Počítač se sám od sebe zapíná a někdy i vypíná

Dobrý den,poprosil bych o radu.Mám počítač Dell Optiplex (specifiakce HW - stejné jako tento, jen mám 8 GB RAM: https://www.technimax.cz/pocitac-dell-optiplex-701... )Dlouhé roky mi věrně sloužil, ale poslední dobou mi tropí neplechu. Sám od sebe (aniž bych cokoliv udělal) se zapíná - normálně do Windows a pak čeká na zadání hesla. Když ho vypnu, tak se situace po zhruba 1-3h (náhodně) opakuje. A asi dvakrát nebo třikrát se mi stalo, že se mi naopak v průběhu práce vypnul (ne náhle - ale objevilo se vypínání, jako bych to udělal já.) Na co bych se měl zaměřit při hledání problému?Děkuji

Odpovědi na otázku

Vypínací tlačítko/jeho kabel.

Zapínání - zkontroluj nastavení Wake on LAN a případně to zakaž. Pokud nevíš kde to je, odpoj ho jen od sítě (předpokládám ethernet kabel) a vypni. Pokud se v tomto stavu nezapne, začni pátrat, jak to v BIOSu zakázat. Pokud se zapne i odpojený od sítě, hledat to nemusíš, dělá to něco jiného.Pokud se vypíná softwarově, zkontroluj zapínací tlačítko. Může být vadné a občas poslat falešný signál. To může způsobovat obojí. V nastavení napájení můžeš tlačítku nastavit, že nemá dělat nic (ve výchozím stavu vypne PC). https://www.chip.cz/novinky/tipy-triky/deakti... Tlačítko můžeš ověřit tak, že ho jednoduše odpojíš z desky (pokud to u toho OEM PC jde nějak normálně) a k zapnutí použiješ jen šroubovák. Jestli se pak nebude ani vypínat ani zapínat, našel jsi příčinu a je třeba tlačítko opravit / vyměnit.

Wake on LAN je vypnuté, PC jsem teď rozebral, resp. sundal přední panel, ale jak se k tomu tlačíku dostat, to je otázka. Místo tam není skoro žádné.

Na tlačítko zatím kašli. Najdi konektor na desce a odpoj ho úplně. Viz odkaz níže.

Zapojení tlačítka máš docela dobře popsáno zde:https://linustechtips.com/topic/925354-optiplex-701... Vypadá to, že je celkem standardní, žádná divočina, jako na OEM PC občas bývá. Takže ten konektor najdi a vypoj. Ke startu PC stačí na okamžik propojit dva krajní piny:https://ctrlv.cz/vJ09Prostě se jich zároveň dotkneš šroubovákem a PC by mělo naskočit.

Možná budeš muset projit i ten prostřední pin. Podle popisku je kontrolní, takže to může při odpojení tlačítka hlásit chybu. Snad je ti to z toho schématu jasné. Piny 1-2 jsou při připojeném tlačítku propojeny vždy (kontrola, že je tl. zapojeno) a pin 4 se tlačítkem propojuje s 1-2 při zapínání PC.

Tlačítko jsem odpojil. Takže nyní už v podstatě můžu jen čekat, jestli se problém objeví nebo přestane.

Tak zatím se PC stále nezapnul, počkám ještě nějakou dobu. Pokud to bude opravdu tím tlačítkem, tak pak je otázka, jak to řešit. Nové asi budu těžce shánět.

Je to jen tlačítko, které spojí dva kontakty. Takže nic, co by nešlo nahradit.

Velmi snadno, vyměň celou bednu Každopádně pokud tlačítko normálně cvaká, tak takový problém je většinou způsoben vnikem vlhkosti. Nepodařilo se ti tlačítko něčím polít?

Tak jsem to zase zapojil, a zatím žádný neočekávaný start.. uvidíme co bude dál. Třeba se to vyřeší samo. Každopádně v době kdy bylo tlačítko odpojený tak se to nedělo. Stran vlhkosti, já tam nic nevylil, ale koupil jsem to jako repasovaný, takže nevím co bylo předtím. Jo a občas mi na tom spí kocour, tak leda že by mi to označkoval.

Skoro to vypadá jako by bylo špatné tlačítko v case. U normálního case bych doporučil ho odpojit a odzkoušet, u Dellu je to ale bůhvíjak udělané (u některých Dellů je tam nestandardní celý blok s kabely, který pokud není zapojený tak PC vůbec nestartne)

pozri do biosu, ci tam nieje aktivovane automaticke zapnutie po strate napajania. Inak to ma uz tak 10 rokov, mozno je na case poobzerat sa po novom.