Po rozdělení disku zbyl oddíl Nepřiřazeno - nejde s ním nic dělat

Dobrý den,rozdělil jsem ext. hdd WD 3TB ve správci disků pomocí nástroje zmenšit svazek. Vznikl oddíl asi 1350GB a další dva oddíly (650GB a 750GB) u kterých byl atribut nepřiřazeno. Z prvního jsem vytvořil nový jednoduchý svazek a s oddílem 750GB nejde nic udělat. V nabídce pravým tlačítkem jsou aktivní jen vlastnosti, všechny ostatní možnosti jsou šedé. Mezitím jsem oddíl 1350GB a 650GB spojil v jeden s nadějí, že s tím potom dokážu něco udělat.Jde hdd nějak vrátit do továrního stavu, případně co s tím nepřiřazeným prostorem?Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Oddíl vzniknul, když jsi na disk zaútočil starou verzí sw, který uměl pouze MBR. Nejjistější způsob je stáhnout utilitu od WD a celý disk uvést do výchozího stavu přepsáním.Příliš nedoporučuju porcovat externí USB disky. Někdy jsou s tím problémy.

Děkuji, mám opět k dispozici celých 2,72TB. I když nedoporučuješ ext.hdd rozdělovat, já bych přesto potřeboval aspoň 500 GB zvlášť abych je mohl dle potřeby formátovat, takže to asi zkusím znova. Mám 2roky doma WD 2TB rozdělen na 3 oddíly a tehdy se žádné problémy nevyskytly. Mám OS Vista, který WD podporuje.

1. Disk převeď na GPT (pokud už není)2. Dělení prováděj z boot media přísl. programu (např. ADD)3. Vyhneš se tak opakování problému.

Asi pouzivas MBR (Master Boot Record), ten zvlada disky do velkosti 2TB.Na vecsie treba pouzit GPT (GUID Partition Table).

Já používám na úpravu disků EaseUS Partition Master ver.10, dělím i disky 2TB včetně externích a nemám nikdy s tím potíž. Je dobré se naučit ovládat jeden program a ten používat, jako na zálohování používam Acronic Image, zálohuju každý měsíc a nikdy nemám problém s nějakou ztrátou dat.