to bude asi problem mezi XP a Vista a s tim si uz nevim rady.

Ano, pracovní skupina je stejná. Spíš mi vrtá hlavou, proč nejde v XPčkách zapnout sdílení, resp. zaškrtnout to políčko ve vlastnostceh složky, protože, jak jsem psal výše, ve firewallu povolenou je ...

A máš ve vlastnostech sítě nainstalováno sdílení souborů a tiskáren ?

Ano, to už jsem také psal výše; ve firewallu je to povoleno.

Nenapadá něco někoho? Je možné, aby nebyl laptop "vidět", kvůli routeru?

Nemáš na routeru blokované porty sdílení?

Vetsina routeru ve firewallu umoznuje nastavit pravidla jen pro smery WAN-LAN a LAN-WAN, ale smer LAN-LAN ani omezovat neumeji, a kdyz ano, tak je defaultne veskera LAN-LAN komunikace povolena.

Ale zkontroloval bych jestli oba pocitace patri do stejne site (tj maji ip adresy ze stejneho rozsahu). Uz jsem videl ze router vytvoril dve oddelene lan site. Jednu na eth portech a druhou pres wifi a byl problem ve spojeni stroju mezi eth a wifi. A pro test bych asi pripojil i ten notebook pres kabel do eth portu routeru. Nebo propojil ty dva pocitace kabelem primo bez routeru, aby se uplne eliminoval problem ze to muze byt v nem.

Díky, obě PC jsou ve stejné síti. Ještě je tedy zkusím propojit přímo.

Zkusil jsem je tedy propojit přes UTP, ale ani tak v síti nelze lokalizovat ten duhý. Přesto však oba hlásí, že jsou ve stejné síti (192.168.0.1 resp. 2). Teď si už nevím rady .

Vidim, ze pracujes pod admin uctom. Mas tam vytvorene hesla?

Ano, ale ve Vistách mám nastaveno zadání hesla, při procházení sdílených složek, v XPčkách takovou možnost nevidím.