» Poradna » Windows (a jiné OS)

Po zapnutí PC, Windows mi nabíhá celý den (od slunka do slunka)

Dobrý den, mám starší PC (cca 17 let), doteď běžel perfektně bez problému, kontrola na viry - vše OK, po výpadku proudu se zpomalil 1000x násobně. Windows XP, 40 GB HDD. Ráno počítač zapnu a naběhne XP-éčko až večer. Otevření nějakého programu nebo okna trvá 5 min a 20 min. Body obnovy se samovolně smazaly, přeinstalovat systém zatím nemohu, protože tam má osobní rodinné fotografie a jiné osobní dokumenty. Něco sice mám zálohované, ale ne úplně všechno. Určitě tam je něco špatně, proč chodí tak neuvěřitelně pomalu, když dám Správce úloh, nevidím tam nic, co by brzdilo chod procesoru. vygtížení procesoru při nečinnosti cca 2 - 5 %, přesto PC neuvěřitelně pomalý. Do výpadku proudu běhal PC dobře. Když dám kontrolu disku na chyby plus oprava - schroustne opravit jen cca 8% za den. Musel bych ho mít puštěný snad 14 dní, než by prošel celý disk. Nemůžu nechat v těchto tropických vedrech počítač bez dozoru, chodím taky do práce (nechci vyhořet). Určitě by stačilo opravit jen co se v systému pokazilo, aby se zrychlil na původní úroveň. Prosím nepište mi nadávky a rady ať ho vyhodím i s rodinnými fotografiemi A koupím si nový. Mám nový tablet na surfování, ale tento starý PC potřebuji dát znovu do chodu, abych zazálohoval asi zbývajících 15% osobních dat. Za dobré odborné rady, předem děkuji. Napadlo mě vyprázdnit složku Prefetch, kde mohlo být něco, co se dlouho načítalo - nepomohlo.V MSConfig jsem dal načíst jen základní systémové věci - nepomohlo.Vir tam žádný není, na net jsem skoro nechodil, byly prováděné pravidelné kontroly antivirem, hry neprovozuji, žádnou flešku ani disk jsem tam nezapojoval, pouze došlo k výpadku proudu.

Odpovědi na otázku

nudíte se v práci tak tady trolíte ?

Nekontroluj povrch disku ale suborovy system. Prevdepodobne sa pri vypadku prudu poskodili data na disku. Samozrejme preinstalacia pomoze, za predpokladu ze naozaj neprislo k HW chybe.

Viděl bych to na špatně čitelné oblasti disku v části se systémem. Hrozí úplná nefunkčnost disku a ztráta dat. Ihned bych demontoval disk, připojil k jinému PC (přes SATA, IDE ev. USB) a stáhl všechna cenná data. Pak bych zkusil přeformátovat disk (ne rychlým formátováním); tam se uvidí, zda disk vůbec půjde komplet zformátovat nebo zda to nepotrvá desítky hodin - disk by byl na vyhození (ani bych se po 17 letech nedivil)

Mám pocit hraničící s jistotou, že toto už tady nedávno bylo ;) Nejspíš došlo k fyzické poruše disku nebo poškození souborového systému. Každopádně harddisk 40GB starý,17 let, už opravdu nemůže být spolehlivý a je velký risk mít na něm nezálohovaná data. Každopádně je dost nepravděpodobné, že by to šlo vyřešit bez formátování a nové instalace systému.

Z tohohle vždycky zamrazí, 17 let stará herka a nezálohovaná data. Vyndej disk, dej ho do servisu, ať ti udělají zálohu. Nebo se pokus o naběhnutí v nouzovém režimu, případně nějakou starou linux distribuci a data vytáhnout jinam.Jinak snad to taky nezálohuješ na 10 let starej exterák. Tohle je strašnej cringe.