» Poradna » Notebooky

Po určité době výkon razantně klesne

Zdravím,Mám menší problém a dotaz na odborníky popř. na lidi s podobnými problémy.Mám NB od Firmy Dell.. Avšak problém je následující,Když hraji nějaké videohry (ať už se jedná o cokoliv), tak výkon po chvíli razantně klesne. A musím to řešit následujícím způsobem. V Aplikaci "Dell Power Manager" zapnu "Mimořádný výkon" hraji takto několik minut a po chvíli začnu pociťovat pokles FPS tudíž i výkonu. Proto se opět přepnu do "Dell Power Manager" a zde přepnu režim na "rovnováha" a následně zpět na "Mimořádný Výkon".Avšak tím se problém vyřeší opět jen na pár minut..Tento problém mě už štve delší dobu a nevím co s tím mohu dělat, PC se mi přeinstalovávat nechce a proto, se vás chci zeptat jestli máte někdo nějaký nápad co s tím. S tím, že mě napadá zda-li by to mohlo mít spojitost s Ovládacími Panely a to konkrétně část "Možnosti Napájení" zde jsem si díky určitým příkazům v cmd.exe přidal "Vysoký Výkon"..NB: Dell G3 3590GPU: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6 GBCPU: Intel Core i7-9750H (2,6GHz, 12MB Cache, 6jádrový)RAM: 16GBOS: Win 10Předem děkuji za jakoukoliv radu

Odpovědi na otázku

budem hadat, vetraky na notebooku hucia tak, ze si musel kupit silnejsie repraky a mat ich na max.. Nainstaluj msi afterburner, nastav nech ti ukazuje teploty pri hre a sleduj..

A co vysleduje? Nač sledovat teplotu. Však je jedno jestli to ukáže 10, 20, 100 nebo 1000. Nic s tím neudělá.To že se to zahřeje a throttluje je více než jasné i z toho laického popisu. Ten laptop prostě nemá dostatečné chlazení aby dokázal podávat maximání výkon delší dobu.

presne trafeny kliniec po hlavicke. A prave preto by vyrobca mal vratit $$$ a notebook zobrat spet. Pretiahnut do analu vsetkych dizajnerov co zamestnava a zadat im montaz chladica, ktory dane teplo dokaze odniest. Ano, notebook bude mat o kilo viac a bude o 2cm hrubsi, NO A CO????? bude tichy, mat 60 stupnov a hry pojdu ako maju.

Vsak neni problem koupit kvalitne chlazeny laptop ale kdyz lidi jdou po cene.

Já žádný problém nevidím, je to normální chování.V tom režimu velkého výkonu se holt komponenty rychle zahřejí na, pro výrobcem stanovené limitní hodnoty a začnou omezovat výkon tak aby udržely teploty v tom stanoveném limitu. Je to standardní funkce proti přehřátí.Přepnutí na ten druhý režim přenastaví konfiguraci na menší power limity, HW nejede na plný výkon, má omezenou spotřebu a tím i nižší produkci odpadního tepla. HW tak srazí svou teplotu. Opětovné přepnutí na ten výkonný profil tomu zase pustí a opět se to zahřeje na limitní hodnoty kde to začne throttlovat.Výkon toho notebooku je primárně daný tím kolik tepla HW vyprodukuje a jak si s ním poradí chlazení.I když si třeba myslíte něco jiného tak zrovna ten Dell G3 je levný notebook, je malý, alespoň na komponenty které se k němu dávají. Proto taky každý kloudný člověk nedoporučí laptop na hraní her, ta grafika se tam bude hodit spíše někomu kdo na tom bude dělat nějaké výpočty, render, encode než hráči. Aby to netrpělo na thermal throttling, tak ten laptop bude velká cihla s obřím chlazením. Ne nadarmo tu byly i 20" herní notebooky s váhou snad i 8 kilo.Menší tělo sice dokáže určitě ty komponenty co máte uchladit, ale to by ten stroj musel stát kapku více peněz. Notebook za 30 tisíc vs notebook za 40 tisíc, stejné komponenty ale lepší konstrukce, lepší chlazení

Problém je v tom, že kdysi se toto nestávalo..Tak mě napadá, že větráky mohou být zaneseny prachem a tak snížena průchodnost vzduchu. Tudíž způsobeno i přehřívání.

Tak se mrkni na teploty a frekvence a máš jasno. Teplota se ti pravděpodobně zasekne na limitu (90-100°C) a pak začne padat frekvence, tedy i výkon, aby teplota dál nerostla. S nánosy prachu je tento proces rychlejší než u nového notebooku.

Stejný problém jsem zaznamenal na stejném ntb, rozebráno odsroubovanim spodního plastového krytu, odsroubovany dva větráky a vyčištěno od prachu, problém zmizel. Dříve to dělal také Dell power management, ale to bylo odstraněno, když vyšel update.

Mám verzi 3.9.0. Otázka tedy zní zda-li je to správná verze či nikoliv?

Ale to nebylo v dotazu napsano. Ano chlazeni se bezne zanasi. Proto preferuju bezudrzbove stroje s pasivnim chalzenim. Tam se zanesou maximalne konektory. V tomto pripade vycistit chlazeni