» Poradna » Ostatní

Po obnovení W10 Clonezillou systém nenaběhne.

Zdravím,koupil jsem notebook, udělal zálohu disku Clonezillou tak, aby to šlo obnovit do stavu, v jakém jsem to koupil. Pak jsem nabootoval Linux z flešky a udělat oddíl 1024 MB FAT32 pro EFI kvůli dual bootu Windows/Linux a kvůli zavaděči VeraCryptu. Pak jsem nainstaloval Windows 10, nainstaloval programy, vše nastavil a udělal opět zálohu Clonezillou. Disk byl tedy rozdělen takto:1. Winloader - 1024 MB2. MSR - 16 MB3. Windows 10 - 100 GBPak jsem vytvořil volné místo pro oddíl na data o takové velikosti, aby na disku zůstalo 100 GB volného místa pro Linux. Windows jsem zašifroval VeraCryptem. Pak jsem se rozhodl dešifrovat a po dešifrování systém nenaběhl. Obnovil jsem zálohu Clonezillou a po startu ntb to psalo: "No boot device found". Obnovil jsem znovu, tentokrát s jinými parametry, ale po startu ntb stejný výsledek. Ať zkouším UEFI+SecureBoot ON, UEFI+SecureBoot OFF, nebo Legacy, systém nenabíhá a píše to to samé. Ty parametry už si přesně nepamatuji, ale bylo to nějak takhle: použít tabulku oddílů z obrazu, klonovat skrytá data mezi MBR a ..., obnovit MBR z obrazu, automaticky upravit geometrii OS, aby se vešel na disk a možná ještě něco. Před obnovením jsem zálohu (šifrovanou) kontroloval, a byla v pořádku. S Clonezillou pracovat umím a tohle se mi nikdy nestalo. Ještě bych trochu chápal, kdyby to nejelo se SecureBoot. Ale ani v Legacy. Ale i stím SecureBoot by to mělo jet. Není důvod pro to, aby ne. Napadá prosím někoho něco? Reinstalovat se mi to fakt teda nechce.

Odpovědi na otázku

Zkusím udělat bootovací flešku s Windows a opravit zavaděč. Výsledek sem napíšu.

Oprava spouštění systému nemůže váš počítač opravit. Tak si říkám, co kdybych zase nabootoval Linux z flešky, vytvořil 1024 MB FAT32 oddíl pro zavaděč a nainstaloval Windows znovu. Pak bych místo několikahodinového instalování a ladění obnovil pouze oddíl s Windows, takže s nainstalovanými programy a vše by bylo nastaveno a Winloader a MSR bych neobnovoval. To by mohlo zabrat. Dáte někdo +, nebo raději něco do komentáře?

Máš zřejmě zašifrovanou = nepřístupnou zaváděcí oblast disku. Proto nedojde při obnově k obnovení zavaděče. Disk vyčisti (diskpart > clean) a pak zkus znovu tu obnovu.No a to "šifrování" raději ponechám bez komentáře.....

Udělám to z GParted. Díky za nasměrování.

Tak to nepomohlo. Nabootoval jsem z flešky Mint, v GParted jsem smazal, zformátoval a znovu smazal disk. Pak nabootoval Clonezillu, obnovil a nic. Takže reinstall.Díky za ochotu pomoci,Zdarec

A co jsi jako čekal..???

Že se to obnoví, tak jako vždy před tím. Co jiného?

Při reinstalu mi to nabídlo, protože jsem zapl SecureBoot i bootování systému z interního HDD. Měl jsem za to, že jsem to před tím zkusil, ale asi ne. Patrně jsem jen zkoušel UEFI+SecureBoot OFF a Legacy. Teď s UEFI+SecureBoot ON to jede. Obnovilo se to. Takže se stalo to, co jsem čekal

Bohužel nechápeš psaný text - formátovat disk nebo formátovat/odstraňovat partitions není totéž co vyčistit disk. A jaks to měl udělat ti řečeno bylo. Takže tvoje chyba. A hlavně zase nezapomeň vše důkladně zašifrovat, ať máš i napříště o zábavu postaráno...

Vidím, že tomu moc nerozumíte, i když tak vystupujete. Že jsem zformátoval disk je úplně jedno. Dokonce jsem jej mohl z ntb vytáhnout, dát tam jiný a obnovit to na něj. Jen by nesměl být menší. Dělám to tak normálně. Zformátuji celý disk (sdc) v desktopu, vytvořím na něm jen 12 GB partyšnu, na tu nainstaluji Linux, odladím jej a zazálohuji. Pak už jej nemusím na větší disky jak 12 GB znovu instalovat. Stačí obnovit tu zálohu. To, že jsem ten disk zformátoval, je úplně jedno. Obnovit se to mělo i tak. A tu zálohu jsem samozřejmě udělal před zašifrováním, takže s tím problém vůbec být neměl. Zálohu jsem ověřil a vypsalo to, že je obnovitelná. Takže já nevím, kde se stala chyba a nevíte to ani vy dva, i kidyž se tak tváříte

Po prerozdelení disku je ťažšie obnoviť zalohu. Ideálne je zálohovať celý disk

Dal jsem restoredisk.

A těžší by to být nemělo. Tabulka oddílů je v té záloze a v menu lze zvolit, jestli jí chceš obnovit, nebo ne, nebo dokonce proporcionálně. Nikdy jsem s tím neměl žádný problém. A že už jsem se něco naClonezilloval.

A jestli někdo potřebuje šifrovat, nebo ne, to ví především on. Tedy nekdy ne, ale já k těmto lidem určitě nepatřím. Vím, že to potřebuji a taky to udělám. Jen už ne VeraCryptem, ale BitLockerem.Čus

Už to jede. Nebyla to chyba.

Ještě tohle: Nemůžu zavést systém z Legacy. UEFI SecureBoot ON/OFF funguje oboje, ale Legacy Windows nezavede. Píše to, že tam není nic, co by mohlo bootovat. Před pár dny jsem v "BIOSu" přepl Key Management na Custom, což mělo smazat nějaké klíče. Bylo to potřeba kvůli VeraCrypt loaderu. Šlo asi o PK. Pak tam jsou ještě KEK, db a dbx. Může to s tím souviset? Jak to opravit? A nebo to má jiné řešení. Prosím o odpověď jen lidi, kteří opravdu ví, o čem píší a nestřílejí od pasu.

Tak to přeinstaluji a hotovo! Už to nemusíte řešit.

To jste mohl udělat rovnou a ušetřit si spoustu času.

To si jen myslíš. Já mám velice specifické nastavení Windows a vše odladit mi trvá tak 20 hodin. Takže lepší bylo to obnovit. Stejně se to po reinstalaci chová stejně. UEFI zavede systém s/bez SecureBoot, ale Legacy ne. Nechápu to. V BIOSu jsem zrušil zaškrtnutí Custom v Expert Key Management, ale nepomohlo to. To se stejně týká SecureBoot. Nevím, co s tím. Ráno zavolám na helplinku Dellu. Snad nic není s BIOSem.

Nějak jsem nepochopil proč "odborník", který si "zasukuje" instalačku, žadoní tady o pomoc a po dobře míněných radách ještě "napadá" diskutující. Pokud potřebuješ mít 2 systémy a ještě k tomu zašifrované tak si poraď. Tím spíš, že jak píšeš jsi to už dělal nesčetněkrát. Dostal ses do problémů, které 99% uživatelů neřeší, takže asi kvůli tobě nebudou zkoumat co jsi zkonil.

Máš naprostou pravdu, nějak jsi to nepochopil.