Počítač nechce bootovat systém, poškozený BIOS

Při spuštění počítače se nedostanu k nabíhání Win10, i když to včera fungovalo.Delší historie posledních dnů:Před pár dny jsem si pořídil nový ssd, tak jsem počítač otevřel, vytáhnul grafiku, abych mohl zapojit nový kabel, grafiku opět osadil a po zapnutí jsem se dostal jen na obrazovku po testu RAM, kde následně má být detekce disků. Dál se nic nedělo a klávesnice nereagovala, takže jsem se nemohl dostat do boot menu, ani do biosu. Párkrát jsem zkusil restart a stále to samé. Tak jsem tedy vypojil všechny disky, nový jsem zapojil na kabel předchozího systémového. Po zapnutí to samé, ale po restartu se mi na monitoru objevila hláškaMAIN BIOS CHECKSUM ERROR!Retrieving recovery source from HPA…. HPA BIOS not available!!Retrieving recovery source from Backup BIOS…. Done!A bios se zapsal. Poté to po restartu zase to samé, ale po dalším restartu jsem se dostal k hlášce, že není k nalezení systémový disk. Tak jsem počítač vypnul, zastrčil flashku s instalačkou Win10, zapnul a systém nainstaloval. Po nainstalování jsem se podíval do biosu a je tam verze F11, předtím byla F12, ale nastavení zůstala.Pak jsem zapojil jeden disk a když počítač naběhl, tak jsem pozapojoval i další disky a vše šlo relativně v pohodě - občas se nabíhání zastavilo na obrazovce po testu RAM, před detekcí disků. Bylo možné i nabootovat do live distribuce Fedory (což před tím také nešlo), ze které jsem vymazal ze strarších systémových disků adresáře starších instalací Windows. Včera v noci jsem si i na počítači zahrál, ale dnes ráno jsem opět po zapnutí jen na obrazovce po testu RAM a tato obrazovka se zobrazí nestandardně až po několika sekundách.Zkusil jsem nechat v PC jen jeden modul RAM, odpojit plotnové disky, odpojit i nesystémový ssd s tím samým výsledkem,Když jsem vypojil i systémový ssd nezobrazil se mi už ani test RAM.Teď po mnoha odpojování a zapojování a restarech jsem opět prošel Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Uz starnem, kym som docital do konca, tak som zabudol, ze co sa pise na zaciatku.

Pro zacatek by to chtelo vymenit baterku CR2032 na zakladni desce. To vyresi ten vyresetovany (nikoli poskozeny) BIOS.Pak se uvidi.

Baterka vyměněna, naběhlo to bez prodlevy na první dobrou i s jedním přidaným diskem.Jen nevím, jestli je to zdroj problému, protože orientační zkoušečka na baterky mi ukazuje, že má kapacitu přes 3/4.

Docela by mne zajímala jak vypadá taková orientační zkoušečka na baterky, která ukáže 3/4 kapacitu?

Tronic HG01717 z Lidlu.

Tak to bylo stejně kvalitní měření jako když se na tu baterku podíváte.Ten tester je určen pro články s napětím 1,5V případně 9VBaterka CR2032 pracuje s 3V A tady je třeba datasheet od Energizeruhttps://data.energizer.com/pdfs/cr2032.pdfJejich článek CR2032 má kapacitu 235mAh.Takže teprve až na základě znalosti provozního napětí a nominální kapacity daného článku lze změřit jeho skutečný stav. Měření probíhá použitím vhodné zátěže (odporu) a sledováním jak stabilní je napětí na článku.

Proboha, nedělejte z toho kovbojku. CR2032 je velmi málo zatížena (když moc, tak proud kolem 1 uA a méně) a k degradaci dochází spíše vnitřními parazitními chemickými pochody, než vybíjením. Nějaké měření vybíjením a podobně je naprostý nesmysl a zcela stačí změřit napětí naprázdno, nebo i v desce "při zatížení". Napětí se drží kolem 3V a teprve ke konci začíná klesat. Pokud neklesne pod 2,8V, tak je jejich stav vyhovující a je lhostejné, kolik mAh zbývá...

To ano, ale pochybuju ze když ten tester je delany na 1,5V resp 9V clanky ttak ze na 3V "zmeri" nejake smyslupne hodnoty.Jinak souhlas, pokud clanek ma kolem 3V - mereno klasickym multimetrem - tak bude v pohode

V podstatě jste si sám odpopověděl:" Napadá mě, že odchází deska, ale rád bych věděl proč.""Před nějakým rokem mi malý syn postupně vyzkratoval přední USB porty na bedně, takže ty jsou vypojené, u zadních byl jen čas od času problém, "Deska prostě postupně tzv "vyhnívá" až klekne úplně.Nicméně můžete zkusit vyměnit tu baterku jak píše kolega níže. Investice za cenu zmrzliny pro synkaAle spíš začněte vybírat novu desku

Vyměnil bych syna :)

Byl malej, tak tam zkoušel něco zasouvat. Tak jsem počítač dal na stůl, aby na něj nedosáhl.

Já mám to samý doma, mýho zase bavilo zapínat, vypínat :)

To byste se divili, co všechno jsem svého času vytahal z jedné 3,5" floppy mechaniky! Trpaslíci dokážou neskutečné věci.

a) změř a nejspíš vyměň baterii na MB.b) naflešuj poslední verzi BIOS, starší (obnovená) nemusí zvládat RAM, SSD, apod.

Časem zkusím. Jelo a jede mi to i s tou obnovenou, předposlední verzí.

Na migraci systému na SSD z HDD nevěřím. Když si koupíte disk SDD a chcete na něj přehrát současný systém, tak každému radím, ať vypojí všechny ostatní disky, nechá jen to nové SSD a na něj nově nainstaluje systém. Všechny složky na ostatních discích zůstanou netknuté a většinou programy a hry budou fungovat také, bez reinstalace.

ktory wool by instaloval programy inde ako na C:? A pri dnesych terovych SSD aj hry.

A který wool by instaloval na systémový disk byť veliký zároveň hry? Lepší je menší SSD disk jen na systém a obslužné programy, a velká SATA SSD na hry.

Který wool? Každý rozumný, jen ne kráááákaaaajííícíí haavraan.

Pospi si dál trumbero.

Měl jsem systém na starším ssd, chtěl jsem ho na nový, čistou instalaci. Vypojovat disky mi přišlo naprosto zbytečné, když si při instalaci můžu zvolit, na jaký disk instalovat a poté z jakého bootovat.

Co se může pokazit, pokud disky před instalací neodpojím?

Ouplně fšechno Bootování se rozprostře po několika discích. Jediná rozumná varianta je zazálohovat data, pokud jsou na bootovacím SSD, odpojit ostatní disky a periferie (tiskárny, scannery std. připojené přes USB), zrušit oddíly a znovu nechat vytvořit bootovací oddíl a nainstalovat Windows. Potom ovladače k mb a ke grafice. Vytvořit další oddíl na SSD, pokud je plánován. Teď je možno připojit další disky. Postupně instalovat ovladače od výrobců na zařízení na USB, připojit je až po vyzvání. Nakonec postupně veškerý sw.