Počet jader vs. frekvence

Dejme tomu, oba procesory mají výkon 2 Ghz. Jeden má 4 jádra, druhý 8. Pokud poběží 8 stejně náročných úloh, o kolik bude první pomalejší? O 50%, o více kvůli častějšímu multitaskingu nebo je to ještě jinak?Díky za odpovědi

Odpovědi na otázku

Pokud se bavíme o plnohodnotných jádrech stejné architektury (tedy žádné triky nazvané SMT/HT kde jedno jádro zpracovává dvě vlákna současně), tak to bude přibližně těch 50%.Pokud se ty procesory liší architekturou nebo zapnutím SMT/HT tak se budeš pohybovat od cca 20% až do 80%, záleží na druhu úlohy.

1) 2GHz není výkon, ale frekvence. Skutečný, výkon se při stejné frekvenci může lišit i několikanásobně.2) takhle to vůbec nejde říct, protože záleží na konkrétním programu, jak a jestli vůbec, je schopen úlohy rovnoměrně rozdělit podle dostupných jader.Takže tvoje otázka je nesmyslná a neexistuje na ni odpověď. A to jsem ještě nezmiňoval, že některé procesory (dnes už většina) umí hyperthreading, takže dvě vlákna na jádro nebo že teď nové procesory Intel mají několik výkonných jader a k nim nějaké množství úsporných pro nenáročné úlohy, takže nejsou všechna jádra stejně výkonná atd. Těch proměnných je tam tolik, že tohle se nedá odhadnout ani přibližně, celé od začátku je to nesmysl.

Stále aj dnes ľudia porovnávajú frekvencie? To je problém dať 2-5 CPU do porovnávača? Napr.: https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-FX-8100-Eight... Ak má aj 4jadro aj 8jadro rovnakú frekvenciu, asi nejde o jednu architektúru.

Jsou prázdniny a za chvíli jim to končí. To je typický "dotaz" z nudy,

Avšak existujú ešte BFU, ktorí vidia len frekvenciu a počet jadier.

Z nudy píšeš leda ty tenhle příspěvek. Mě jen zajímalo odborný pohled na tuto problematiku protože se věnuji vývoji SW a HW jde absolutně roky mimo mě. To už se více vyznám v autech i když je to taky jen prostředek na užívání, stejně jako noťas. Na rozdíl od některých jedinců se nechovám že vím všechno a okolo mě jsou všichni jen BFU ;) Zajímalo mě zda se vyplatí když koupím NB za 50 000 nebo mi bude stačit za 30 000 Kč. Ten největší cenový rozdíl tam bude dělat právě ten CPU.BTW. díky za smysluplné neinfatilní reakce JackBrno a Nargonovi.

v notebooku je uplne jedno aky mas procesor, kludne pomalsi procesor moze byt v o vysledku rychlejsi, lebo chladenie. Ak to potrebujes na pracu, kup si DESKTOP!

Napíš o aké NB ide. Jednak je rozdiel či porovnávaš Intel a AMD, jednak či AMD HS 35W a H 45W (HS môže mať lepšie chladenie)... Neporovnávaj jadrá a frekvencie, ale konkr. NB a konkr. CPU.

Podívej, jestli to řešíš u notebooku, tak prosím uvěď konkrétní modely. Protože narozdíl od desktopu si výrobci notebooku různě hrají s powerlimity kvůli omezenému chlazení a i když budou mít 2 notebooky identický procesor, třeba Ryzen 5600h, tak v jednom může být odemčený na plných 45W TDP, kdežto v jiném může být jen na 35W TDP a ten je pak logicky pomalejší i když jsou CPU identické.

Tyto jsou v nejužším výběru:https://notebooky.heureka.cz/asus-g513im-hn008/https://notebooky.heureka.cz/asus-g513im-hn008w/https://notebooky.heureka.cz/lenovo-thinkpad-e14-g2-20... https://notebooky.heureka.cz/lenovo-thinkpad-t14-g3-21... Využítí to pro mě bude mít čistě programátorské, takže 99% času na tom poběží VS / VSCode. Teď mám firemní Lenovo T14 G1 který má sice 24 GB RAM ale CPU vidím v "About system" i5-10210U @ 1.60 Ghz 2.11 Ghz. Rád bych něco kde bude zpracování reactových webů okamžité bez ohledu na velikost webu. Tady to pár sekund trvá a někdy se děsně čeká i na intellisense. Někdy dokonce i čekám než se mi překreslí browser. Ale je taky pravda že musím mít AV zapnutý se všemi štíty - firemní politika, jinak mě bombardují abych neměnil nastavení AV. Na svém kompu bych AV nepoužíval.

Trošku divoký výběr.. To jsou zcela rozdílné stroje s úplně jiným určením. Vidím 15,6" herní stroj s 144Hz displejem, starším osmijádrem a RTX 3060 a pod ním 14" malý kancelářský notes s 4jádrovou i7 a integrovanou grafikou. Jak jsi došel k těmto dvěma? Kdybych poslepu vybral náhodně 2 notebooky z aktuální nabídky asi by se nelišily víc.. :DAle dobrá zprává je, že oba budou podstatně lepší, než to, co máš teď. i5-10210U je slabé 4jádro s nízkým taktem a taky spotřebou jen 15W. Osobně bych vybral něco s Ryzen 7 5800H, např. https://www.czc.cz/hp-probook-455-g8-stribrn... - to je podle mě aktuálně velmi dobrá koupě. Zde orientační porovnání výkonu : https://www.giznext.com/laptop-chipset-compare/am... - sekce Benchmarks

Píšeš, že se trochu vyznáš v autech, tak ti to připodobním k motorům. Ptáš se, jestli bude 8mi válcový motor dvojnásobně výkonný v porovnání se 4válcovým. To nelze takto porovnávat, pokud neuvedeš další věci. Ty motory mohou být zcela rozdílné (jiný objem, kompresní poměr, konstrukce, určení, palivo, turbo, ....) a teoreticky tak ten 4válec může být dokonce výkonnejší, pokud zajdeme do extrému. "Výkon 2Ghz" nic není, GHz je frekvence. Něco jako otáčky motoru. Opět, pokud jeden motor má max. otáčky 3000/min a druhý 6000/min tak je ten druhý 2X výkonnější? Nelze říct. Opět bez dalších informací může být klidně ten 3000otáčkový motor výkonnější (protože je např. z tahače) než ten 6000otáčkový z mopedu.

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Pentium-4-3... dva procesory, oba na 3,7GHz.. jakto že sakra nemají stejnej výkon na jádro ??