» Poradna » Windows (a jiné OS)

Počítač je většinou velmi rychlý ale někdy se bezdůvodně zaseká - netuším proč

Mám multimediální notebook s dost výkonným hardwarem a Windows 7. Obsahuje procesor Intel Core i7 a RAM 6 GB + 2 GB grafické paměti. Takže by měl v pohodě utáhnout všechny běžné programy. A v 95% případů to tak je. Ovšem někdy se stává, že se celý systém totálně zaseká, např. otevření běžné složky mu trvá až minutu. Jindy se začne zasekávat dokonce i kurzor myši, případně to zamrzne úplně celé, čímž se zablokuje i funkce restartu. Kdyby ten počítač by takhle pomalý pokaždé, myslel bych si že asi systém nedostatečně udržuji. Nedokážu ale přijít na to, jak je možné že většinou šlape jako hodinky a v pohodě zvládá i graficky náročné hry, ale někdy se takhle strašně zpomalí. A stává se to zpravidla v situacích, kdy používám jen jednoduché programy, jako třeba webový prohlížeč nebo Word. Nenapadá někoho, kde by mohla být příčina problému?Předem díky za rady.

Odpovědi na otázku

Příčina,mizerné chlazení.Ale to se dá čekat od výkonných komponent nacpaných v krabici od sirek.

Pokud se ti nepodaří v době, kdy dochází ke zpomalení, zachytit stav jedoucích procesů, je KAŽDÉ zde uváděné slovo marné.

No, pro tyhle situace je typické, že RAM je z velké části zahlcena (obvykle 4 až 5 GB z celkových šesti). Určitě tedy zkusím přes Správce úloh zjistit, jestli nějaký proces není nějak extrémně náročný a pak třeba vygooglit k čemu slouží. No a ještě bych mohl doplnit, že samozřejmě někdy využívám náročné procesy vědomě (např. 3D modely na Mapy.cz), přičemž se RAM zahltí prakticky celá ale počítač se přesto neseká. A po ukončení procesu se paměť zase uvolní.

Ověř disk.

Co tím přesně myslíš? Tohle? http://support.microsoft.com/kb/2641432/cs

Ne, to znamená, že si stáhnete patřičnou testovací utilitu od VÝROBCE disku a otestujete. Microsoft HDD zatím ani nevyrábí, ani nenálepkuje.

Mimochodem, nějaký antivirus, nebo dokonce nějaké komplexnější řešení? To "staní se" o os (operační systém) znamená co? HW konfigurace krabičky od sirek je jaká? 6GiB OP je poněkud neobvyklé,...

Ono je tam 8 GB OP. Jen je kvůli frikulínům uváděno, že 2 GB patří integrované "grafice".Jelikož je dneska in brát grafický výkon podle velikosti přidělené paměti.Ve finále je to "grafika" s 256 MB základní přidělené paměti s možností využít dalších 1750 MB a to samozřejmě vše přes 64bitový paměťový řadič z DDR3 OP, běžící na maximálně 1333 MHz (333 MHz QDR).Proč a hlavně na co by to množství paměti ta negrafika využila už nikdo neřeší.A ještě maj tu drzost srovnávat to s desktopem.